این روش‌های درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد معجزه می‌کنند.

26

رهایی از علائم سرماخوردگی مانند گلودرد، سرفه، عطسه و گرفتگی بینی حداقل یک هفته طول می‌کشد. ولی اگر روش‌های درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد مقاله ما را به کار ببرید، می‌توانید به‌سرعت بیماری خود را تسکین دهید. تنها کافی است سبک زندگی و رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

استراحت کنید

بهترین روش درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد، استراحت است؛ زیرا بدن شما انرژی بیشتری لازم دارد تا با بیماری‌های ذکرشده و حتی سایر بیماری‌ها مقابله کند. به مدرسه و سرکار نروید و هر چه می‌توانید در خانه استراحت کنید. طبق گفته‌های بسیاری از پزشکان، استراحت می‌تواند بیش از هر روش و هر دارویی به فرد بیمار کمک کند. همچنین ورزش و سایر فعالیت‌های بدنی را متوقف کنید.

بخوابید

کمبود خواب یکی از مواردی است که می‌تواند سیستم ایمنی شما را ضعیف کرده و درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد را بی‌اثر کند؛ بنابراین تا دیروقت بیدار نمانید و اگر می‌توانید در روز نیز بخوابید، حتما اینکار را انجام دهید. همچنین هنگام خواب بالشی اضافی زیر سر خود قرار دهید تا از علائم سرماخوردگی با سرعت بیشتری رهایی یابید و تنفس شما به علت کاهش فشار سینوس آسان‌تر شود.

عسل بخورید

عسل می‌تواند سرفه و دیگر علائم سرماخوردگی را تسکین دهد. تحقیقات نشان می‌دهد بچه‌هایی که یک دوم قاشق غذاخوری عسل مصرف می‌کنند، کمتر از افرادی که از داروهای غیرگیاهی استفاده می‌کنند، سرفه می‌کنند. عسل را می‌توانید در یک لیوان آب یا آب لیمو حل کرده و مصرف کنید. البته به نوزادانی که هنوز یک ساله نشده‌اند، عسل یا ترکیبات عسلی ندهید.

خواندن بیشتر ...
انواع اسپرسو ساز دلونگی

دوش گرفتن را فراموش نکنید

دوش آب گرم می‌تواند درد عضلات ناشی از سرماخوردگی را تسکین دهد. همچنین اگر در بخار تنفس کنید، گلودرد و خشکی بینی نیز برطرف خواهد شد؛ بنابراین دوش گرفتن یکی از بهترین روش‌های درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد همراه با سایرعلائم آن مانند سردرد، درد سینوس و سرفه‌های شدید است. به عبارت دیگر، دوش گرفتن باعث می‎شود سیستم ایمنی بدن شما با قدرت بیشتری با انواع سرماخوردگی‌ها مبارزه کند.

مایعات بنوشید

نوشیدن مایعات حتی زمانی که بیمار نیستید نیز توصیه می‌شود تا از ابتلا به بیماری‌های مختلف جلوگیری کنید؛ بنابراین نوشیدن مایعات فراوان را برای رقیق کردن مخاط، درمان سردرد و خستگی فراموش نکنید. البته توجه کنید منظور ما از مایعات، نوشابه‌های گازدار، الکل و قهوه نیست. با مصرف مایعات سالم مانند انواع آبمیوه مانند پرتقال و زنجبیل، آب و ویتامین‌های موردنظر بدن را تأمین کنید.

آب نمک غرغره کنید

یکی دیگر از بهترین روش‌های درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد، غرغره آب نمک است؛ آب نمک علاوه بر کاهش تورم و شل کردن مخاط می‌تواند سایر مشکلات جزئی بهداشتی را نیز برطرف کند. یک چهارم قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و غرغره آب نمک را چند مرتبه در روز تکرار کنید.

یک لیوان چای گرم بخورید

با یک لیوان چای گرم به‌آسانی می‌توانید اقدام به درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد ناشی از آن کنید. تاثیر مثبت گرما بر بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی یا خستگی توسط تحقیقات دانشمندان ثابت شده است. نوشیدن انواع چای‌های غیر کافئین دار گرم را در اولویت خود قرار دهید.

خواندن بیشتر ...
جامع ترین اطلاعات در مورد فواید ورزش یوگا برای سلامتی

سوپ مرغ بخورید

طبق تحقیقات انجام شده، خوردن سوپ مرغ می‌تواند منجر به کاهش التهاب بدن و سایر علائم سرماخوردگی مانند خستگی و سردرد شود. از آنجایی که سوپ مرغ مایع است و کالری مناسبی دارد، می‌تواند انرژی و آب بدن شما را افزایش دهد. همچنین آنتی‌اکسیدان سوپ مرغ دستگاه ایمنی شما را تقویت می‌کند.

دارو مصرف کنید

منظور ما داروهایی است که بدون تجویز پزشک می‌توان خریداری کرد. البته اگر سرماخوردگی شما بسیار جدی است و یا کودک شما دچار سرماخوردگی شده است، حتما به پزشک مراجعه کرده و سرخود دارو مصرف نکنید. استامینوفن برای تب و درد، قرص Lozenge برای گلودرد، آنتی هیستامین دکونژستان برای باز کردن بینی، اکسپکتوزانت برای شل کردن ترشحات به درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد کمک می‌کنند. البته در استفاده از آن‌ها زیاده‌ روی نکنید؛ زیرا مصرف بیش از حد هر چیزی نه تنها کمکی به بهبود شما نخواهد کرد، بلکه وضعیت سلامت شما را بدتر می‌کند.

سخن آخر درباره درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد

احتمال انتقال سرماخوردگی به دیگران را با استراحت کردن در خانه کاهش دهید. به کار بردن روش‌های درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد ناشی از آن باید با رعایت بهداشت همراه شود. برای مثال، دست و صورت خود را به‌صورت منظم بشویید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.