اندروید چیست

اندروید چیست؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید

24

اندروید چیست ؟ در حال حاضر، اکثر مردم می دانند که دو سیستم عامل برجسته برای تلفن همراه وجود دارد: اندروید گوگل و iOS اپل. قبلاً خیلی بیشتر بود، اما اکنون تقریباً هر دستگاه تلفن همراه اصلی یکی یا دیگری را اجرا می کند. از آنجایی که وبسایت پسندش بیشتر در زمینه تکنولوژی فعالیت میکند، ممکن است بازدید کنندگانی داشته باشیم که بپرسند: “اندروید چیست ؟” این در واقع یک سوال بزرگ است، و ما قصد داریم تا آنجا که ممکن است به آن پاسخ دهیم!

حتی اگر یک حرفه ای گوشی های هوشمند هستید، در بخش های زیر می توانید چیز های زیادی در مورد Android بیاموزید. اما اگر تازه وارد دنیای گوشی‌ های هوشمند هستید – یا فقط در دنیای اندروید – این مکان عالی برای به‌روز رسانی در محبوب‌ ترین سیستم عامل جهان است.

اندروید چیست؟ در اینجا اصول اولیه را آورده ایم

اندروید چیست

اندروید یک سیستم عامل موبایلی است که بیش از 15 سال است که در حال استفاده است. شما در درجه اول آن را به عنوان سیستم عامل پایه تلفن ها و تبلت ها در سراسر جهان خواهید یافت. علاوه بر این، سیستم عامل های دیگری نیز وجود دارند که به طور بومی از برنامه های اندروید پشتیبانی می کنند، از جمله سیستم عامل کروم و ویندوز 11.

غول جستجو گر گوگل مالک اندروید است. با این حال، این سیستم منبع باز است، که باعث می شود به صورت رایگان برای هر کسی، حتی برای استفاده تجاری، در دسترس باشد. این موضوع اندروید را با iOS، macOS و ویندوز مایکروسافت اپل که همگی پلتفرم های منبع بسته هستند، بسیار متفاوت می کند.

اندروید محبوب ترین سیستم عامل جهان است. برآورد ها نشان می دهد که این دستگاه بر روی 2.5 میلیارد دستگاه فعال در سراسر جهان با بیش از سه میلیارد کاربر یا تقریباً 39٪ از کل جمعیت جهان، اجرا می شود. این سیستم عامل iOS اپل را به چالش میکشد و حتی در صدر ویندوز مایکروسافت قرار می گیرد که دومین سیستم عامل محبوب جهان است.

بیش از سه میلیون برنامه کاربردی در اندروید وجود دارد. بیشتر این برنامه‌ ها را می‌ توانید در فروشگاه رسمی Google Play پیدا کنید، اما می‌ توانید برنامه‌ ها را از طریق وب نیز بارگذاری کنید. این تنوع، تلفن‌ های اندرویدی را بسیار قدرتمند و قابل تنظیم می‌کند که در برابر ویروس‌ ها و انواع دیگر بد افزارها نیز حساس هستند.

اگر معنی برخی از این اصطلاحات را نمی دانید، نگران نباشید: ما همه چیز را با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد!

سیستم عامل چیست؟

اندروید چیست

اگر بپرسید “اندروید چیست ؟” احتمالاً می شنوید، “این یک سیستم عامل است.” این پاسخ تنها زمانی مفید است که بدانید سیستم عامل چیست!

به طور خلاصه، یک سیستم عامل نرم افزار کامپیوتری است که برای یکپارچه سازی منابع سخت افزاری و نرم افزاری کار می کند. این اجازه می دهد تا انواع مختلف سخت افزار با هم کار کنند و در عین حال بستری را برای بیت های مختلف نرم افزار برای کار با آن سخت افزار و در نتیجه سایر قطعات نرم افزار فراهم می کند.

