تفاوت بین فروش و بازاریابی چیست؛ پرایمر ساده و آسان

تیم بازاریابی و فروش خود را با این الگوی برنامه ریزی بازاریابی رایگان هماهنگ کنید.

41

تفاوت بین فروش و بازاریابی چیست؟

تفاوت بین فروش و بازاریابی چیست؛ پرایمر ساده و آسان : بازاریابی به شرکت و محصول یا خدمات شما اطلاع رسانی می کند و آنها را جذب می کند. از سوی دیگر، فروش مستقیماً با مشتریان احتمالی کار می کند تا ارزش راه حل شرکت برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان را تقویت کند.

در حالی که این دو عملکرد تجاری متفاوت هستند، اما هر دو یک هدف مشترک دارند: جذب مشتریان بالقوه و تبدیل آنها به مشتریان و در نهایت ایجاد درآمد. گزارش وضعیت ورودی سال 2018 نشان داد که سازمان‌ هایی که دارای توافق سطح خدمات (SLA) بین بازاریابی و فروش هستند، سه برابر بیشتر احتمال دارد که مؤثر باشند. اما در کمال تعجب، تنها 26 درصد از پاسخ‌ دهندگان SLA رسمی دارند.

بنابراین، این واحدهای تجاری چه کاری انجام می دهند و آیا می توانند با هم کار کنند؟ بیایید تفاوت بین فروش و بازاریابی را رمزگشایی کنیم و یاد بگیریم که چگونه این دو را همسو کنیم.

تفاوت بین فروش و بازاریابی

فروش و بازاریابی دو عملکرد تجاری در یک سازمان هستند. هر دو بر تولید سرنخ و درآمد تأثیر می گذارند. اصطلاح فروش به کلیه فعالیت هایی اطلاق می شود که منجر به فروش کالا و خدمات می شود. و بازاریابی فرآیند علاقه مند کردن مردم به کالاها و خدماتی است که به فروش می رسد.

فروش اصطلاحی است که برای توصیف فعالیت هایی که منجر به فروش کالا یا خدمات می شود استفاده می شود. فروشندگان مسئول مدیریت روابط با مشتریان بالقوه و ارائه راه حلی برای مشتریان بالقوه هستند که در نهایت منجر به فروش می شود.

و بازاریابی شامل تمام فعالیت هایی است که به ایجاد علاقه در کسب و کار شما کمک می کند. بازاریابان از تحقیقات و تحلیل بازار برای درک منافع مشتریان بالقوه استفاده می کنند. بخش های بازاریابی مسئول اجرای کمپین هایی برای جذب افراد به برند، محصول یا خدمات کسب و کار هستند.

خواندن بیشتر ...
هوش مصنوعی چیست ؟

چند تفاوت کلی بین بازاریابی و فروش وجود دارد. برای مثال، بازاریابی تلاش‌ های خود را بر عموم مردم یا گروه‌ های بزرگ‌ تری از مردم متمرکز می‌ کند، در حالی که فروش، گروه‌ های کوچک‌ تری از مردم یا زیر مجموعه‌ های عموم را هدف قرار می‌ دهد.

اما، این دو عملکرد تجاری چگونه متفاوت هستند؟

تفاوت بین فروش و بازاریابی چیست؛ پرایمر ساده و آسان

خرید کتابهای بازاریابی و فروش

بازاریابی در مقابل فروش

برای ایجاد یک مشارکت منسجم بین بازاریابی و فروش، باید عناصر اصلی هر بخش را درک کنیم.

روند

چه در حال نوشتن یک برنامه بازاریابی یا فروش باشید، هر دو شامل جزئیاتی در مورد تاریخچه شرکت و اهداف و ابتکارات کلی آن هستند. سپس برنامه‌ ها به جنبه‌ هایی از طرح می‌ پردازند که برای هر بخش خاص است.

طرح بازاریابی مشخص می کند که محصول چیست، قیمت آن، به چه کسی فروخته می شود و کجا فروخته می شود. این همچنین به عنوان 4Ps بازاریابی شناخته می شود: محصول، قیمت، مکان و تبلیغات. اهداف تعیین می‌ شوند، کانال‌ های بازاریابی انتخاب می‌ شوند و بودجه‌ ای برای کمپین‌ هایی که تیم بازاریابی قصد دارد دنبال کند در نظر گرفته می‌ شود.

برنامه های فروش شامل جزئیاتی در مورد فرآیند فروش، ساختار تیم، بازار هدف و اهداف است. بعلاوه، طرح فروش، برنامه عملیاتی، ابزارها و منابعی را که برای هدف قرار دادن این اهداف مورد استفاده قرار می گیرد، مشخص می کند.

اهداف

اهداف کلیدی که بازاریابی و فروش تعیین می کنند چیست؟ تمرکز اصلی هر دو بخش برای کسب درآمد برای شرکت است.

هدف اصلی بازاریابی، بزرگ جلوه دادن و تبلیغ شرکت، محصول یا خدمات و برند است. بخش‌ های بازاریابی مسئول قیمت‌ گذاری محصولات و اطلاع‌ رسانی چگونگی رفع نیازها و خواسته‌ های مشتریان توسط محصول هستند. و اهداف آن اغلب طولانی‌ مدت هستند زیرا کمپین‌ ها می‌ توانند در طول چندین ماه ادامه داشته باشند.

