ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

22

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده ؟ این سوالی است که بسیاری از افراد مخصوصا آنهایی که به تازگی با کریپتو کارنسی ها آشنا شده اند، می پرسند. پس اگر شما هم از این دست افراد هستید و یا می خواهید دانش خود در این زمینه را ارتقاء دهید حتما تا آخر این مقاله را با دقت کامل بخوانید.

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده 

راهنمای مبتدیان برای ارز دیجیتال

کریپتو کارنسی که با نام کریپتو نیز شناخته می شود یک ارز دیجیتالی است که برای کار به عنوان یک وسیله مبادله طراحی شده است. از رمز نگاری برای ایمن سازی و تأیید تراکنش ها و همچنین کنترل ایجاد واحد های جدید یک ارز دیجیتال خاص استفاده می کند.

بسیاری از ارز های دیجیتال بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده اند، که یک واحد کل توزیع شده است که توسط یک شبکه توزیع شده از رایانه ها اجرا می شود. ارز های دیجیتال از ارز های فیات مانند دلار ایالات متحده یا پوند انگلیس متمایز می شوند زیرا هیچ مرجع مرکزی آنها را صادر نمی کند و به طور بالقوه آنها را در برابر مداخله یا دستکاری دولت غیر قابل نفوذ می کند.

این مقاله مفاهیم مختلف ارز دیجیتال را مورد بحث قرار می دهد تا به شما در درک نوآوری مالی جدید کمک کند.

رمز ارز چگونه کار می کند؟

اکثر ارز های دیجیتال بدون حمایت بانک مرکزی یا دولت کار می کنند. به جای تکیه بر تضمین های دولتی، فناوری غیر متمرکز به نام بلاک چین زیربنای عملکرد ارز های دیجیتال است.

ارز های دیجیتال به عنوان پشتوانه ای از اسکناس یا سکه وجود ندارند. در عوض، آنها فقط در اینترنت زندگی می کنند. آنها را توکن های مجازی در نظر بگیرید که ارزش آنها توسط نیرو های بازار ایجاد شده توسط کسانی که به دنبال خرید یا فروش آنها هستند تعیین می شود.

ارز دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ شکل می‌ گیرد که مستلزم استفاده از قدرت پردازش کامپیوتری برای حل مسائل پیچیده ریاضی برای کسب سکه است. کاربران همچنین می‌ توانند ارزها را از کارگزاران خریداری کنند و سپس می‌ توانند با استفاده از کیف پول‌ های رمز گذاری‌ شده ذخیره و خرج کنند.

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده
ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

بلاک چین ها معمولاً از طریق الگوریتم های اجماع اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) عمل می کنند. PoW بر اساس ماینر هایی عمل می کند که اغلب ماشین های محاسباتی خاصی را برای این فرآیند تعیین می کنند.

از سوی دیگر، PoS روی staking اجرا می شود. در سیستم سهامداری، جوایز برای کمک به اجرای شبکه با نگهداری دارایی ها در کیف پول های تعیین شده خاص توزیع می شود. تعدادی از دارایی‌های PoS همچنین امکان مسترنودها را فراهم می‌ کنند – یک فرآیند سهام‌ بندی پیچیده‌تر که معمولاً به حداقل تعداد مشخصی از سکه نیاز دارد.

چرا ارزهای دیجیتال تا این حد بی ثبات هستند؟

به دلیل جدید بودن این صنعت، نوسانات زیادی در فضای ارز های دیجیتال وجود دارد. سرمایه گذاران به دنبال آزمایش با پول خود هستند تا به سرعت ثروت تولید کنند و دریابند که قیمت ارز های دیجیتال چگونه متفاوت است و آیا می تواند بر آنها تأثیر بگذارد.

ارزش کریپتوکارنسی نیز ناشی از کمبود است. این به مکانیسم محدود ارز دیجیتال اشاره دارد. پروتکل بیت کوین حداکثر مقدار بیت کوین قابل استخراج را 21 میلیون تعیین می کند. بنابر این، با ورود افراد بیشتری به فضای کریپتو، کمبود بیت کوین به ناچار افزایش می یابد و باعث افزایش قیمت آن می شود. برخی از سکه ها نیز از مکانیسم سوزاندن برای افزایش ارزش خود با از بین بردن بخشی از عرضه استفاده می کنند.

