دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s

14

بررسی پاناسونیک مدل لومیکس gh5s

دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s : پاناسونیک GH5S یک دوربین Micro Four Thirds متمرکز بر ویدئو است که بر اساس چیزی که این شرکت به عنوان سنسور 10.2 مگاپیکسلی عرضه می کند ساخته شده است. بهتر است آن را به‌ عنوان یک نوع ویدیو محورتر از GH5 درک کنیم. می‌ تواند فیلم‌ های DCI یا UHD 4K را به صورت بومی (یک پیکسل ضبط = یک پیکسل خروجی) تا 60p فیلم‌ برداری کند.

پاناسونیک اولین شرکتی نبود که ویدیو های با کیفیت بالا را به دوربین‌ های عکاسی معرفی کرد ، اما با سری GH خود دائماً دامنه ویژگی‌ های ویدیویی حرفه‌ ای را که در دوربین‌ های عکاسی ، ویدئوی مصرف‌ کننده ظاهر می‌ شوند ، گسترش داده است. GH5S این منطق را یک قدم جلوتر می‌ برد ، با کاهش وضوح سنسور و حذف تثبیت‌ کننده تصویر برای ساختن یک ابزار ویدئویی ساده‌ تر ، به جای ترکیبی که در هر دو رشته توانایی مشابهی دارد.

توانایی عکاسی DCI 4K تا 60p بدون برش واضح ترین تمایز بین این و GH5 استاندارد است ، اما تفاوت ها عمیق تر است.

دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s
دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s

مشخصات کلیدی

 • سنسور بزرگ Multi Aspect با طراحی بهره دوگانه
 • حداکثر منطقه قابل استفاده 10.2 مگاپیکسل از حدود 12.5 مگاپیکسل کل
 • DCI یا UHD 4K تا 60p
 • ضبط داخلی 10 بیتی 4:2:2 تا 30p
 • خروجی 8 بیتی 4:2:0 داخلی 60p یا 10 بیتی 4:2:2 از طریق HDMI
 • فیلمبرداری 1080 تا 240p (با کراپ اضافی بالای 200p)
 • حالت Hybrid Log Gamma
 • ISO 160 – 51200 (80 – 204800 توسعه یافته)
 • امتیاز AF به -5EV (با لنز F2)
 • منظره یاب OLED 3.68M-dot (1280 x 960 پیکسل) با بزرگنمایی 0.76x
 • 1.62M-dot (900 x 600 پیکسل) LCD کاملاً مفصلی
 • عکس های خام 14 بیتی
 • 11 فریم در ثانیه (7 با AFC) یا 1 فریم در ثانیه سریعتر در حالت 12 بیتی
 • USB 3.1 با کانکتور نوعC

پاناسونیک علاوه بر توانایی عکاسی DCI 4K با نرخ فریم بالاتر ، همچنین ادعا می‌ کند که پیکسل‌ های بزرگ‌ تر GH5S و سنسور Dual Native ISO به این معنی است که در نور کم فیلم‌ های بسیار بهتری می‌ گیرد.

تفاوت در مقایسه با GH5

 • سنسور بزرگ “10.2” مگاپیکسلی (در مقایسه با سنسور 20.2 مگاپیکسلی با اندازه چهار سوم)
 • طراحی حسگر دوگانه با دو مدار خواندنی
 • سنسور ثابت (بدون تثبیت داخلی) برای استفاده با سیستم های تثبیت کننده حرفه ای
 • DCI 4K در 59.94، 50، 29.97 و 25p موجود است (GH5 فقط 23.98 / 24p است)
 • حالت 1080
 • دارای امتیاز AF برای کار در نور کم (-5EV در مقابل -4EV)
 • 14 بیت خام در عکسبرداری عکس موجود است
 • VLog-L خارج از جعبه فعال شد
 • کد زمان ورود/خروج
 • نمایه‌ های رنگی «Like709» و «V-LogL» در عکس‌ برداری عکس موجود است
 • سوکت میکروفون گزینه های Phantom Power و Line-level In را ارائه می دهد
 • نمایشگر تصحیح شده LUT در پخش و همچنین ضبط موجود است
 • حالت منظره یاب 120 فریم بر ثانیه
 • فراتر از این تغییرات ، GH5S بقیه قابلیت‌ های GH5 را با گزینه‌ های کدک منطبق و ابزارهای پشتیبانی مشابه ، مانند vectorscopes، فرم‌ های موج و حالت‌ های پیش‌ نمایش برای عکسبرداری آنامورفیک، Log و Hybrid Log Gamma حفظ می‌ کند.
خواندن بیشتر ...
به هنگام خرید اینترنتی فلش مموری، بهترین‌ها را بشناسید!

