تاریخچه ارز های دیجیتال

مروری بر ظهور بیت کوین و دارایی های دیجیتالی شده !

15

تاریخچه ارز های دیجیتال – در طول دهه 1980، جهان وارد عصر کامپیوتر شد، جایی که رایانه های شخصی شروع به ایفای نقش برجسته تری در خانه ها و محل کار کردند. مانند هر فناوری جدید، تعدادی از افراد شکاک وجود داشتند. تعدادی از مردم احساس کردند که معرفی کامپیوترها به حرکت جوامع به سمت یک وضعیت نظارت کامل که با جورج اورول در سال 1984 قابل مقایسه است.

تاریخچه ارز های دیجیتال

آغاز دوران سایفرپانک

در نتیجه، تعدادی از برنامه نویسان کامپیوتر تصمیم گرفتند با استفاده از کد خود به عنوان یک سلاح شورش کنند. بنابراین، در اواخر دهه 80، جنبش سایفرپانک شکل گرفت. تمرکز اصلی آنها حفاظت از حریم خصوصی افراد در دنیای دیجیتال بود.

یکی از این برنامه نویسان اصلی اریک هیوز بود که اهداف و مقاصد خود را در کتابی به نام “مانیفست یک سایفرپانک” جمع آوری کرد. سایفرپانک ها آرزو داشتند ارتباطات رمزگذاری شده و ایمن را در دنیای دیجیتال، از جمله تراکنش های ناشناس ببینند. برخلاف تراکنش‌های کارت اعتباری، که پرداخت‌کننده و گیرنده را می‌توان شناسایی کرد، سایفرپانک‌ها ارز دیجیتالی را پیش‌بینی می‌کردند که با آن مردم می‌توانستند بدون ردیابی پول ارسال و دریافت کنند.

یک رمزنگار آمریکایی، دیوید چاوم، در خط مقدم این خلق پول نقد دیجیتال بود. در سال 1983 او یک مقاله علمی به نام امضاهای کور برای پرداخت‌های غیرقابل ردیابی منتشر کرد که پول دیجیتالی ناشناس را ترسیم کرد. در سال 1989 او “DigiCash” را ایجاد کرد که مفهومی را که در تحقیقات خود بیان کرده بود، به عمل آورد. DigiCash حول فناوری Blind Signature می چرخید که امنیت و حفظ حریم خصوصی تراکنش های بین افراد را تضمین می کرد که بی شباهت به مفهوم ارز دیجیتالی است که امروزه می شناسیم.

مفهوم امضای کور، که در مقاله او بیان شده است، می تواند با مثالی که از اسناد کاغذی فیزیکی گرفته شده است، توضیح داده شود. آنالوگ کاغذ امضای کور را می توان با پاکت های کاغذ کربنی خط دار پیاده سازی کرد. نوشتن یک امضا در خارج از چنین پاکت نامه، یک کپی کربنی از امضا بر روی یک تکه کاغذ در داخل پاکت باقی می ماند.

خواندن بیشتر ...
ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

همزمان با تحقق مفهوم DigiCash، سوپرمارکت هلندی آلبرت هیجن، شرکای بانکی را تحت فشار قرار داد تا راهی بیابند که به خریداران اجازه دهد مستقیماً از حساب های بانکی خود در فروشگاه پرداخت کنند، که به عنوان پایه اولیه برای اولین بار عمل می کرد. سیستم های فروش و در نتیجه یکی از اولین نمونه های پول نقد الکترونیکی است که ما با ارزهای دیجیتال امروزی مرتبط می کنیم.

در سال 1997 آنها Cypherpunks Distributed Remailer (CDR) را راه اندازی کردند که اولین گام به سمت یک سیستم ارتباطی خصوصی بود، در اصل، به عنوان یک سیستم ایمیل ناشناس و غیرمتمرکز عمل می کرد. مدت کوتاهی پس از این شروع b-money بود که ایجاد آن به فردی با نام آنلاین “Wei Dai” نسبت داده می شود.