حساب‌ هایی که مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال را در خود نگه می‌ دارند ممکن است شروع به فروش کنند و باعث افت قیمت‌ ها شوند. این حساب‌ ها به‌ عنوان نهنگ‌ ها شناخته می‌ شوند، زیرا موقعیت قابل توجهی دارند و اگر گروهی از افراد با فروش دارایی‌ های کریپتو موافقت کنند، می‌ توانند بر بازار تأثیر بگذارند.

چه کسانی بر ارز دیجیتال تأثیر گذاشته است؟

تعدادی از مسائل و یا اشخاص به طور قابل توجهی بر صنعت ارزهای دیجیتال در طول زمان خود تأثیر گذاشته است. ساتوشی ناکاموتو این بخش را با ایجاد بیت کوین (BTC) آغاز کرد. ویتالیک بوترین که به دلیل ساخت اتریوم (ETH) شناخته می شود، به طور قابل توجهی بر جنبش ارز های دیجیتال تأثیر گذاشته است. با اتریوم، دنیای کاملی از توکن‌ های اضافی ساخته شده در شبکه آن به نام توکن‌های ERC-20 ایجاد شد.

جد مک‌ کالب به گسترش شهرت بیت‌ کوین در روزهای اولیه صنعت کمک کرد و در نتیجه شروع به کار کوه Gox، مکانی که اغلب میزبان معاملات بیت‌کوین بود – علیرغم عملکرد اصلی آن به عنوان مرکزی برای طرفداران بازی به نام Magic: The Gathering. با این حال، زمانی که پلتفرم در سال 2014 از هم پاشید، بد نام شد.

Changpeng Zhao به عنوان یکی از بنیانگذاران Binance که به یکی از بزرگترین صرافی های رمزنگاری تبدیل شده است، دسترسی به دارایی های رمزنگاری شده را افزایش داد. سام بنکمن فرید، یکی از خالقان پلتفرم تجارت دارایی دیجیتال FTX، به عنوان یکی دیگر از افراد مهم در این صنعت عمل می کند که بر تجارت، امور مالی غیر متمرکز (DeFi) و دیگر جنبه های فضای کریپتو تاثیر می گذارد.

خواندن بیشتر ...
3 منبع رایگان تمرین مکالمه زبان انگلیسی

انواع ارز های دیجیتال

انواع مختلف ارز های دیجیتال را می توان به دو گروه زیر طبقه بندی کرد:

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده
ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

سکه ها برای استفاده به عنوان نوعی ارز طراحی شده اند و بر روی بلاک چین خود ایجاد می شوند. به عنوان مثال، اتر یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اتریوم است.

“آلت کوین” به هر ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین که بیت کوین نیست اشاره دارد. اصطلاح «آلت کوین» به عنوان مخفف «جایگزین بیت کوین» ابداع شد و اکثریت قریب به اتفاق آلت کوین ها برای بهبود بیت کوین ایجاد شدند. Namecoin، Peercoin، Litecoin (LTC)، Ethereum و USD Coin (USDC) نمونه هایی از آلت کوین ها هستند.

برخی از ارز های دیجیتال، مانند بیت کوین، دارای تعداد محدودی سکه هستند که به ایجاد تقاضا و تقویت ارزش درک شده آنها کمک می کند. به عنوان مثال، حداکثر عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است که توسط خالق(های) بیت کوین تعیین شده است.

توکن ها بر روی یک بلاک چین موجود ساخته می شوند اما به عنوان دارایی های قابل برنامه ریزی در نظر گرفته می شوند که امکان تنظیم و اجرای قرارداد های هوشمند منحصر به فرد را فراهم می کنند. خارج از شبکه بلاک چین، از این قرارداد ها می توان برای ایجاد مالکیت دارایی ها استفاده کرد. توکن ها را می توان برای نشان دادن واحد های ارزشی مانند پول، سکه، دارایی های دیجیتال و برق استفاده کرد و همچنین می تواند ارسال و دریافت شود.