همانند GH5، پاناسونیک استفاده از کارت‌ های دارای رتبه V60 یا سریع‌ تر را برای فیلم‌ برداری با سرعت 400 مگابیت بر ثانیه توصیه می‌ کند. با این حال ، خود استاندارد V60 به اندازه کافی مبهم به نظر می رسد که حتی برخی از کارت های اسمی سازگار با V60 هنوز به اندازه کافی سریع نیستند. این شرکت می‌ گوید که از کارت‌ های V60 یا V90 با نام تجاری خود استفاده کند یا به تولیدکنندگان معروف با سابقه تولید کارت‌ های سریع (و در حالت ایده‌آل ، خرید از منبعی با سیاست بازگشت خوب) پایبند باشد.

دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s
دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s

خرید دوربین پاناسونیک gh5s

سنسور چند وجهی

GH5S از تراشه ای استفاده می کند که به صورت بومی DCI یا UHD 4K می گیرد ، به این معنی که یک پیکسل روی سنسور برای تولید هر پیکسل در فیلم نهایی استفاده می شود. این سنسور ، مانند حسگر GH1 و GH2، بسیار بزرگ است. این بدان معناست که می‌ تواند نسبت‌ های مختلف تصویر را با استفاده از کل دایره تصویری که توسط لنز نمایش داده می‌ شود ، به‌ جای اینکه صرفاً از ناحیه 4:3 برش داده شود ، عکس‌ برداری کند.

تنها نقطه ضعف این است که استفاده از یک منطقه بزرگتر می تواند استفاده از لنزهای APS-C و Super35 را در ارتباط با آداپتور های کاهش فاصله کانونی مانند SpeedBoosters محدود کند. یک کاهنده 0.71x باید یک دایره تصویر تقریباً 30.5 میلی‌ متری بگیرد تا منطقه ویدیویی بزرگ‌ تر GH5S را بپوشاند ، در حالی که یک کاهنده 0.64x به یک دایره تصویر 33.8 میلی‌ متری نیاز دارد که هر دو بزرگ‌ تر از آن چیزی هستند که توسط لنز APS-C نمایش داده می‌ شود. مطمئناً با آداپتور 0.71x مشکلی ندارید ، زیرا نشان داده شده است که با اکثر لنزهای APS-C کار می کند ، اما با نسخه های 0.64x احتمالاً باید به صورت موردی بررسی کنید.

سود دوگانه

پاناسونیک GH5S را دارای «ISO دوگانه بومی» توصیف می‌ کند که اصطلاحات ویدیویی استاندارد برای طراحی حسگر بهره دوگانه است. چنین تراشه‌ هایی دارای دو حالت خواندن هستند ، یکی که محدوده دینامیکی را در تنظیمات با حساسیت کم به حداکثر می‌ رساند و دومی که برای به حداقل رساندن نویز طراحی شده است ، اما به قیمت محدوده دینامیکی ، در تنظیمات بالاتر (حالت دوم افزایش تبدیل را تغییر می‌ دهد: اساساً افزایش خروجی ولتاژ پیکسل). این چیزی است که ما برای اولین بار در دوربین های سری 1 نیکون با آن مواجه شدیم ، اما در چند سال گذشته به طور فزاینده ای رایج شده است و منجر به بهبود قابل مشاهده در تنظیمات ISO بالا میباشد.

