صاحب شرکت اپل در حال حاضر

879

صاحب شرکت اپل در حال حاضر – تیم کوک مدیرعامل اپل است که در سال 2011 پس از اینکه استیو جابز، یکی از بنیانگذاران اپل به سرطان مبتلا شد، ادامه رهبری  این شرکت را بر عهده گرفت. کوک که در سال 1998 به اپل ملحق شد، قبل از به عهده گرفتن نقش مدیر عامل، به عنوان معاون و مدیر عملیاتی اپل خدمت می کرد.

تیم کوک به‌عنوان مدیر عملیاتی، عملیات‌های جهانی را مدیریت می‌کرد، روابط فروشندگان را حفظ می‌کرد و زنجیره تامین شرکت را زیر نظر داشت و به سودآوری اپل کمک می کرد.

کوک دوست صمیمی و معتمد استیو جابز بود و میراث جابز را با ادامه تشویق شرکت به سمت رشد بیشتر زنده نگه داشته است. تحت سلطنت کوک، اپل موضعی قوی در مورد مسائل اجتماعی، حفاظت از محیط زیست، مسئولیت زنجیره تامین و حقوق حریم خصوصی اتخاذ کرده است.

کوک بر توسعه و عرضه محصولات عمده ای مانند iPhone X، Apple TV 4K، iPad Pro، Retina MacBook و AirPods نظارت داشته است. اپل تحت رهبری او در حال گسترش است و راه های جدیدی از نوآوری در زمینه هایی مانند خودرو و واقعیت افزوده را بررسی می کند.

در مورد موفقیت تیم کوک با شرکت اپل چه چیزهایی باید بدانیم؟

پس از مرگ یکی از تأثیرگذارترین افراد در صنعت فناوری در طول تاریخ، که استیو جابز نام داشت، در سال 2011. شرکت اپل در چالش جدیدی قرار گرفت که چه کسی جای مدیر اجرایی اپل را خواهد گرفت. در آن سطح، تیم کوک به عنوان مدیر عامل جدید اپل منصوب شده است و او هنوز هم این سمت را تا لحظه فعلی ادامه می دهد. او اخیراً به‌ عنوان یکی از با عملکردترین مدیران اجرایی جهان در سال 2019 به همراه مدیران اجرایی مختلف دیگر از شرکت‌های بزرگ دیگر مانند انویدیا، دیزنی، و مایکروسافت و غیره انتخاب شد. تیم کوک در یک نوامبر 1960 متولد شد. او در طول زندگی خود تحصیلات خوبی کسب کرده بود. همچنین از دانشگاه معروف آمریکا به نام دانشگاه آبرن فارغ التحصیل شد. او در سال 1982 به عنوان مهندس صنایع فارغ التحصیل شد. بعداً برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی به دانشکده تجارت فوکوا دانشگاه دوک نقل مکان کرد. با توجه به درخشش او، عنوان فوکوا Scholar به او اعطا شد که به 10 فارغ التحصیل برتر آن مدرسه بازرگانی اهدا می شود. علاوه بر این، در طول زندگی حرفه ای خود، او برای شرکت های مهم مختلفی مانند IBM، Reseller Division و Compaq کار کرد.

خواندن بیشتر ...
اپل آیپد ایر 2020

در زمانی که تیم کوک به اپل ملحق شد، زمانی که بنیانگذار آن استیو جابز در سال 1997 به شرکت بازگشت، شرکت در لبه سقوط بود. اولین سمت تیم کوک در آن زمان به عنوان معاون ارشد عملیات در سراسر جهان بود. او زمانی که آن را از کارخانه های خود به پیمانکاران خارجی، به عنوان مثال در چین، انتقال داد، تأثیر قابل توجهی بر صنعتی شدن محصولات اپل گذاشت. این حرکت برای پایین نگه داشتن قیمت محصولات و کاهش زمان صنعتی شدن محصولات اپل از ماه ها به روزها ضروری بود.