اگر هنوز گیج کننده است، به قیاس یک نمایش فکر کنید. برای اجرای یک نمایشنامه، به یک صحنه، نور، میکروفون و سایر قطعات سخت افزاری نیاز دارید. شما همچنین بازیگران، خدمه صحنه، راهنما ها و سایر کارگران نیاز دارید که مشابه نرم افزار است. در این قیاس، کارگردان نمایش شبیه یک سیستم عامل است، زیرا آنها به عنوان مجرایی عمل می کنند که همه چیز را در مورد چگونگی کار کردن با یکدیگر آموزش می دهد. بدون کارگردان، شما فقط یک انبوه سخت افزار استفاده نشده خواهید داشت که در آن افراد زیادی بدون هیچ ایده ای در حال دویدن هستند.

در مورد گوشی‌ های هوشمند، اندروید به‌عنوان مدیر سخت‌ افزار منحصر به‌ فرد گوشی شما و برنامه‌ هایی که برای نصب انتخاب کرده‌ اید عمل می‌ کند.

جایی که Android را پیدا خواهید کرد – از تلفن تا ساعت هوشمند

اندروید چیست

وقتی اکثر مردم به اندروید فکر می کنند، به گوشی ها فکر می کنند. در حالی که این درست است که اکثر دستگاه های اندرویدی گوشی های هوشمند هستند، دستگاه های زیادی با اندروید روی آن وجود دارند.

تبلت ها بارزترین دستگاه اندروید ثانویه هستند. به هر حال، آنها از بسیاری جهات فقط گوشی های بزرگی هستند.

خواندن بیشتر ...
متاورس خرید زمین رایگان

اندروید در ساعت های هوشمند نیز ظاهر می شود. اگر صاحب ساعتی هستید که بر روی سیستم عامل Wear OS کار می کند، این یک سیستم عامل مبتنی بر اندروید است. سیستم عامل مبتنی بر اندروید چیست؟ این زمانی است که شخصی اندروید را می گیرد و آن را تغییر می دهد تا چیزی متفاوت اما همچنان بر اساس همان کد اصلی باشد.

“اندروید فقط در تلفن ها ظاهر نمی شود. سیستم های زیادی وجود دارد که می توانید آن را پیدا کنید.”

همچنین یک پلت فرم تلویزیون وجود دارد که به طور مناسب Android TV نامیده می شود. همچنین نمی‌توانیم Android Automotive را فراموش کنیم که نرم‌ افزار مبتنی بر اندروید است که به وسایل نقلیه نیرو می‌دهد. با این حال، این را با Android Auto اشتباه نگیرید، که راهی برای تلفن های هوشمند برای ادغام با سیستم های داشبورد در خودروها است.

در نهایت، سیستم عامل های دیگری نیز وجود دارند که مبتنی بر اندروید نیستند، اما از اجرای برنامه های اندروید پشتیبانی می کنند. نسخه های اخیر سیستم عامل کروم این امکان را می دهد. این بدان معناست که تقریباً تمام کروم‌ بوک‌ های موجود در بازار از برنامه‌ های اندروید نیز پشتیبانی می‌کنند. از اواخر سال 2021، ویندوز 11 از برنامه های اندروید نیز پشتیبانی می کند.

آغاز اولیه اندروید

اندروید چیست

باور کنید یا نه، اندروید به عنوان نرم افزار دوربین شروع به کار کرد. اندی روبین و تیمش اندروید را در سال 2003 با استفاده از کد اصلی لینوکس، یک سیستم عامل متن باز دیگر توسعه دادند. ایده این بود که یک سیستم عامل جهانی بسازند که همه شرکت های دوربین بتوانند از آن استفاده کنند.

با این حال، در طول توسعه بعدی اندروید، روبین متوجه شد که گوشی های هوشمند آینده هستند. او تصمیم گرفت به جای آن اندروید را به عنوان یک سیستم عامل گوشی هوشمند تغییر دهد. این ایده سرمایه گذاری زیادی را جذب نکرد زیرا ویندوزفون، سیمبین و سایر سیستم عامل های تلفن در حال حاضر بر بازار تسلط داشتند. روبین و تیمش وقتی پولشان تمام شد تقریباً توسعه را متوقف کردند.