 • 1983 – دیوید چاوم، امضاهای کور برای پرداخت های غیرقابل ردیابی، شکل اولیه انتقال ارزش دیجیتال را پیشنهاد می کند.
 • اواخر دهه 1980 – افراد همفکر شروع به جمع کردن ایده‌های پایه‌گذاری جنبش Cypherpunk کردند.
 • 1989 – راه اندازی DigiCash
 • 1992 – ایجاد “مانیفست سایفرپانک” توسط اریک هیوز
 • 1997 – جیم چوات و ایگور چودوف Cypherpunks Distributed Remailer را راه اندازی کردند.

B-money: سلف بیت کوین

B-money مشابه نحوه عملکرد بیت کوین امروزی عمل می کند، همه کاربران این ارز یک نسخه از دفتر کل تراکنش را در اختیار داشتند به طوری که همه پرداخت ها برای مشاهده و تایید یا اعتراض بالقوه برای همه پست می شد. تفاوت برجسته بین b-money و بیت کوین این است که در سال 1997، هیچ راه غیرمتمرکزی برای نگهداری حساب ها وجود نداشت.

DigiCash که توسط David Chaum ایجاد شد، قبل از شکل گیری تجارت الکترونیک در اینترنت راه اندازی شد و در نهایت در سال 1998 اعلام ورشکستگی کرد، زیرا خریداران آنلاین ترجیح دادند از آشنایی با کارت های اعتباری به جای ناشناس بودن برای خرید آنلاین استفاده کنند. همانطور که گفته شد، برخی از مفاهیم، فرمول‌ها و روش‌های رمزگذاری که توسط دیوید چاوم بیان شده‌اند، به‌عنوان پایه‌ای برای ارزهای دیجیتال توسعه‌یافته در آینده عمل می‌کنند.

در تاریخچه ارز های دیجیتال آمده است که از زمان DigiCash و b-money تلاش‌های دیگری برای ایجاد ارزهای دیجیتال وجود داشته است، اما این تلاش‌ ها در زمان ترکیدن حباب دات‌کام در ابتدای قرن خاموش شد.

خواندن بیشتر ...
3 منبع رایگان تمرین مکالمه زبان انگلیسی

قبل از بیت کوین، مطمئناً موفق ترین ارز دیجیتال هش کش است. این ارز به عنوان پیشگیری از هرزنامه ایمیل و حملات DDoS ایجاد شده است. Hashcash از الگوریتم اثبات کار استفاده کرد که هم به تولید و هم توزیع سکه‌های جدید کمک می‌کرد، تکنیکی که در بسیاری از ارزهای دیجیتالی که امروزه می‌شناسیم استفاده می‌شود. هش کش با افزایش تقاضای توان پردازشی مواجه شد که قادر به تامین آن نبود و در نتیجه قبل از اینکه پلتفرم در نهایت بسته شود، کمتر و کمتر موثر شد.

تقریباً یک دهه سکوت ادامه یافت، تا سال 2008، زمانی که بیت کوین ظهور کرد و به اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان تبدیل شد.

 • 1997 – راه اندازی b-money یک سیستم نقدی الکترونیکی ناشناس و توزیع شده.
 • 1997 – پیشنهاد اولیه Hashcash توسط آدام بلک.
 • 1998 – Digicash پس از اینکه نتوانست پایگاه کاربری خود را افزایش دهد، مراحل ورشکستگی خود را آغاز کرد.
 • 2002 – آدام بلک قبلاً مفهوم Hashcash را در مقاله خود “Hashcash – A Denial of Service Counter-Measure” تشریح کرد.

ساتوشی ناکاموتو و ایجاد بیت کوین

ایجاد بیت کوین به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو نسبت داده می شود، هویت واقعی این فرد (یا افراد) حتی تا به امروز نیز یک راز باقی مانده است. ناکاموتو با این حال در مورد نیت خود بسیار واضح بود، او می خواست مفهوم یک بانک سنتی، یک موسسه مالی متمرکز، اضافی شود. به همین دلیل است که بیت کوین در هیچ رجیستری متمرکز عمل نمی کند و همه تراکنش ها مستقیماً بین کاربران انجام می شود.