همانطور که همه ما می دانیم، افراد موفق در سرتاسر جهان همیشه دارای ویژگی های برجسته ای هستند که آنها را به همان چیزی که هستند تبدیل می کند و تیم کوک یکی از این معدود افراد است. با این حال، قبل از اینکه او کنترل شرکت اپل را پس از مرگ استیو جابز به دست بگیرد، مردم تردید داشتند که او نمی تواند شرکت را پایدار و قوی نگه دارد. او توانست توانایی و قدرت خود را به عنوان یک مدیر عامل به دنیا نشان دهد. تیم خود را به دنیا ثابت کرده است که دارای چندین مزیت و ویژگی است که او را به یکی از برترین رهبران جهان تبدیل کرده است.

برخی از ویژگی های صاحب شرکت اپل در حال حاضر (تیم کوک)

  • ریسک پذیر: گاهی اوقات، ریسک کردن می تواند خطرناک باشد، اما برای تیم، راهی برای غلبه بر مشکلات و مسائل است. در دنیای تجارت، لازم است شجاعت ریسک کردن را داشته باشیم، زیرا همانطور که تیم زمانی اشاره کرد، “ما ریسک می کنیم زیرا می دانیم که ریسک گاهی منجر به شکست می شود، اما بدون احتمال شکست، امکان موفقیت وجود ندارد.”
  • ارزش دادن به همکاری: تیم به عنوان یک فرد همیشه از همکاری در بین کارکنان خود قدردانی و ارزش قائل شده است. او فردی بسیار مفید و شنونده خوبی است که ارتباط خوبی با کارمندان دارد تا ایده های جدید را کشف کند. او قبلاً این بخش از مهارت های رهبری خود را یک بار در یک مصاحبه بیان کرده است.
  • متواضع بودن: تیم، به عنوان یک فرد، به دلیل فرصت هایی که برای کارمندانش فراهم می کند و نحوه برخورد با آنها، بسیار دوست داشتنی است. همچنین، او نوعی مدیر عامل است که از فروشگاه های شرکت خود بازدید می کند تا مشتریان را رو در رو ببیند و در مورد تجربه محصولات شرکت خود با آنها بحث کند.
خواندن بیشتر ...
راهنمای خرید پرینترهای خانگی در سال 1401
صاحب شرکت اپل در حال حاضر
صاحب شرکت اپل در حال حاضر
  • شفاف بودن: طبق آنچه که یک بار به Businessweek، یک مجله تجاری هفتگی آمریکایی، گفته بود، تیم به شفافیت معتقد است: ما می‌خواهیم در مسئولیت عرضه به همان اندازه که در مورد محصولاتمان نوآور هستیم، نوآور باشیم.

علاوه بر این، تیم از زمانی که به اپل پیوست، توانسته چنین نتایج مالی چشمگیری را برای اپل ایجاد کند. او اعتبار شایسته خود را به عنوان یک فرد مهم در شرکت به جز عصای جادویی آن، استیو جابز، به دست نیاورد. بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد نتایج مالی که او از سال 1997 به دست آورده است دشوار است زیرا او نقش خود را در پس زمینه بازی می کرد و کل اعتبارات به استیو جابز می رسید. با این حال، اخیراً او مدیرعامل اپل شد و می‌ توانیم نتایج مالی او را از آن تاریخ، 2011، قضاوت کنیم.

پنج سال از او به عنوان مدیر عامل، او شرکت را به شرکتی با تقریباً 600 میلیارد دلار سرمایه در بازار تبدیل کرد.

همانطور که از زبان شکل ارائه شده توسط نمودارهای قبلی می بینیم، تیم را به دلیل موفقیت هایش با اپل می توان «مرد ماموریت های سخت» نامید. مأموریت او در ابتدا برای او سخت بود زیرا عمدتاً در مورد حفظ درآمد کلان و بالا نگه داشتن پایه سود بود. سپس، وظیفه نوآوری های جدیدی می رسد که تاثیرش در محصول اپل واچ و آیفون جدید “X” نمایان است.

پس از همه آنچه که ارقام نشان می دهد، برخی از مردم فکر می کنند که از زمان عرضه اولین آیفون توسط استیو جابز، هیچ محصول نوآوری جدیدی در شرکت اپل وجود نداشته است. از این نظر، برای مبارزه با این دیدگاه این منتقدان که می‌گفتند تیم کوک (صاحب شرکت اپل در حال حاضر) باید عوض شود تا هیچ نوآوری جدیدی وجود نداشته باشد، تیم برای معرفی محصولات جدید اپل، که اپل واچ و ایرپاد بودند در میان مردم حاضر شد. هر دو محصول به دلیل تقاضای زیاد مکرر برای آنها، جهشی کوانتومی در امور مالی شرکت داشته اند.

