ایلان ماسک کیست ؟

8

ایلان ماسک کیست ؟ ایلان ماسک یکی از نوآوران کارآفرین بزرگ عصر ماست.کارآفرین بصیرتی، ایلان ماسک، یکی از بنیانگذاران کاریزماتیک PayPal (PYPL) و Tesla (TSLA) و همچنین بنیانگذار SpaceX، Neuralink و The Boring Company است. او به عنوان مدیرعامل تسلا و مدیر عامل/طراح اصلی اسپیس ایکس فعالیت می کند.

ایلان ماسک کیست ؟

  • ایلان ماسک یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا و سازنده موشک اسپیس ایکس است.
  • ماسک که در آفریقای جنوبی متولد و بزرگ شد، مدتی را در کانادا گذراند و سرانجام به ایالات متحده نقل مکان کرد.
  • ماسک که در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته فیزیک تحصیل کرده بود، به عنوان یک کارآفرین فناوری سریالی با موفقیت های اولیه مانند Zip2 و X.com شروع به تغییر دادن دنیا کرد.
  • او در ایجاد شرکتی که به پی پال تبدیل شد، نقش داشت.
  • ماسک هر از گاهی رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان داده و خود را مبتلا به سندرم آسپرگر معرفی کرده است.

موفقیت خیره کننده او باعث مقایسه با دیگر بزرگان رویایی رویایی دنیای کسب و کار ، مانند استیو جابز، هوارد هیوز، هنری فورد و بیل گیتس مقایسه شود. معروف است که او بین 80 تا 120 ساعت در هفته کار می‌کند.

تا سال 2021، کل دارایی خالص او 151 میلیارد دلار برآورد شده است. او از جف بزوس به عنوان ثروتمندترین فرد در جهان پیشی گرفته است.

بیایید به طور خلاصه به زندگی مردی که در پشت مجموعه‌ای از شرکت‌هایی که صنایع متعددی را متحول کرده‌اند نگاهی بیندازیم.

تحصیل و سنین جوانی

ایلان ریو ماسک در سال 1971 در پرتوریا، یکی از سه شهر پایتخت آفریقای جنوبی به دنیا آمد.

پدرش مهندس و مادرش مدل و متخصص تغذیه بود. او بزرگ‌ترین فرزند از میان سه فرزند است که همگی موفق هستند: برادرش، کیمبال ماسک، سرمایه‌دار و طرفدار محیط‌زیست است. خواهر او، توسکا ماسک، تهیه کننده و کارگردان برنده جوایز بزرگی است.

پس از طلاق والدینش در سال 1980، ماسک عمدتاً با پدرش زندگی می کرد. او بعداً به این مرد لقب داد: “یک انسان وحشتناک… تقریباً هر کار بدی که ممکن است به آن فکر کنید، او انجام داده است.” “من تربیت وحشتناکی داشتم. من در بزرگ شدن با مشکلات زیادی روبرو شدم. ماسک بعداً می‌گوید: «یک چیزی که در مورد بچه‌هایم نگران آن هستم این است که آنها به اندازه کافی با ناملایمات مواجه نمی‌شوند.»

ماسک در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفت

او با حرص و ولع همه چیز را از دایره المعارف گرفته تا کتاب های مصور می خواند. اما استعداد روشنفکری ماسک در کودکی به او لطف چندانی نداشت. او دوستان کمی در فرهنگ سرسخت آفریقایی که در مدرسه با آن روبرو شد پیدا کرد.

خواندن بیشتر ...
مشاغل آنلاین برای دانش آموزان

ماسک به مدرسه مقدماتی واترکلوف هاوس خصوصی و انگلیسی زبان رفت و بعداً از دبیرستان پسرانه پرتوریا فارغ التحصیل شد. او می گوید که سالها تنها بوده و با او بی رحمانه رفتار شده است.

آنها از بهترین دوستم خواستند تا مرا از مخفیگاه بیرون بیاورد تا بتوانند مرا کتک بزنند. ماسک گفت این خیلی دردناک بود. “هر کسی می توانست یک آزاری به من می رسانید و تا جای ممکن به صورت چند نفره مرا کتک می زدند. افرادی هم بودند که مرا تا خانه دنبال می کردند و اگر گیرشان میفتادم آنها هم هر بلایی میخواستند سدم می آوردند.»

دستاوردهای اولیه

اگر نقطه فرار روشنی برای ماسک وجود داشت; تکنولوژی بود زمانی که او تنها 10 سال داشت، از طریق Commodore VIC-20، یک کامپیوتر خانگی ارزان قیمت، با برنامه نویسی آشنا شد. طولی نکشید که او به اندازه کافی مهارت پیدا کرده بود که Blastar یک بازی ویدیویی به سبک Space Invaders بسازد. او کد BASIC بازی را به مجله ای به نام PC and Office Technology به قیمت 500 دلار فروخت.

