انتخاب مبلمان مناسب برای دکوراسیون منزل؛ نکات قابل توجه

21

یکی از مهم ترین اجزا دکوراسیون داخلی منزل مبلمان است. اینطور بگوییم که شما میتوانید با انتخاب مبلمان مناسب برای چیدمان منزلتان از کوچکترین خانه ها شیک ترین و زیباترین فضا را برای خود درست کنید. خیلی از مردم وقتی تصمیم میگرند برای منزلشان مبلمان تهیه کنند با سوال های زیادی در ذهن خود مواجه میشوند. چگونه بهترین مبلمان را انتخاب کنیم؟ بین طرح ها و جنس های مختلف کدام یک را انتخاب کنیم؟ این ها بعضی از سوال هایی میباشد که در هنگام خرید مبلمان ذهن را درگیر میکند.

ما در این مقاله از وبسایت “پسندش” سعی کرده ایم شما عزیزان را با مهمترین اصول خرید مبلمان مناسب و زیبا برای منزلتان آشنا کنیم.

جنس مبل

از مهم ترین اصول اولیه انتخاب مبلمان مناسب دقت کردن به جنس آن است. امروزه از جنس های مختلفی در ساخت اسکلت مبل ها استفاده میشود. معمولا تولید کنندگان از چوب یا فلز برای ساخت استفاده میکنند. بیشتر افراد عمدتا به مبلمان چوبی بیشتر از بقیه مبلمان ها علاقه نشان میدهند. زیرا مبل های چوبی از نظر اصالت، زیبایی و کیفیت جایگاه ویژه ای در میان رقبای خود دارند و اغلب مردم به آنها علاقه مند هستند. باید توجه کنید که اگر نظرتان مبلمان چوبی میباشد بهترین انتخاب چوب های سخت مانند بلوط و گردو است.

البته مبلمان های فلزی هم طرفدارای خود را دارند. در میان این نوع مبلمان ها فلز آلمانی هست که طرح های زیبا و مدرن را به مبل ها میبخشد. از طرفی هم استفاده از فلز در ساخت اسکلت داخلی مبل باعث با دوام و مستحکم بودن آن میشود.

مبلمان اسکلت فلزی

از دیگر جنس های اسکلت مبلمان ترکیب رزین و چوب میباشد. باید توجه داشته باشید که اگر رزین در تولیدی های غیر معتبر درست شود از پلی استر درجه 3 استفاده میکنند که کیفیت پایینی دارند. معمولا فروشندگان مبلمان جنس رزین به نام چوب به خریداران میفروشند. پس در هنگام خرید از اصل بودن جنس چوب مبلمانی که میخرید مطمئن شوید. شاید برای شما سوال باشد که چوب و رزین بودن اسکلت مبلمان را از کجا تشخیص بدهیم؟ راه های ساده ای برای این تشخیص وجود دارد. اولا رزین نسبت به چوب سنگین است. دوما رنگ رزین مصنوعی بوده و حالت خفه و مات دارد. از طرفی هم شما میتوانید به قسمت منبت کاری شده مبل سوزن فرو کنید. اگر سوزن به راحتی فرو برود پس مبل چوبی میباشد. اما اگر سوزن فرو نرود مبل جنسی از ترکیب رزین و چوب میباشد که از کیفیت مناسبی برخوردار نمیباشد.

خواندن بیشتر ...
ماشین های آینده چه شکلی خواهند بود ؟

اسفنج یا فوم؟

شما باید قبل از خرید حتما دقت داشته باشید مبلی که میخرید جنس نشیمن گاه آن از چه چیز میباشد. قسمت نشیمن گاه مبل باید طوری طراحی شده باشد که در عین راحتی به سادگی گود نیفتد و تغییر شکل ندهد. از جمله عواملی که عمر مبل را کوتاه میکند نامناسب بودن نشیمن گاه میباشد. پس در حین خرید به آن قسمت حتما دقت داشته باشید.

از جمله موادی که برای نشیمن گاه مبل استفاده میکنند عبارتند از: اسفنج، فوم گرم وسرد، انواع فنر و لایکو و الیاف ویسکوز.

در بین این ها الیاف و لایکو زود خراب میشوند و عمر کمی دارند. بهتر است که سراغ این جنس ها نروید. از تسمه و فنر برای مبل های فلزی استفاده میکنند. معمول ترین جنس نشیمن گاه فوم و اسفنج است.

اسفنج همان ابر متداولی است که بیشترمان با آن آشنایی داریم. پس هر چقدر ابر فشرده تر باشد جنس بهتری خواهد داشت. در حالت کلی ابرها در مقایسه با فوم عمر و دوام کمتری دارند.

فوم ها الیاف مصنوعی هستند که از ترکیبات شیمیایی درست میشوند. انواع آنها فوم گرم، سرد و ویژه میباشند. از آنجایی که فوم گرم در دمای بالایی ساخته میشود از خاصیت ارتجاعی کمتری نسبت به بقیه فوم ها برخوردار میباشد و عمر طولانی دارد. فوم سرد نسبت به گرم نرم تر است و عمر آن از فوم گرم کمتر میباشد. اما فوم ویژه هر دو خاصیت مثبت فوم های قبلی را دارد یعنی از عمر بالایی برخوردار است و خاصیت ارتجاعی خوبی دارد.