استیبل کوین ها ارزش خود را به ارزها یا دارایی های فیات مختلف مانند طلا می چسبانند. استیبل کوین‌ هایی که اغلب یک به یک با دلار آمریکا مرتبط می‌ شوند، راهی را در اختیار کاربران قرار می‌ دهند تا به دارایی‌ هایی بفروشند که دارای ارزشی برابر با یک پول ملی است، اما همچنان می‌ توان آن را به شکلی رمزنگاری شده در اکوسیستم معامله کرد و ذخیره کرد. .

توکن‌ های غیرقابل تعویض یا NFT نوع دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که نشان می‌دهند این دارایی منحصر به‌ فرد است و قابل جایگزینی نیست. به عنوان مثال، یک بیت کوین قابل تعویض است، به این معنی که می توانید یکی را با دیگری مبادله کنید و دقیقاً همان چیزی را دریافت کنید. با این حال، از سوی دیگر، یک کارت تجاری منحصر به فرد، قابل کپی نیست. اگر آن را با کارت دیگری عوض کنید، چیز کاملاً متفاوتی دریافت خواهید کرد.

قبل از تعامل با هر دارایی، ممکن است مهم باشد که نوع و عملکرد دارایی را بسته به اهداف خود جستجو کنید. همه دارایی های دیجیتال برای اهداف سرمایه گذاری ایجاد نشده اند.

آیا ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟

مقررات در سراسر جهان با رشد صنعت کریپتو وارد عمل شده است. در طول سال ها، ایالات متحده به طور فزاینده ای نظارت خود را بر فضا افزایش داده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) پس از سال‌ های 2017 و 2018، پیشنهادات اولیه سکه یا ICO ها را سرکوب کرد. کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و سایر آژانس‌ های ایالات متحده نیز در ظرفیت‌ های مختلفی مشارکت داشته‌ اند.

علاوه بر این، مقررات کریپتو در خارج از ایالات متحده در طول زمان، بر اساس دستور العمل‌ های نظارتی در حال تغییر، تغییر کرده است. به عنوان مثال، پنجمین دستور العمل ضد پولشویی اتحادیه اروپا مستلزم این است که خرید، فروش و سایر عملیات کریپتو باید با دستور العمل‌ های خاصی در مناطق خاصی مطابقت داشته باشد.

از آنجایی که کریپتو در مقایسه با سایر صنعت نسبتاً جدید است، وضوح قانونی هنوز از نظر الزامات برای همه مناطق وجود ندارد. بخشی از این وضوح شامل طبقه بندی دارایی است. بیت کوین و اتر به عنوان کالا در نظر گرفته می شوند، اگرچه طبقه بندی برای بسیاری از دارایی های دیگر نامشخص است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

تراکنش ارز دیجیتال معمولاً یک فرآیند سریع و ساده است. به عنوان مثال، بیت کوین را می توان تنها با استفاده از تلفن هوشمند یا رایانه بین کیف پول های دیجیتال رد و بدل کرد. کلید های عمومی و خصوصی و طرح های تشویقی مختلف مانند اثبات کار و اثبات سهام برای محافظت از این نقل و انتقالات استفاده می شود. پرداخت با ارز های رمزنگاری شده در بین شرکت های بزرگ و در صنایعی مانند مد و دارو سازی محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

هر تراکنش ارز دیجیتال در یک واحد کل به نام بلاک چین ثبت می شود، که فناوری است که وجود آن را ممکن می کند. این به افراد اجازه می دهد تا تاریخچه ارز های رمزنگاری شده مانند بیت کوین را دنبال کنند تا از خرج کردن سکه هایی که مالک آن نیستند، کپی کردن تراکنش ها یا لغو آنها جلوگیری کنند. از آنجایی که بلاک چین قصد دارد واسطه هایی مانند بانک ها و بازارهای اینترنتی را حذف کند، هیچ هزینه تراکنشی وجود ندارد.