او جزء 100 مدیر عامل برتر فهرست شده در سال 2019 طبق مجله Business Harvard Review، بر اساس برخی عوامل خاص فهرست شده اند، این عوامل نه تنها به جنبه مالی هر مدیر عامل مربوط می شود، بلکه به ماژول CSR که هر مدیر عامل از لیست دنبال می کند نیز مرتبط است. این شامل جنبه های دیگری مانند ارزش های اصلی و رفتار با کارکنان، تأثیرات محیطی و تعامل با جامعه است. یادآوری می‌کنیم که علاقه اپل به CSR به‌عنوان یک ماژول تجاری برای رهبری شرکت، پس از اینکه تیم مدیرعامل شرکت شد، افزایش یافته است. اگرچه ماژول CSR که توسط شرکت اپل دنبال می شود توسط لیزا جکسون رهبری می شود و او گزارش های خود را مستقیماً به تیم می دهد. او معاون، محیط زیست، سیاست و ابتکارات اجتماعی اپل است. در زیر، اظهارات برخی از ماژول های CSR اپل که توسط تیم اجرا شده است را آورده ایم:

  • آموزش و توانمندسازی کارگران: «مردم در هر کاری که انجام می‌دهیم اول هستند»، این جمله از صفحه مسئولیت تأمین‌کننده اپل در وب‌سایت آن نقل شده است. این نشان دهنده اهمیت توانمندسازی کارگران با آموزش آنها است. اپل از سال 2008 برنامه‌های آموزشی مختلفی را برای تقریباً 4 میلیون کارمند تامین‌کننده ارائه کرده است و همچنین اپل دوره توسعه برنامه و سوئیفت را ارائه کرده است، 68٪ از افرادی که بدون پیش‌زمینه کدنویسی شرکت کرده‌اند، توانسته‌اند برنامه‌های خود را بسازند.
  • کاهش زباله و بازیافت: از سال 2008، اپل روی بازیافت بیش از 508 میلیون پوند زباله الکترونیکی از محل های دفن زباله کار کرده است. این شرکت همچنین برخی از برنامه‌های بازیافت را در کشورهایی که محصولشان در آنجا کار می‌کنند ارائه می‌کند.
  • منبع یابی پایدار: اپل به منظور حفاظت از هزاران هکتار جنگل پایدار در کارولینای شمالی و مین، با صندوق حفاظت همکاری کرده است.
خواندن بیشتر ...
ایرپاد اپل تا چه فاصله ای کار میکند

مدیریت؛ یک سوال رایج در ذهن مردم وجود دارد که “آیا رهبران/مدیران بزرگ متولد شده اند یا ساخته شده اند؟” اگر از کسی بپرسیم که یک رهبر موفق کیست؟، پاسخ این خواهد بود که رهبران بزرگ به دنیا نیامده اند. این پاسخ یک واقعیت تایید شده از سوی محققان و افرادی است که در حال تحصیل در زمینه مدیریت و رهبری هستند، همانطور که بریژت هیاسینث در یکی از مقالات خود اشاره کرد: “اگر رهبران فقط به دنیا می آمدند، بقیه ما برای رهبری یا مدیریت مطالعه می کنیم؟” . برای روشن شدن، رهبری و مدیریت هر دو فرآیند یادگیری، آموزش، مشاهده و تجربه هستند. هر کسی می تواند رهبر شود، زیرا این یک مهارت است، نه یک ویژگی ارثی، همانطور که مردم فکر می کنند. علاوه بر این، مهارت ها را می توان در طول زمان با فرآیندهای مختلف مانند تمرین، آموزش و تکرار آموخت.

پیشنهادات مطالعه::

زندگی نامه استیو جابز در کودکی و حقایق جالب از او

علت نامگذاری شرکت اپل؛ دانستنیهایی در مورد آن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.