خواندن بیشتر ...
استایل پاییزی مردانه با ایده های جذاب برای 1400

برای فروش، تمرکز بر رسیدن به سهمیه ها و اهداف حجم فروش است و اینها معمولا کوتاه مدت هستند. اهداف فروش اغلب ماه به ماه اندازه گیری می شوند. اهداف تعریف می‌ شوند و مدیریت فروش محاسبه می‌ کند که بخش، تیم‌ ها و فروشندگان تک تک آنها برای رسیدن به هدف کلی چقدر باید بفروشند.

ابزارها و منابع

پایگاه داده CRM ابزاری است که می تواند توسط فروش، بازاریابی و شرکت به طور کلی مورد استفاده قرار گیرد. پایگاه داده به همه بخش ها کمک می کند تا روابط با مخاطبین را مدیریت کنند، مهم نیست که در کدام مرحله از چرخه حیات مشتری قرار دارند.

رسانه های اجتماعی نیز می توانند توسط هر دو واحد تجاری مورد استفاده قرار گیرند. برای بازاریابی می توان از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ محتوا و برای فروش به عنوان بخشی از استراتژی فروش اجتماعی استفاده کرد.

به علاوه، ابزارهایی وجود دارد که برای هر بخش خاص هستند.

ابزار بازاریابی

 • بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)
 • ابزار بهینه سازی موتور جستجو (SEO).
 • ابزار مدیریت پروژه
 • نرم افزار گزارش دهی
 • ابزار تولید محتوا

ابزار فروش

 • اپلیکیشن جلسات
 • ابزار اسناد
 • نرم افزار صدور فاکتور
 • ابزار مدیریت ایمیل
 • نرم افزار مدیریت موجودی و سفارش

معرفی منابع به استراتژی بازاریابی یا فروش به ویژه به فناوری جدید وابسته است. به عنوان مثال، هوش مصنوعی و چت زنده ابزارهای جدیدتری هستند که بازاریابی و فروش می توانند از آنها برای توسعه روابط با سرنخ ها استفاده کنند. این نوع ارتباط شخصی‌ شده تا همین اواخر امکان‌ پذیر نبود و شرکت‌ ها می‌ توانند نرم‌ افزار و فناوری جدید را در زمان ایجاد آن بکار گیرند.

استراتژی ها

تیم های بازاریابی بسته به نوع کمپین و مشتری مورد نظرشان می توانند رویکردهای استراتژیک متفاوتی را اتخاذ کنند. استراتژی های بازاریابی رایج عبارتند از:

 • بازاریابی اینترنتی
 • بازاریابی چاپی
 • بازاریابی وبلاگی
 • بهینه سازی موتور جستجو
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 • بازاریابی ویدئویی
خواندن بیشتر ...
تعریف بیزینس کوچینگ

مشابه استراتژی های بازاریابی، روش های فروش بسته به صنعت، محصولات، بازار و مشتری هدف می تواند متفاوت باشد. برخی از رایج ترین روش های فروش عبارتند از:

 • SPIN فروش
 • راه حل فروش
 • N.E.A.T. فروش
 • فروش مفهومی
 • فروش اسنپ
 • فروش مشتری محور
 • فروش ورودی
 • پزشک
 • فروش چلنجر
 • سیستم سندلر

هر یک از این استراتژی های فروش به خریدار کمک می کند تا مشکلی را حل کند، به هدفی دست یابد یا نیازی را برآورده کند و امیدوارم تکنیک فروش تیم فروش منجر به فروش و مشتری جدید شود.

تفاوت بین فروش و بازاریابی چیست؛ پرایمر ساده و آسان

پرفروش ترین کتابهای بازاریابی و فروش

همسویی فروش و بازاریابی

بنابراین، چگونه می توانیم از این خط داستانی بازاریابی در مقابل فروش خلاص شویم و بین این دو شراکت ایجاد کنیم؟ این را می توان با تراز کردن دو بخش انجام داد.

قرارداد سطح خدمات (SLA) قراردادی است که مجموعه ای از محصولات قابل تحویل را ایجاد می کند که یک طرف توافق کرده است که طرف دیگر را ارائه دهد. این یکی از بهترین راه ها برای بازاریابی و فروش است.

در SLA، هر دو بخش اهداف مشترک خود را تعریف می‌ کنند، شخصیت‌ های خریدار یا پروفایل مشتری ایده‌ آل را شناسایی می‌ کنند و تعاریف سرنخ را استاندارد می‌ کنند. همچنین پروتکلی را برای مدیریت سرنخ تنظیم می کند و چگونگی اندازه گیری عملکرد فروش و بازاریابی را مشخص می کند.

زمانی که فروش و بازاریابی در یک راستا قرار می گیرند، کسب و کار آماده جذب و واجد شرایط بودن سرنخ های بیشتر و ایجاد درآمد بیشتر است.

برای آشنایی بیشتر در مورد علم بازاریابی و فروش میتوانید در قسمت بازاریابی و فروش وبسایت پسندش مطالب جدید و به روزی از این دانش مطالعه و استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.