با این حال، به احتمال زیاد کیف پول مجازی خود را در جای خود قرار نمی دهید یا سکه های خود را از دست خواهید داد. همچنین سرقت هایی از وب سایت هایی که برای ذخیره ارزهای دیجیتال در اینترنت وجود دارند، صورت گرفته است. از آنجایی که ارزش ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین می تواند به شدت در نوسان باشد، برخی افراد در تبدیل پول «واقعی» به بیت کوین تردید دارند.

علاوه بر این، هیچ استانداردی برای محافظت از کسب و کار شما وجود ندارد زیرا مقاماتی مانند اداره رفتار مالی (FCA) بازار ارزهای دیجیتال را تنظیم نمی کنند. اگر شرکت‌ ها یا مصرف‌ کنندگان به ارز دیجیتال دیگری روی آورند یا به‌ کلی استفاده از ارزهای دیجیتال را متوقف کنند، ممکن است ارزش خود را از دست داده و بی‌ فایده شود.

خواندن بیشتر ...
آینده ارزهای دیجیتال در آسیا

صرافی‌ های ارزهای دیجیتال در برابر حملات سایبری آسیب‌ پذیر هستند که ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه‌گذاری شما برای همیشه شود. کلاهبرداری همیشه با ارز دیجیتال امکان‌ پذیر است. کلاهبرداران اغلب از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و توییتر برای فریب دادن مصرف کنندگان برای انجام این سرمایه گذاری ها استفاده می کنند. اگر فکر می کنید مورد هدف قرار گرفته اید، باید در اسرع وقت با مراکز گزارش دهی تماس بگیرید.

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده
ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

بلاک چین در ارزهای دیجیتال چیست؟

اگرچه بلاک چین به نظر می رسد پیچیده است، اما مفهوم اصلی آن بسیار ساده است. پایگاه داده یا بلاک چین، نوعی دفتر کل دیجیتال است. برای درک مفهوم بلاک چین، ابتدا لازم است بدانیم پایگاه داده چیست. پایگاه داده مجموعه ای از داده های ذخیره شده در یک سیستم کامپیوتری در قالب الکترونیکی است.

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) یک پایگاه داده غیر متمرکز است که شرکت کنندگان مختلف شبکه آن را مدیریت می کنند. بلاک چین نوعی DLT است که در آن تراکنش ها با استفاده از هش (hash) ثبت می شود که یک امضای رمزنگاری تغییر ناپذیر است. این بدان معنی است که اگر یک بلوک در یک زنجیره اصلاح شود، بلافاصله مشخص خواهد شد که زنجیره دستکاری شده است. از سوی دیگر، بلاک چین های خصوصی و متمرکز وجود دارند که در آن تمامی رایانه های تشکیل دهنده شبکه متعلق به یک شرکت واحد هستند و اداره می شوند.

ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین و اتریوم بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده اند. بلاک چین‌هایی مانند بیتکوین و اتریوم با اضافه شدن بلاک‌ های جدید به زنجیره، به طور چشمگیری امنیت دفتر کل را افزایش میدهند.

آیا بلاک چین و ارزهای دیجیتال یکسان هستند ؟

پلتفرم های غیرمتمرکز که نیاز به سکه دارند می توانند از طریق بلاک چین فعال شوند. بلاک چین یک فناوری دفتر کل توزیع شده است که به شبکه اجازه می دهد اجماع را حفظ کند. شبکه می تواند معاملات را ردیابی کند و ارزش و اطلاعات را به دلیل اجماع توزیع شده انتقال دهد.

فناوری بلاک چین را می‌توان به‌عنوان شکلی از نسل بعدی نرم‌افزار بهینه‌ سازی فرآیند کسب‌ وکار از دیدگاه بیزینسی در نظر گرفت. فناوری مشارکتی، مانند بلاک چین، نوید بهبود رویه های تجاری بین شرکت ها را می دهد و “هزینه اعتماد” را به طور چشمگیری کاهش می دهد. در نتیجه، ممکن است بازدهی بسیار بهتری به ازای هر دلار سرمایه گذاری شده نسبت به اکثر سرمایه گذاری های داخلی سنتی داشته باشد.