پس از بحران مالی 2008، ناامیدی قابل توجهی از سیستم بانکداری متمرکز فعلی وجود داشت. با افزایش ناامیدی، افراد به دنبال جایگزین‌هایی می‌گشتند، یعنی همان چیزی که بیت‌کوین خلق شد. در نتیجه، بیت کوین شروع به جذب کرد و رشد کرد تا به آنچه امروز است تبدیل شود.

در حالی که بیت کوین دارای تعدادی ویژگی مانند پول سنتی (قابل حمل، کمیاب، دوام، تعویض پذیری، تقسیم پذیری و تشخیص) است، به جای اعتماد به پشتوانه فیزیکی (مانند نقره و طلا) یا مقامات مرکزی (مانند ارزهای فیات) حول ویژگی های ریاضی است. با تمام این ویژگی ها، تنها چیزی که برای حفظ ارزش یک شکل خاص از پول لازم است، پذیرش و اعتماد است.

در مورد بیت کوین، این معیار را می توان با افزایش تعداد کاربران، بازرگانان و استارت آپ هایی که از بیت کوین استفاده می کنند، اندازه گیری کرد. مانند سایر ارزها، ارزش بیت کوین از تمایل مردم به پذیرش آن به عنوان پرداخت ناشی می شود.

 • 18 آگوست 2008 – دامنه بیت کوین ثبت شد.
 • 31 اکتبر 2008 – مقاله «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» توسط ساتوشی ناکاموتو در لیست پستی رمزنگاری توزیع شد.
 • 3 ژانویه 2009 – بلوک پیدایش بیت کوین استخراج شد – در این بلوک متن “صدر اعظم 03/ژانویه/2009 تایمز در آستانه دومین کمک مالی برای بانک ها” قرار داشت.
 • 22 مه 2010 – لازلو هانیچ موافقت کرد که برای دو پیتزای پاپا جان تحویل داده شده، 10000 بیت کوین بپردازد، یکی از اولین تراکنش های مستند.
 • 2011 – با استفاده از کد منبع باز بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتال شروع به ظهور کردند.
خواندن بیشتر ...
معرفی 3 اپلیکیشن جدید آموزش زبان انگلیسی برای زبان آموزان

بیت کوین مهمترین اتفاق در تاریخچه ارز های دیجیتال

بیت‌کوین به‌عنوان طرحی عمل می‌کند که سایر دارایی‌های رمزنگاری مسیرهای خود را ایجاد کرده‌اند، یا عملکردهای متفاوتی را انجام می‌دهند یا از بلاک چین‌های خصوصی استفاده می‌کنند.

برجسته ترین مثال اتریوم است که برخلاف بیت کوین منحصراً بر تراکنش های مالی تمرکز نمی کند. در عوض، اتریوم به عنوان یک بلاک چین همه منظوره عمل می کند، به این معنی که بسیار همه کاره تر است.

اتریوم در سال 2013 توسط Vitalik Buterin ایجاد شد که هدفش جلوگیری از مشکلاتی بود که بلاک چین های بسیار تخصصی در موارد استفاده برای موارد دیگر با آن مواجه می شدند. در آغاز، هدف اتریوم این بود که بسیاری از کارها را در حوزه های اجتماعی و تجاری به خوبی انجام دهد و آن را به پیشرفته ترین بلاک چین تا به امروز تبدیل کند.

اتر (ETH) به عنوان ارز دیجیتال در بلاک چین اتریوم عمل می کند. این ارز برای پرداخت تراکنش ها، ذخیره سازی داده ها یا انجام محاسبات استفاده می شود.

همانطور که توسعه و سرمایه گذاری در این فضای به سرعت در حال رشد ادامه دارد، دیدن آینده با بیت کوین، اتریوم و سایر پلتفرم های نوظهور هیجان انگیز است.

مقاله ای که خواندید درباره تاریخچه ارز های دیجیتال بود. برای خواندن مقالات بیشتر به قسمت ارز دیجیتال از وبسایت پسندش مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.