شرکت اپل در چین ؛ چرا اپل در چین تولید می کند؟

25

شرکت اپل در چین چه کار میکند. آیا مرکزیت آن در چین است یا آمریکا. در این مقاله از پسندش به این موضوع نگاه خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

اگر نگاهی به پشت آیفون، آی‌پد، یا هر محصول اپلی که دارید بیندازید، عبارت Assembled in China را خواهید دید. بسیاری از مردم تعجب می کنند که چرا اپل تصمیم گرفته است که تمام تولیدات خود را به خارج از کشور، به ویژه به چین، برون سپاری کند. بسیاری بر این باورند که اپل فقط به دنبال کسب درآمد زیادی است و این تنها دلیل جابجایی است. اما واقعیت این نیست.

چرا؟ چرا گجت های اپل را نمی توان در ایالات متحده مونتاژ کرد؟ یا به‌طور کلی، چرا کسب‌وکارهای بین‌المللی لوازم الکترونیکی مصرفی و رایانه نمی‌توانند کارهای تولیدی خود را در داخل انجام دهند و به ایجاد مشاغل محلی و تقویت اقتصاد موجود کمک کنند؟

چین می تواند درخواست بالای اپل را پشتیبانی کند

پس از هزاران تحقیق، نیویورک تایمز گزارشی بسیار آموزنده منتشر کرد که مصاحبه‌هایی با مدیران سابق و فعلی اپل را پوشش می‌داد. دلیل این جابجایی کاملاً ساده است. آیفون‌ها در آمریکا تولید نمی‌شوند زیرا به سادگی نمی‌توانند تولید شوند. به زبان ساده، نیروی انسانی کافی برای پشتیبانی از تولید محصولات اپل وجود ندارد.

کارخانه ای در چین که محصولات اپل، به ویژه آیفون ها، مونتاژ نهایی را انجام می دهند، تقریباً 230000 کارگر دارد. در ایالات متحده، تنها 83 شهر وجود دارد که جمعیتی برابر با تعداد کارکنان این کارخانه دارند. به این معنی که تعداد کارگران احتمالی در ایالات متحده برای پوشش نیازهای اپل کافی نیست.

خواندن بیشتر ...
چگونه بهترین پاور بانک را بخریم؟

در چین، تقریباً یک چهارم نیروی کار آنها در خوابگاه های متعلق به شرکت زندگی می کنند. این پادگان در ملک کارخانه واقع شده است. افراد زیادی در این کارخانه زندگی و کار می کنند. چنین مشاغلی در چین تقاضای زیادی دارند و می توانند افراد زیادی را یک شبه استخدام کنند. این مثال‌ها ثابت می‌کنند که اندازه‌گیری، سرعت، و کارایی تولید چینی از هر چیزی که ایالات متحده در حال حاضر قادر به انجام آن است، پیشی می‌گیرد.

مونتاژ محلی بیشتر بر مصرف کنندگان تأثیر می گذارد

علاوه بر نیروی انسانی ارائه شده توسط چین، بیشتر مواد خام مورد استفاده برای تولید محصولات اپل نیز در خارج از کشور تولید می شود. بسیاری از آنها در فاصله کوتاهی از کارخانه مونتاژ نهایی قرار دارند. ارسال این قطعات به هر کارخانه مستقر در ایالات متحده به معنای هزینه های بالاتر و احتمالاً تاخیر در تولید است.

از نظر برون سپاری و تولید سنتی، هزینه ساخت آن در آمریکا نیز بیشتر است. به این دلیل که کارگران باید حقوق بیشتری دریافت کنند. همچنین هزینه هایی برای مزایای کارگران، بیمه و مالیات های بالاتر وجود دارد. از آنجایی که شرکت‌ها می‌خواهند سود آور باشند، هزینه‌های اضافی با افزایش قیمت کالاها به مصرف‌کننده منتقل می‌شود. به عبارت ساده تر، این بدان معناست که محصولات اپل ساخت آمریکا هزینه بیشتری خواهند داشت.

چین بهترین گزینه برای اپل است

تصمیم اپل برای برون سپاری تولید خود به چین در واقع این است که چه کسی می تواند بیشترین تعداد محصولات اپل را در کمترین زمان بسازد. این همچنین بدان معنی است که چین می‌تواند انعطاف‌پذیر بماند و فوراً با نیازهای اپل سازگار باشد. در گزارشی، یکی از مدیران اپل نیز اظهار داشت که ایالات متحده دیگر افراد با مهارت های مورد نیاز را ندارد.