رمز ارزها توکن هایی هستند که برای انتقال ارزش و پرداخت هزینه تراکنش ها در شبکه های بلاک چین و ارائه مشوق های شبکه استفاده می شوند. علاوه بر این، ممکن است آنها را به عنوان یک ابزار بلاک چین در نظر بگیرید که می تواند به عنوان یک منبع یا خدمات یا حتی برای دیجیتالی کردن مالکیت دارایی مورد استفاده قرار گیرد.

چگونه ارز دیجیتال خریداری کنیم ؟

با توجه به سرعت پذیرش کریپتو، راه‌های مختلفی برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد. صرافی‌های بومی رمزارز دارایی‌ های دیجیتال مختلفی را برای خرید و فروش ارائه می‌دهند. در دنیای اصلی، پی پال به عنوان یک پلتفرم نمونه عمل می کند که شرکت کنندگان می توانند دارایی های دیجیتال خاصی را خریداری و بفروشند. دستگاه های خودپرداز رمزنگاری مانند دستگاه های خودپرداز بیت کوین نیز در نقاط مختلف جهان وجود دارند.

تا جایی که پرداخت برای دارایی ها پیش می رود، پلتفرم ها بسته به پلتفرم، خریدهای رمزنگاری را از طریق نقل و انتقالات بانکی، انتقال ارز دیجیتال یا کارت های اعتباری ارائه می دهند. خرید کریپتو با پول نقد به صورت شخص به شخص نیز امکان پذیر است. با این حال، در دسترس بودن برای خرید و فروش کریپتو در هر پلتفرم معین، می تواند از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد.

آیا ارز دیجیتال مشمول مالیات است؟

اگرچه ارز های رمزنگاری شده مانند بیت کوین ارزهای مجازی هستند، اما به عنوان دارایی برای اهداف مالیات بر عایدی سرمایه تلقی می شوند و سرمایه گذاران معمولی که بیت کوین را به عنوان سرمایه گذاری خریداری می کنند، زمانی که آن را با ارز، محصولات یا خدمات سنتی مبادله می کنند، سود یا زیان سرمایه ای را تجربه خواهند کرد. .

مالیات هایی که می توان برای ارزهای دیجیتال اعمال کرد عبارتند از:

  • مالیات بر درآمد: سود و زیان ناشی از تراکنش‌های ارز دیجیتال باید در حساب‌ های یک کسب‌وکار غیرشرکتی نشان داده شود و طبق قوانین مالیات بر درآمد متعارف مشمول مالیات است.
  • مالیات شرکت: سود یا زیان ناشی از حرکت مبادلات ارزی از جمله ارزهای مجازی مشمول مالیات است. سود و زیان شرکتی که در معاملات ارزهای دیجیتال شرکت می کند، در دفاتر شناسایی می شود و طبق مقررات استاندارد مالیات شرکت مشمول مالیات می شود.
  • سود قابل شارژ: سود و زیان بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده (که در سود معاملاتی نیستند) مشمول مالیات بر عایدی سرمایه در صورتی که به یک فرد تعلق می گیرد یا مالیات شرکتی بر سود قابل شارژ در صورتی که به یک شرکت تعلق می گیرد، مشمول است.

آیا ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری خوبی هستند؟

اگر می‌ خواهید در معرض مستقیم تقاضا برای ارز دیجیتال قرار بگیرید، ارز دیجیتال سرمایه‌ گذاری خوبی است، در حالی که یک جایگزین امن‌ تر اما بالقوه کم‌ تر، خرید سهام شرکت‌ هایی است که در معرض ارزهای دیجیتال قرار دارند.