خواندن بیشتر ...
راهنمای خرید اینترنتی دوربین عکاسی و نکات خیلی مهم

تنها تفاوتی که می‌ توانیم بین رویکرد پاناسونیک ببینیم این است که به شما امکان می‌ دهد دوربین را به یکی از حالت‌ های حسگر محدود کنید ، در حالی که برندهای دیگر فقط حالت را در پس‌ زمینه تغییر می‌ دهند ، بدون اینکه کاربر هرگز بداند.

تغییر منحنی تن می‌ تواند رتبه‌بندی ISO دوربین را تغییر دهد ، مشخص نیست که پاناسونیک وقتی می‌ گوید ISO های «بومی» دوربین 400 و 2500 هستند به کدام حالت رنگ اشاره دارد.

از دیدگاه ثابت ، دو مدار به ترتیب از ISO 160 به بالا و از ISO 800 به بالا استفاده می شوند. ممکن است صحبت هایی در مورد دوربین دارای ایزوهای بومی 400 و 2500 مشاهده کنید: مشخص نیست که پاناسونیک با این ادعا به کدام حالت رنگ اشاره می کند ، اما به خاطر داشته باشید که تغییر منحنی تن می تواند رتبه ISO یک تنظیم را تغییر دهد. بنابراین ISOهای “پایه” برای V-Log L با ISOهای “پایه” برای حالت رنگ استاندارد که برای عکس‌ ها استفاده می‌ شود بسیار متفاوت خواهد بود.

این اشتباه را نکنید که فکر کنید ISO 400 و 2500 بهترین نتایج را برای عکاسی عکس به شما می دهد: آنها این کار را نمی کنند. از منظر عکس ، ایزوهای پایه 160 و 800 هستند.

دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s
دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s

تعداد پیکسل کمتر

نکته دیگری که پاناسونیک می گوید به افزایش عملکرد GH5S در نور کم کمک می کند ، استفاده از پیکسل های کمتر و در نتیجه بزرگتر است.

به طور کلی ، هیچ مزیت قابل توجهی برای پیکسل های بزرگ نسبت به پیکسل های کوچک وجود ندارد: آنها به صورت جداگانه به نور بیشتری دسترسی دارند (که معمولاً هنگام مشاهده 1:1 به معنای نویز کمتری است) اما هنگامی که چیزها را در یک اندازه معمولی مقیاس می کنید ، سطح نویز و محدوده دینامیکی آن ها افزایش می یابد. تمایل به مشابه دارند در عوض ، استفاده از پیکسل‌ های بیشتر اما کوچک‌ تر می‌ تواند یک مزیت وضوح داشته باشد ، حتی اگر آن را کوچک کنید. این به این دلیل است که سیستم‌ های پیکسلی فقط می‌ توانند درصد معینی از وضوح اسمی خود را بگیرند ، اما نمونه‌ برداری با وضوح بالاتر و سپس کوچک‌ سازی (نمونه‌ برداری بیش از حد) می‌ تواند برخی از جزئیات فرکانس بالاتری را که در ابتدا ثبت می‌ کند حفظ کند.

پاناسونیک با تمرکز بر فیلم برداری ، می تواند طرف هایی را در این مبارزه انتخاب کند

با این حال ، محدودیت‌ های سرعت بازخوانی و پردازش و حرارت به این معناست که تعداد کمی از دوربین‌ ها در حال حاضر ویدئوهای بیش‌ نمونه‌ شده را ارائه می‌ کنند ، در عوض از سنسورهای خود نمونه‌ برداری می‌ کنند تا 8.5 مگاپیکسل مورد نیاز برای ضبط فیلم 4K را پیدا کنند. این تنش بین نیازهای عکاس عکس‌ های با وضوح بالا و وضوح پایین‌ تر ضبط ویدیو ایجاد می‌ کند.