در پایان، یک هدیه پولی سخاوتمندانه از طرف یکی از دوستان تیم را حفظ کرد و گوگل در سال 2005 اندروید را به مبلغ 50 میلیون دلار خریداری کرد. تیم اندروید زیر نظر گوگل برای توسعه سیستم عاملی کار کرد که به خوبی روی تلفن های همراه با دکمه های فیزیکی کار می کرد.

با این حال، ورود آیفون در سال 2007 تیم را مجبور کرد تا به تابلوی نقاشی برگردند. آن‌ ها اندروید را دوباره اصلاح کردند تا با صفحات لمسی نیز کار کند. این منجر به HTC Dream، همچنین به عنوان T-Mobile G1، اولین تلفن تجاری اندرویدی شد. همانطور که در بالا مشاهده می کنید دارای صفحه نمایش لمسی و صفحه کلید QWERTY بود.

از آن زمان تاکنون هزاران گوشی اندرویدی وجود داشته است و در حال حاضر محبوب ترین سیستم عامل در جهان است.

اندروید منبع باز است، اما این به چه معناست؟

وقتی چیزی منبع باز است، به این معنی است که مالک حق چاپ اجازه استفاده از آن را برای هر هدفی بدون نیاز به پاداش مالی می دهد. همانطور که قبلا ذکر شد، کد اصلی اندروید مبتنی بر نرم افزار منبع باز به نام لینوکس است. این بدان معناست که اندروید نیز طبق تعریف باید متن باز باشد.

برای درک بهتر این موضوع، اجازه دهید به نقطه مقابل نگاه کنیم: نرم افزار منبع بسته. iOS اپل منبع بسته است، به این معنی که هیچ کس نمی تواند از آن استفاده کند مگر اینکه دارنده حق چاپ ( در این مورد اپل) اجازه دهد. اگر بخواهید کد منبع iOS را به دست آورید و آن را در هر دستگاهی منتشر کنید، اپل می تواند از شما به دلیل نقض مالکیت آن شکایت کند.

با نرم افزار منبع باز، این محدودیت از بین رفته است. در عوض، شخص یا شرکتی که از نرم‌ افزار استفاده می‌کند، به سادگی باید از مجموعه‌ ای از قوانین مربوط به مجوز آن نرم‌ افزار پیروی کند. به طور خلاصه، این بدان معنی است که نرم افزار “جدید” آنها نیز باید منبع باز باشد و آنها باید کد را به راحتی در دسترس هر کسی که مایل به استفاده از آن است قرار دهند.

منبع باز بودن اندروید یکی از دلایل اصلی محبوب ترین سیستم عامل در جهان است. از آنجایی که هر کسی می‌ تواند به صورت رایگان از آن استفاده کند، برای شرکت‌ هایی با هر اندازه‌ ای بسیار آسان است که محصولات فوق‌ العاده‌ ای را بدون نیاز به سرمایه‌ گذاری برای ایجاد سیستم عامل خود ایجاد کنند. به همین دلیل است که شما اندروید را در انواع لوازم الکترونیکی از انواع مارک های مختلف پیدا می کنید.

شاید تعجب کنید که چرا گوگل با ارائه رایگان این محصول موافق است. توضیح در واقع بسیار ساده است، برخی از جنبه های اندرویدی که در گوشی خود استفاده می کنید منبع باز نیستند. همانطور که تصور می کنید، اینها برخی از حیاتی ترین برنامه ها و سرویس های ساخته شده برای اندروید هستند.

خواندن بیشتر ...
متاورس فیسبوک چیست

سرویس گوگل پلی اندروید چیست؟

اندروید چیست

هسته اندروید منبع باز است که به آن واحد اندروید می گوییم. این نرم افزار به عنوان بخشی از پروژه متن باز اندروید (AOSP) قرار می گیرد. این اندروید در خالص ترین و ابتدایی ترین شکل آن است.