در حالی که موفقیت هر ابتکار ارز دیجیتال تضمین نشده است، اگر به اهداف خود برسد، سرمایه‌ گذاران اولیه ممکن است در بلند مدت پاداش خوبی دریافت کنند. برای اینکه هر ابتکار ارز دیجیتال به عنوان یک موفقیت بلند مدت در نظر گرفته شود، ابتدا باید به پذیرش گسترده برسد.

ارز های رمزپایه مانند بیت کوین به طور سنتی ارتباط قیمتی کمی با بازار سهام در ایالات متحده دارند، بنابر این داشتن برخی از آنها می تواند به تنوع بخشیدن به سبد سهام شما کمک کند. اگر معتقدید که استفاده از ارزهای دیجیتال در طول زمان محبوبیت بیشتری پیدا می کند، احتمالاً ایده خوبی است که روی ارزهای دیجیتال به عنوان بخشی از یک سبد متوازن سرمایه گذاری کنید. مطمئن شوید که برای هر ارز دیجیتالی که خریداری می کنید یک پایان نامه سرمایه گذاری دارید. این به شما کمک می کند بفهمید که چرا ارز در آزمون زمان مقاومت می کند.

خواندن بیشتر ...
معرفی 3 اپلیکیشن جدید آموزش زبان انگلیسی برای زبان آموزان

چگونه از ارز دیجیتال برای خرید استفاده کنیم؟

بسته به اینکه صاحب کدام یک از ارزهای دیجیتال هستید، می‌ توانید کارها را با ارزهای دیجیتال انجام دهید. در ابتدایی ترین سطح، تعریف دارایی ارز دیجیتال این است که می توان از آن برای ارسال ارزش از فردی به فرد دیگر یا پرداخت هزینه کالا و خدمات استفاده کرد.

هر دارایی دارای ارزشی است که اغلب به دلار آمریکا قیمت گذاری می شود، که منجر به استفاده دیگری می شود: تجارت و سرمایه گذاری. جدای از استیبل کوین ها که به دنبال تثبیت بی ثباتی ارزهای دیجیتال با پیوند دادن یک دارایی به چیز دیگری مانند دلار آمریکا هستند – اکثر ارزهای دیجیتال دائماً در قیمت نوسان هستند. بسته به جفت‌ های معاملاتی موجود در پلتفرم انتخابی، می‌ توانید بین ارزهای دیجیتال و ارزهای ملی در صرافی‌ ها معامله کنید.

اگر تاجر هستید، می‌توانید دارایی‌های دیجیتال را به‌ عنوان پرداخت مستقیماً یا از طریق یک پردازشگر پرداخت یا خدماتی که راحت‌ تر است و قابلیت‌ هایی را اضافه می‌کند، بپذیرید. برخی از سرویس‌ ها امکان تبدیل خودکار ارز های رمزنگاری شده را به پول نقد در قسمت پشتی ارائه می‌ دهند، در حالی که برخی از شرکت‌ها نیز کارت‌ های نقدی شارژ رمزنگاری را ارائه میدهند که از هر کارت پلاستیکی دیگری برای پرداخت کالا یا خدمات قابل تشخیص نیستند.

علاوه بر این، می توانید ارزهای دیجیتال را استخراج کنید. ماینینگ از رایانه یا سخت‌ افزار تعیین‌ شده شما برای کمک به اجرای شبکه‌ هایی که دارایی‌های کریپتو را پشتیبانی می‌کنند، استفاده می‌کند. اجرای یک تابع بر روی کامپیوتر یا سخت‌ افزار به صورت خودکار و مداوم پس از راه‌اندازی، فرآیند استخراج را انجام می‌ دهد و درآمد ایجاد می‌کند و به اعتبارسنجی تراکنش‌ هایی که روی بلاک چین انجام می‌ شوند، بسته به قدرت محاسباتی تعیین‌شده، کمک می‌کند.