در یکی از رویدادهای گویا در آن زمان، ماسک به همراه برادرش قصد داشتند یک کلوپ بازی ویدیویی در نزدیکی مدرسه خود باز کنند. در نهایت، والدین آنها این طرح را خنثی کردند. اما ظاهرا تنها چیزی که آنها را متوقف می کرد نیاز به مجوز شهری بود که یک بزرگسال باید برای آن درخواست می داد.

سال های دانشگاه ایلان ماسک

ماسک در 17 سالگی به کانادا رفت تا از خدمت در ارتش آفریقای جنوبی که وظیفه اصلی آن در اواخر دهه 1980 اجرای آپارتاید بود اجتناب کند. او بعداً از طریق مادرش تابعیت کانادا را دریافت کرد.

پس از مهاجرت به کانادا، ماسک در دانشگاه کوئینز در کینگستون، انتاریو ثبت نام کرد. در آنجا بود که با جاستین ویلسون، نویسنده ای مشتاق آشنا شد. آنها قبل از طلاق در سال 2008 با هم ازدواج کردند و صاحب پنج پسر دوقلو و سه قلو شدند.

ورود به ایالات متحده آمریکا

ماسک پس از دو سال در دانشگاه کوئینز به دانشگاه پنسیلوانیا منتقل شد. او دو رشته اصلی را انتخاب کرد، اما زمان او در آنجا تمام کار و بازی نبود. او به همراه یکی از دانش‌آموزانش یک خانه برادری 10 خوابه خرید که از آن به عنوان یک کلوپ شبانه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ماسک با مدرک لیسانس در فیزیک و همچنین لیسانس هنر در اقتصاد از مدرسه وارتون فارغ التحصیل شد. این دو رشته در مورد مسیری صحبت می کنند که کار ماسک بعداً پیش خواهد رفت، اما این فیزیک بود که عمیق ترین تأثیر را گذاشت.

خواندن بیشتر ...
بیزینس کوچینگ کسب و کار

او بعداً گفت: «(فیزیک) چارچوب خوبی برای تفکر است. “چیزها را به حقایق اساسی خود خلاصه کنید و از آنجا استدلال کنید.”

دستاوردهای قابل توجه

ماسک 24 ساله بود که برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت. در فیزیک کاربردی در دانشگاه استنفورد. اما، با انفجار اینترنت و رونق دره سیلیکون، ماسک چشم اندازهای کارآفرینانه در سر داشت. او مقطع دکتری پس از چند روز ترک کرد.

X.com

در سال 1995، با 28000 دلار و برادر کوچکترش کیمبال، ماسک Zip2 را راه‌اندازی کرد، یک شرکت نرم‌افزار وب که به روزنامه‌ها کمک می‌کرد تا راهنمای شهری آنلاین را توسعه دهند. در سال 1999، Zip2 توسط موتور جستجوی وب AltaVista شرکت Compaq به قیمت 340 میلیون دلار خریداری شد. ماسک از پول خرید Zip2 خود برای ایجاد X.com استفاده کرد که قصد داشت آن را در آینده بانکداری شکل دهد.

X.com با یک شرکت انتقال پول به نام Confinity ادغام شد و شرکت حاصل به نام PayPal شناخته شد. پس از آن، ماسک قبل از اینکه توسط eBay به قیمت 1.5 میلیارد دلار خریداری شود، از شرکت اخراج شد، اگرچه او با 180 میلیون دلار سهام شرکت را ترک کرد.

در سال 2017، ماسک نام دامنه X.com را به دلیل ارزش احساسی آن از پی پال پس گرفت.

تسلا

ابتدا، او کمک مالی کرد – حدود 70 میلیون دلار. سپس، در سال 2004، ماسک به مهندسان مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ پیوست تا به اداره تسلا موتورز کمک کنند، جایی که ماسک در طراحی تسلا رودستر، یک خودروی الکتریکی نقش مهمی داشت. اگرچه پس از اخراج ابرهارد از شرکت در سال 2007، پس از یک سری اختلافات، ماسک کنترل مدیریت را به عنوان مدیرعامل و معمار محصول به دست گرفت. تحت نظارت او، تسلا به یکی از محبوب ترین برندهای خودرو در جهان تبدیل شده است.