با این حال، اندرویدی که تقریباً با همه گوشی‌ های هوشمند دریافت می‌کنید، دارای هزاران نرم‌ افزار دیگر است که منبع باز نیستند. بیشتر این نرم افزار تحت سیستمی به نام Google Play Services قرار می گیرد. این محصولات با برند گوگل را به اندروید می آورد، از جمله فروشگاه گوگل پلی، جی میل، یوتیوب و غیره.

به عبارت دیگر، شما می‌توانید از نرم‌افزار AOSP به صورت رایگان استفاده کنید، اما نمی‌توانید از Google هرچه دوست دارید استفاده کنید. درست مانند کنترل شدید اپل بر iOS، گوگل نیز خدمات گوگل پلی را به شدت کنترل می کند. برای استفاده از آن، به مجوز نیاز دارید و موافقت کنید که Google از محصولات شما درآمد کسب کند.

اندروید ممکن است منبع باز باشد، اما اکوسیستم بسیار سود آور گوگل مطمئناً اینطور نیست.

حتی با وجود اینکه بیشتر کشور های جهان از نزدیک با گوگل و اندروید مرتبط هستند، تعداد زیادی دستگاه مبتنی بر اندروید بدون خدمات گوگل پلی وجود دارد. به عنوان مثال، گوگل اکثر محصولات خود را در چین مجاز نمی داند. اگر به آنجا بروید، به راحتی می توانید گوشی های اندرویدی را بدون گوگل پیدا کنید. فروشگاه‌ های برنامه، برنامه‌ ها و انواع ویژگی‌ های آشنا وجود خواهند داشت، اما نه از Google. نمونه ای که بیشتر ایالات متحده محور است تبلت های آمازون Fire است که از نسخه سفارشی اندروید به نام Fire OS استفاده می کند که برنامه های گوگل را جایگزین گزینه های داخلی آمازون می کند.

با این حال، در سراسر جهان، گوگل از اندروید جدا نیست. این بر اساس طراحی است. وابستگی اندروید به گوگل میلیارد ها دلار برای این شرکت درآمد دارد.

چه کسی اندروید را نگه می دارد؟

اندروید چیست

پاسخ به این سوال چند جنبه دارد. به طور خلاصه، کارمندان Google تجربه اصلی اندروید را حفظ می کنند. آنها مسئول افزودن ویژگی‌ های جدید، به‌ روز رسانی ویژگی‌ های قدیمی و اطمینان از اینکه اندروید از اصول منبع باز پیروی می‌کند، هستند.

با این حال، چیزی بیشتر از این در آن وجود دارد. اکثر سازندگان همچنین اندروید را “پوست” می کنند، به این معنی که آنها نرم افزار خود را ایجاد می کنند که در بالای اندروید قرار دارد. به همین دلیل است که اندرویدی که در گوشی سامسونگ پیدا می‌کنید و اندرویدی که در گوشی OnePlus پیدا می‌کنید عملکردی مشابه دارند، اما بسیار متفاوت به نظر می‌ رسند. هر سازنده پوسته اندروید خود را حفظ می کند.

همچنین بحث توزیع اندروید وجود دارد. بدیهی است که زمانی که گوشی شما برای اولین بار آن را از جعبه خارج می کنید، یک نسخه از اندروید ارائه می شود. اما چگونه به روز رسانی می شود؟ بسته به اینکه چگونه گوشی را خریداری کرده اید، ممکن است به روز رسانی از چندین پله عبور کند. ابتدا باید از گوگل بیاید. سپس، باید توسط سازنده گوشی شما بهینه سازی شود تا مطمئن شود که پوست همچنان به خوبی کار می کند. سپس، ممکن است لازم باشد از طریق اپراتور شما عبور کند، زیرا معمولاً تلفن‌ هایی را که می‌فروشد نیز سفارشی می‌کند.