مردم همچنین می‌ توانند دارایی‌های کریپتو را در پلتفرم‌های مختلف قرض کنند و برای وام دادن دارایی‌ها سود کسب کنند. این بخش از فضای ارزهای دیجیتال چیزی است که به عنوان مالی غیرمتمرکز یا DeFi شناخته می شود. بر اساس DLT، پلتفرم‌ های مختلف وام‌ دهی و استقراض کریپتو را بدون نیاز به تسلیم کاربر به کنترل یک نهاد متمرکز تسهیل می‌ کنند. DeFi همچنین شامل جنبه های دیگری مانند صرافی های غیر متمرکز یا DEX نیز می شود.

استخراج ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

فرآیند جمع‌آوری ارزهای دیجیتال به عنوان پاداش برای حل توابع پیچیده و ثبت داده‌ ها در یک بلاک چین، استخراج ارز دیجیتال نامیده می‌شود.

اما، چرا افراد ارز دیجیتال را استخراج می کنند؟ واضح ترین پاسخ این است که برخی افراد به دنبال منبع دوم درآمد هستند و برخی دیگر خواهان آزادی مالی بیشتر بدون دخالت دولت ها یا بانک ها هستند. به عنوان مثال، ماینر های کریپتو مشروعیت تراکنش ها را در ازای بیت کوین به عنوان پاداشی برای تلاش های خود تأیید می کنند.

یک بلاک چین ارز دیجیتال بر پایه تراکنش ها ساخته می شود. بلاک چین مجموعه ای از بلوک های داده مرتبط است که شامل اطلاعات ضروری مانند هش های رمزنگاری می شود. بلوک هایی که یک زنجیره بلوکی را تشکیل می دهند مجموعه ای از تراکنش های داده ای هستند که به انتهای دفتر کل اضافه شده اند. این میزان شفافیت را اضافه می‌کند و به مشارکت‌ کنندگان شبکه اجازه میدهد تراکنش‌ های خود را که به زنجیره بلاک اضافه شده ببینند.

مرحله بعدی در فرآیند استخراج کریپتو، گردآوری لیستی از تمام تراکنش ها است که متعاقباً در یک بلوک داده تایید نشده جدید گنجانده می شود. پس از تکمیل مراحل تأیید، از “خرج دو برابر” هر ارز دیجیتال جلوگیری می کند و با افزودن تراکنش آنها به بلاک چین، یک رکورد دائمی و عمومی نگه می دارد. رکورد تغییر ناپذیر است، به این معنی که هرگز نمی توان آن را تغییر داد یا خراب کرد.

هنگامی که تراکنش های کافی در بلوک وجود دارد، اطلاعات بیشتری مانند داده های هدر و هش از بلوک قبلی در زنجیره و یک هش جدید برای بلوک فعلی اضافه می شود.

ماینر های شبکه سپس هش را بررسی می کنند تا ببینند آیا بلوک تایید نشده معتبر است یا خیر. این زمان برای جشن گرفتن در میان ماینرهای رمزنگاری است زیرا اثبات کار بالاخره تکمیل شد. از دیدگاه کاربر، این اساساً به این معنی است که انتقال ارز رمز نگاری شده فرستنده به گیرنده تأیید شده است و به عنوان بخشی از بلوک به زنجیره بلوکی اضافه می شود.

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده
ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

آینده ارزهای دیجیتال چیست؟

کریپتوکارنسی در دهه گذشته راه درازی را پیموده و با سرعتی سریع پیشرفت کرده است. ارزش را می توان به روش های مختلف از طریق دارایی ها و راه حل های مختلف ذخیره، انتقال و خرج کرد، در حالی که DeFi راهگشای راه های جدید استقراض و وام است.

برخی از شرکت های جریان اصلی نیز به خود فناوری بلاک چین با علاقه نگاه می کنند و کاربردهای مختلفی مانند زنجیره تامین را ارزیابی می کنند. با قضاوت بر اساس رشد و پذیرشی که از سال 2008 و زمانی که ناکاموتو چارچوب یک دارایی کوچک به نام بیت کوین را منتشر کرد، آینده ارزهای دیجیتال و فناوری مرتبط با آن روشن به نظر می رسد.

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ” آینده ارزهای دیجیتال در آسیا ” را هم بخوانید که حاوی اطلاعات بسیار مفیدی برای شما است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.