تسلا علاوه بر تولید وسایل نقلیه الکتریکی، به لطف خرید SolarCity، حضور قوی در فضای انرژی خورشیدی نیز دارد. این شرکت خدمات انرژی پاک که در سال 2006 تأسیس شد، در حال حاضر دو باتری خورشیدی قابل شارژ تولید می کند که عمدتاً برای اهداف ذخیره انرژی ثابت استفاده می شود. پاوروال کوچکتر برای برق پشتیبان خانگی و استفاده خارج از شبکه توسعه یافته است، در حالی که پاورپک بزرگتر برای استفاده در شبکه برقی یا تجاری در نظر گرفته شده است.

اسپیس ایکس

ماسک بیشتر درآمد حاصل از فروش PayPal خود را برای تأسیس شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی، که معمولاً به عنوان SpaceX شناخته می‌شود، یک شرکت مسافرتی فضایی استفاده کرد. ماسک با حساب شخصی خود 100 میلیون دلار برای تأسیس SpaceX در سال 2002 هزینه کرد.

با اسپیس ایکس، ماسک چندین قرارداد پرمخاطب با ناسا و نیروی هوایی ایالات متحده برای طراحی موشک و انجام ماموریت های نظامی به زمین بست. ماسک درباره برنامه‌های خود برای فرستادن یک فضانورد به مریخ تا سال 2025 در تلاشی مشترک با ناسا صحبت کرده است.

خواندن بیشتر ...
تفاوت بین فروش و بازاریابی چیست؛ پرایمر ساده و آسان

عجیب و غریب های شخصی

در 7 سپتامبر 2018، ماسک در حالی که برای یک پادکست مصاحبه می کرد، به نظر می رسید در حال کشیدن ماری جوانا است. همراه با خروج دو مدیر تسلا – رئیس منابع انسانی و مدیر حسابداری آن – این خبر شاهد کاهش سهام در تجارت بود. این فقط یکی دیگر از اخبار بد برای شرکت در آن سال بود، که شامل شکایت سهامداران علیه ماسک و تسلا به دلیل توییت بدنام او در 7 آگوست 2018 بود. ماسک توییت کرده بود که در نظر دارد تسلا را خصوصی کند. این شرکت بعداً تصمیم به این حرکت گرفت.

ماسک در طول حضور خود در 8 می 2021 در برنامه تلویزیونی Saturday Night Live، فاش کرد که به سندرم آسپرگر، یک نوع خفیف اختلال طیف اوتیسم، مبتلا است. او گفت: “من در واقع امشب به عنوان اولین کسی که با آسپرگر میزبان SNL است، تاریخ می سازم. یا حداقل اولین کسی که آن را پذیرفته است.” شرایط رشد عصبی چگونه خود را نشان می دهد؟ ماسک توضیح داد: «من همیشه در نحوه صحبت کردنم لحن یا تنوع زیادی ندارم، که به من گفته می‌شود کمدی عالی می‌سازد.

همسر فعلی ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک دو همسر داشته اما در حال حاضر ازدواج نکرده است. از سال 2018، او با خواننده و ترانه سرای کانادایی، کلر الیز بوچر، که به طور حرفه ای با نام گرایمز شناخته می شود، در ارتباط است و از او یک پسر دارد.

ایلان ماسک چقدر ثروت دارد؟

دارایی خالص ایلان ماسک تا سال 2021 حدود 151 میلیارد دلار است. او به عنوان دومین فرد ثروتمند روی کره زمین در فهرست میلیاردرهای جهانی فوربس قرار دارد.

ایلان ماسک در تسلا چه می کند؟

ایلان ماسک به طور رسمی به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل تسلا در وب سایت این شرکت ذکر شده است. در یک بایگانی در 15 مارس 2021 در SEC، این شرکت فاش شد که ماسک “تکنیکینگ تسلا” را نیز زیر نظر دارد. پس از حذف پی پال، ماسک توجه خود را به یک استارت آپ ماشین الکتریکی به نام تسلا موتورز معطوف کرد.

کلام پایانی

علایق اولیه ماسک به فلسفه، علمی تخیلی، و رمان های فانتزی در حس ایده آل گرایی و توجه او به پیشرفت انسان – و در حرفه تجاری او منعکس شده است. او در حوزه‌هایی کار می‌کند که برای آینده ما حیاتی تشخیص داده است، به‌ویژه اینترنت، انتقال به منابع انرژی تجدیدپذیر، و استعمار فضا. او از طریق ایجاد PayPal، Tesla Motors، SolarCity، و SpaceX که همه بازی‌ها را تغییر می‌دهند، علی‌رغم عملکرد گاه دشوارشان، منتقدان را به چالش کشیده، صنایع را متحول کرده و در همه این مرزها پیشرفت کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.