این زنجیره طولانی رویداد ها یکی از دلایل بزرگی است که باعث می‌شود گوشی‌ های اندرویدی به‌ روز رسانی‌ ها را به دفعات یا برای مدت طولانی مانند دستگاه‌های iOS مشاهده نکنند. برای آیفون ها، اپل همه چیز را کنترل می کند. هیچ پوسته ای وجود ندارد و اپراتورها توانایی کمی برای تداخل با ظاهر و عملکرد iOS دارند. در اصل، اپل می‌تواند به‌راحتی و با تأثیر کمی از اپراتور ها یا شرکت‌ های دیگر، به‌ روز رسانی را برای هر آیفون در سراسر جهان به‌ سرعت و به راحتی انجام دهد. گوشی های اندرویدی این تجمل را ندارند.

نسخه های اندروید: تاریخچه ای مختصر

اندروید چیست

تا امروز، 18 نسخه اندروید با 11 نسخه اصلی منتشر شده است. جدیدترین نسخه پایدار این سیستم عامل اندروید 11 است. ما انتظار داریم که اندروید 12 در اواخر ماه اوت یا اوایل سپتامبر در اواخر سال 2021 عرضه شود که آن را به نسخه نوزدهم و دوازدهمین نسخه اصلی تبدیل می کند.

در ابتدا، گوگل نام اندروید را برگرفته از «تذکرات شیرین» گذاشت. نام هر درمان به ترتیب حروف الفبا و در سال 2009 با حرف “C” شروع شد. با این حال، گوگل در سال 2019 با راه اندازی اندروید 10 این روند را کنار گذاشت.

خواندن بیشتر ...
موبایل سامسونگ a21s

در اینجا تمام نسخه های اصلی اندروید آمده است:

 • 2009 — Cupcake (نسخه 1.5)
 • 2009 – Donut (نسخه 1.6)
 • 2009 – Eclair (در مقابل 2.0، 2.0.1، و 2.1)
 • 2010 – Froyo (در مقابل 2.2 تا 2.2.3)
 • 2010 – Gingerbread (در مقابل 2.3 تا 2.3.7)
 • 2011 – Honeycomb (در مقابل 3.0 تا 3.2.6)
 • 2011 – Ice Cream Sandwich(در مقابل 4.0 تا 4.0.4)
 • 2012 – Jelly Bean (در مقابل 4.1 تا 4.3.1)
 • 2013 — KitKat (در مقابل 4.4 تا 4.4W.2)
 • 2014 – Lollipop (در مقابل 5.0 تا 5.1.1)
 • 2015 – Marshmallow (در مقابل 6.0 تا 6.0.1)
 • 2016 – Nougat (در مقابل 7.0 تا 7.1.2)
 • 2017 — Oreo (در مقابل 8.0 و 8.1)
 • 2018 – Pie (نسخه 9.0)
 • 2019 – اندروید 10
 • 2020 – اندروید 11

اندروید 11 چندین ویژگی جدید مرتبط با پیام رسانی، حریم خصوصی، امنیت و دسترسی را معرفی کرد. با این حال، بیشتر شبیه اندروید 10 و اندروید 9 پای قبل از آن به نظر می رسید.

با اندروید 12، انتظار داریم گوگل ظاهر و ظاهر سیستم عامل را اصلاح کند. همچنین ویژگی ها و کنترل های بیشتری در رابطه با حریم خصوصی و امنیت وجود خواهد داشت.

اگر کنجکاو هستید که کدام نسخه اندروید را در دستگاه خود دارید، به تنظیمات > درباره > اطلاعات نرم افزار بروید.

برنامه های اندروید: چگونه می توانید آنها را دریافت کنید

اندروید چیست

با فرض اینکه دستگاهی با سرویس‌های Google Play دارید، ساده‌ ترین و ایمن‌ ترین راه برای دریافت برنامه‌ های اندروید استفاده از فروشگاه Google Play است. این از قبل روی همه تلفن‌ ها، تبلت‌ ها و سایر دستگاه‌ های پشتیبانی‌ شده توسط Google نصب شده است. فقط برنامه را باز کنید و هر بازی، برنامه، رسانه یا محصول دیگری را که به دنبال آن هستید جستجو کنید. بسیاری از آنها رایگان هستند، اما برخی نیاز به پرداخت دارند.