خواندن بیشتر ...
مک بوک دست دوم

یک مثال خاص می تواند عرضه آیفون باشد. تقاضای زیادی برای آن وجود دارد و اپل می‌دانست که باید در سریع‌ترین زمان ممکن تمام شود. اپل می‌دانست که تولید در ایالات متحده امکان‌پذیر نیست و منجر به تاخیر می‌شود. با این کار آنها به دنبال خدمت کارخانجات چینی رفتند و توانستند به سرعت کارها را به پایان برسانند.

به این دلیل که در چین، تولیدکنندگان می توانند از تعداد زیادی از مهندسان بخواهند که یک شبه روی تولید مورد نیاز کار کنند. از آنجایی که آنها نیروی کار فراوانی دارند، این به آنها اجازه می دهد تا ظرفیت زیادی از حجم کار را به سرعت به پایان برسانند. ایالات متحده به سادگی نمی تواند 250000 کارگر را یک شبه استخدام کند. این امر چین را به تامین کننده ای انعطاف پذیر و توانا تبدیل می کند.

بله، اپل در حال درو کردن پاداش های مالی است. اما این به این دلیل است که چین تعداد زیادی از افراد سخت کوش با مهارت های مناسب دارد. آنها مایل به پذیرش مشاغل سخت هستند، چنین مشاغلی استاندارد میلیون ها چینی است، از جمله کارگرانی که مهارت های فنی دارند.

جمع بندی

میتوان در حالت کلی علت تولید محصولات اپل در چین را به 4 دلیل زیر ربط داد.

  • نیروی کار: چین با نزدیک 1.5 میلیارد جمعیت نیروی کار بالقوه ای برای درخواست های اپل دارد. در حالی که آمریکا تعداد جمعیت کمتری دارد و توان استخدام نزدیک به 250000 کارگر در آمریکا برای اپل امکانپذیر نیست.
  • کاهش هزینه های تولید: کارگران و مهندسینی که در چین کار میکنند نسبت به کارگران و مهندسین آمریکا دستمزد پایینتری دریافت میکنند. اگر به فرض محال اپل 250000 کارگر آمریکایی را برای مونتاژ و تامین قطعات استخدام کند هزینه تمام شده محصولاتش بسیار بیشتر می شود. هزینه بالا بر روی کاربران اپل و استفاده آنها از محصولاتش می تواند تاثیر بدی داشته باشد.
  • انعطاف پذیری چین در تولید بیشتر: شرکت اپل در چین قرار ندارد. به عبارت دیگر اپل متعلق به آمریکا است که کارهای تولید را در چین و یا برخی کشورهای دیگر انجام میدهد. کارهای نوآورانه مانند طراحی در خود آمریکا انجام میشوند و نه در چین. کارگران و مهندسین چینی انعطاف پذیری بالایی برای درخواست های اپل دارند. اپل هر موقع دستور بدهد آنها در آن واحد انجام میدهند چون انعططاف پذیری بالایی دارند و کار مونتاژ برای چینیی ها یک کار خوب به حساب می آید.
  • مهارت مونتاژ چینی ها: همانطور که در بالا هم گفتیم چینی ها این کارهای دستی را دوست دارند و در آن مهارت زیادی دارند. با مهارتی که دارند توانسته اند در طی سالیان گذشته در مقابل درخواست های اپل سربلند باشند.
خواندن بیشتر ...
لوازم جانبی ایرپاد اپل

تصاویری از شرکت اپل در چین

بازدید تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل از کارخانه اپل در چین

شرکت اپل در چین ؛ چرا اپل در چین تولید می کند؟

شرکت اپل در چین ؛ چرا اپل در چین تولید می کند؟

شرکت اپل در چین ؛ چرا اپل در چین تولید می کند؟

شرکت اپل در چین ؛ چرا اپل در چین تولید می کند؟

پیشنهادات مطالعه بیشتر:

شرکت اپل در ایران همراه با معرفی ۲۰+۳ شرکت نمایندگی معتبر

علت نامگذاری شرکت اپل؛ دانستنیهایی در مورد آن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.