خواندن بیشتر ...
تبلت سامسونگ s6

واضح ترین مزیت این است که خواندن پیکسل های کمتری سریع تر است. بنابراین ، در حالی که آخرین پردازنده‌ ها به اندازه‌ ای سریع هستند که می‌ توانند از تعداد پیکسل‌ های زیاد فیلم‌ های نمونه‌ برداری بیش‌ از حد تولید کنند ، نرخ خواندن سنسور خطر ایجاد شاتر نورد قابل‌ توجهی را به همراه دارد. داشتن پیکسل کمتر به این معنی است که GH5S باید کرکره نورد کمتری نسبت به GH5 داشته باشد.

داشتن تعداد پیکسل کمتر همچنین به این معنی است که GH5S همچنین می‌ تواند یک فیلتر ضد آلیاسینگ را در خود جای دهد که خطر مویر ویدیو را کاهش می‌ دهد ، بدون اینکه نگران محدود کردن وضوح عکس باشید.

همانطور که انتظار داریم از پیکسل های بزرگتر نویز بهتری در سطح پیکسل ببینیم، منطق نیز باعث می شود که محدوده دینامیکی بیشتری در سطح پیکسل داشته باشید (حتی اگر دوباره وقتی تصاویر را با همان اندازه مقایسه می کنید ، این مزیت ناپدید می شود). این محدوده دینامیکی اضافی در سطح پیکسل دلیلی است که GH5S باید فایل‌ های خام 14 بیتی را ارائه دهد: زیرا برای فراهم کردن فضایی برای آن محدوده دینامیکی اضافی به عمق بیت اضافی نیاز دارید.

دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s
دوربین دیجیتال پاناسونیک مدل لومیکس gh5s

خرید دوربین پاناسونیک gh5s

بدون تثبیت

از منظر عکاسی ، حذف لرزشگیر از دوربین ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما برای فیلمبرداری با کیفیت بالا ، پاناسونیک می گوید این کار منطقی است. سیستم‌ های IS با تغییر حسگر با استفاده از یک سری آهن‌ رباهای الکتریکی ، حسگر را شناور می‌ کنند. حتی زمانی که آنها خاموش هستند ، در جای خود قفل نشده اند ، آنها به سادگی تنظیم می شوند تا آهنرباهای الکتریکی سعی در اصلاح حرکت نداشته باشند. این یک عارضه جانبی دارد که روی یک دستگاه تثبیت کننده حرفه ای نصب شده است ، خطر تکان خوردن سنسور در اطراف وجود دارد.

پاناسونیک می‌ گوید که برای کارهای ویدیویی سطح بالا ، کاربرانش ترجیح می‌ دهند از گیمبال‌ ها و دالی‌ های اختصاصی به جای تثبیت‌ کننده داخلی استفاده کنند و این به معنای قفل کردن فیزیکی حسگر در محل برای جلوگیری از تعاملات ناخواسته بین این سیستم‌ ها و حسگر شناور است.

با این حال ، صرف نظر از آنچه پاناسونیک می گوید ، محدودیتی نیز توسط سنسور بزرگ وجود دارد: از آنجایی که دوربین دقیقاً از لبه دایره تصویر می گیرد ، به سادگی دیگر جایی برای تغییر سنسور بدون خطر گرفتن فیلم از داخل لوله لنز شما وجود ندارد. . این در موقعیتی که GH5S تثبیت کننده دیجیتال ارائه می دهد برجسته می شود ، زمانی که با لنزی که تثبیت کننده نوری ارائه می دهد ترکیب شود و وقتی درگیر است ، ویدئو باید کمی برش داده شود تا فضایی برای حرکت و اسکن اطراف حسگر فراهم شود.

با قسمت تکنولوژی وبسایت پسندش همراه باشید تا از دنیای تکنولوژی لذت کامل را ببرید و با انواع محصولات آشنا شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.