خواندن بیشتر ...
10 بهترین کمپانی ساخت خودرو

پارچه مبل

از دیگر معیار هایی که هنگام خرید مبل باید به آن دقت کرد نوع پارچه استفاده شده در آن میباشد. شما با توجه به دکوراسیون منزلتان و میزان کارایی مد نظرتان باید از میان طیف وسیعی از انواع پارچه ها مبلمان خود را انتخاب کنید.

دو دسته عمده و اصلی پارچه های مبلی، ارچه های مخملی و چرم میباشند. هر کدام از این پارچه ها انواع متنوع و متفاوتی دارند.

مخمل، زیبا و اصالت دار

انتخاب مبلمان مناسب مخملی

پارچه هایی از جنس مخمل از اصالت و زیبایی خاصی برخوردارند و به خاطر طرفدارهای زیاد انواع مختلف و زیبایی از آنها در بازار وجود دارند. از جمله این پارچه های مخملی ، مخمل های نانو میباشد که دیر کثیف میشوند و طول عمر زیادی را دارند.

چرم، زیبا ولی پردردسر

انتخاب مبلمان مناسب چرمی

اکثرا افراد به خاطر اینکه پارچه های چرم جلوه و ظاهر جذابی به رنگ ها میبخشند در هنگام خرید زیاد به این پارچه ها علاقه مند میشوند. البته باید توجه داشته باشید که احتمال خراشیدگی و دیر پاک شدن در این پارچه ها وجود دارد. یکی دیگر از معایب این پارچه های چرمی این است که در هنگام هوای سرد دمای پایینی دارند و دیر گرم میشوند و در هوای گرم هم داغ هستند و این باعث اذیت بسیاری از افراد میشود.

پارچه های دیگری هم در بازار وجود دارند که زیاد به استفاده از آنها توصیه نمیکنم.

طراحی مبل

طراحی مبل بستگی به سلیقه هر یک از خریداران دارد. شاید شما مبلی با طراحی مدرن را بیشتر از مبل های سنتی دوست داشته باشید و یا برعکس. اما با این حال در هنگام خرید مبل باید به چند نکته درباره طراحی آن توجه داشته باشید. زیرا ممکن است بی دقتی به طراحی مبل منظره خانه تان را تحت تاثیر قرار دهد و چشم هایتان هم از طرفی آزده شوند.

اولا باید بدانید که مبلمان های استیل و سنتی که طراحی های زاویه دار و پر از چوب دارند برای خانه هایی که فضای بزرگ و مناسبی دارند بهتر است. از طرفی هم جلوه این مبل ها به چیدمان و دکوراسیون خانه تان بستگی دارد. پس سعی کنید در هنگام خرید و انتخاب این نوع مبلمان به آنها دقت کنید.

خواندن بیشتر ...
10 نکته برای محافظت از اثاثه یا لوازم داخلی خودرو

از طرفی باید هنگام خرید مبلمان به دسته های آنها از نظر طراحی دقت کنید که خیلی در اشغال کردن فضای منزل نقش دارد. اگر فضای منزلتان کوچک میباشد ترجیحا از راحتی هایی که دسته ندارند و یا از مبل های طرح ال استفاده کنید تا فضای منزلتان را زیاد اشغال  نکنند.

حتما هنگام خرید مبل به نوع طراحی آن نسبت به ارگونومی بدنتان دقت فرمایید تا در هنگام استفاده از آن احساس خستگی یا نراحتی به شما دست ندهد. بهترین مبل آن مبلی میباشد که بیشترین استفاده و کاربری را نسبت به نیازهای شما داشته باشد. حتما به اندازه مبلی هم که میخرید دقت کنید که در موقع حمل کردن به خانه با درب های ورودی به مشکل برنخورید.

چند نکته برای خریدن مبلمان

سعی کنید در زمانهایی که قیمت مبلمان به دلیل رسیدن عید نوروز و یا اواخر زمستان افزایش میابد اقدام به خرید نکنید. مبلمان از جمله وسایلی است که معمولا به مدت طولانی استفاده میشود پس باید در هنگام خرید بیشتر دقت کنید. اکثر فروشگاه های مبلمان در بعضی از مواقع سال ها جشنواره های تخفیف میگذارند بهتر است در این مواقع اقدام به خرید مبلمان بکنید. شرکت های خارجی و داخلی مزیت ها و معایب خاص خود را دارند مثلا داشتن ضمانت نامه ، کیفیت و خدمات پس از فروش از جمله آنها میباشند. اگر شما بودجه محدودی دارید میتوانید به تولیدی ها سر بزنید و از آنجا طرح و مدل مورد علاقه تان سفارش دهید. دیگر مزیت سفارش دادن به تولیدی های مبلمان هزینه پایین تر و مناسب میباشد. از طرفی هم میتوانید جنس پارچه و چوب را خودتان انتخاب کنید تا در مبلمانتان به کار گرفته شود.

در آخر باید یادتان باشد که برای خرید مبلمان عجله نکنید و حتما تحقیق کنید و با آگاهی کامل اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.