اگر دستگاهی با خدمات Google Play ندارید، احتمالاً به فروشگاه برنامه دیگری دسترسی دارید. رایج‌ ترین نمونه این دستگاه‌ های آمازون است که فروشگاه App Amazon را از قبل نصب کرده است. نمونه دیگر دستگاه های مدرن هو آوی است که دارای گالری برنامه خواهند بود.

صرف نظر از فروشگاه برنامه خاص دستگاهتان، می‌ توانید برنامه‌های Android را با دانلود آن‌ ها از وب باز به‌ صورت دستی نصب کنید. این “بارگذاری جانبی” نامیده می شود. به طور کلی، این عمل بی خطر است. با این حال، یک خطر امنیتی ذاتی برای بارگذاری جانبی برنامه ها وجود دارد، زیرا آنها نیازی به رعایت الزامات ایمنی وضع شده توسط فروشگاه های برنامه ندارند. به این ترتیب، شما فقط باید برنامه ها را از منابع قابل اعتماد جانبی بارگیری کنید.

اندروید در مقابل iOS: نبرد سیستم عامل موبایل

ما قبلاً چند بار در مورد تفاوت Android با iOS اپل صحبت کرده ایم. با این حال، ما می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که این دو سیستم عامل در طول سال ها بسیار شبیه به هم شده اند تا متفاوت.

در روزهای اولیه صنعت گوشی های هوشمند، اندروید و iOS به شدت متفاوت بودند. هر سیستم‌ عامل ویژگی‌ هایی را ارائه می‌کرد که دیگری ارائه نمی‌داد. آنها همچنین اصلا شبیه به هم نبودند. این دو گانگی فرهنگ «اندروید در مقابل iOS» را ایجاد کرد که هنوز هم امروز را فرا گرفته است.

با این حال، در واقع، تنها چند کار وجود دارد که اندروید می تواند انجام دهد که iOS نمی تواند انجام دهد (و بالعکس). گوگل و اپل در طول این سال‌ ها به قدری از یکدیگر جدا شده‌ اند که این دو سیستم‌ عامل بیش از همیشه به هم نزدیک شده‌اند.

حتی پس از 10 سال، جنگ اندروید و iOS ادامه دارد، اگرچه هر دو سیستم امروزه بسیار شبیه به هم هستند.

تنها تفاوت متمایز بین این دو، میزان کنترل اپل بر روی iOS است – و اینکه چگونه گوگل آن سطح کنترل را بر اندروید ندارد. برای مثال، بارگذاری برنامه‌ ها روی یک آیفون خارج از جعبه غیر ممکن است، و تنها یک فروشگاه برنامه وجود دارد (اپ استور اپل). اپل همچنین انواع برنامه هایی را که توسعه دهندگان می توانند برای آیفون بسازند، به شدت کنترل می کند.

در مقابل، ما قبلاً بحث کرده‌ایم که نصب برنامه‌ های Android از فروشگاه‌ های دیگر یا حتی از وب باز برای شما چقدر آسان است. علاوه بر این، Google به شما اجازه می‌ دهد تا تقریباً برای هر عملکرد تلفن هوشمند، از مرورگر گرفته تا برنامه‌ های پیام‌ رسان و صفحه‌ کلید، از کدام برنامه‌ ها استفاده کنید.

مزیت مدل اپل این است که iOS یکنواخت‌ تر، ایمن‌ تر است و به دستگاه‌ ها اجازه می‌ دهد به‌ روز رسانی‌ ها را برای مدت طولانی ببینند. البته نکته منفی این است که کاربر به اندازه ای که می تواند با دستگاه خود انجام دهد، نمی گوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.