علامت اپل ؛ بررسی از دید قدرت و ریشه های اساطیری

لوگوی اپل به چه معناست؟

17

علامت اپل را می خواهیم در این مقاله از وبسایت پسندش زیر ذره بین ببریم. پس تا آخر با ما همراه باشید.

علامت اپل

محصولات اپل در همه جا در خانه های ما وجود دارند – و این بدان معناست که نماد سیب ساده و ظریف این برند بخشی از زندگی روزمره ما است. اما این یعنی چه؟ امروز نگاهی به معنای لوگوی اپل و تاریخچه نمادهای بارگذاری شده آن خواهیم داشت.

زمانی که در کلاس هنر برای نوجوانان تدریس می‌کردم، معنای لوگوی اپل را چگونه توضیح می‌دادم؟

ابتدا از دانش‌آموزان می‌پرسم: «آیا هر کدام از شما کامپیوتر اپل یا آیفون دارید؟» پاسخ همیشه مثبت بود. سپس می‌پرسم، “آرم به چه شکل است؟”

آنها پاسخ دادند: “این یک سیب است.”

«آیا این فقط یک سیب ساده است؟ آیا چیز غیرعادی در آن وجود دارد؟»

“یک لقمه از آن وجود دارد.”

اینجاست که سرگرمی شروع می شود. آیا تا به حال داستانی شنیده اید که در آن شخصی یک سیب را گاز بگیرد؟

چند لحظه سکوت از کلاس سپس: «سفید برفی…»

من می گویم: «درسته، سفید برفی. سپس از دانش آموزی می خواهم که این طرح را به خاطر بیاورد: “جادوگر به سفید برفی یک سیب سمی می دهد که او را می کشد.”

“آیا داستان های دیگری با یک سیب وجود دارد؟” می پرسم و آنها را یک قدم دیگر به عقب می برم. این بار معمولا چند لحظه سکوت اختیار می کنند. گاهی اوقات مجبور می‌شوم آنها را با یک سرنخ («شاید یک داستان قدیمی‌تر؟») تحریک کنم. در نهایت، یکی فریاد می زد: “کتاب مقدس!”

در کتاب مقدس، آدم و حوا توسط شیطان وسوسه می شوند تا میوه درخت دانش را بچشند. حوا، مانند سفید برفی، تسلیم وسوسه می شود و سیبی را گاز می گیرد. وقتی آدم و حوا برای اولین بار طعم دانش را چشیدند، فهمیدند که برهنه هستند و شرمنده شدند. اولین نیش سیب نشان دهنده سقوط انسان است.

خواندن بیشتر ...
مک بوک پرو m1

علامت اپل  و آرم کامپیوترهای اپل  نماد دانش است.

این نماد یکی از قدیمی ترین و قدرتمندترین نمادها در اساطیر غربی است. استفاده اپل از لوگو بسیار قدرتمند است. نام آنها و نماد تصویری مربوطه مترادف هستند: هر دو می گویند سیب. طراحی ساده لوگو به طرز ماهرانه ای چندین قرن معنا را به همراه دارد. اپل نماد خود را به قدری دوست دارد که از آن محافظت می کند، و دوست ندارند افراد دیگر از سیب در لوگوی خود استفاده کنند. دو نمونه از اختلافات علامت تجاری لوگوی اپل عبارتند از اپل در مقابل لوگوی «GreeNYC» شهر نیویورک و لوگوی «apple-y» اپل در مقابل وولورث.

راب جانوف، طراح لوگوی اپل، ادعا می‌کند که در سال 1977، به صراحت قصد ارجاع کتاب مقدس به لوگوی اپل را نداشته است. او مجبور نبود. آقای جانوف گفت که لقمه را برای معیار (اندازه گیری ) آورده است، بنابراین مردم متوجه می شوند که این یک سیب بوده است نه گیلاس. همچنین به نوعی نمادین در مورد گاز گرفتن یک سیب بود. چرا نیش نمادین است؟ به دلیل استفاده از آن به عنوان نماد در طول صدها سال اساطیر. ژان لوئیس گاسی، مدیر سابق اپل، این لوگو را نماد شهوت و دانش نامید.

لوگوی اپل نماد استفاده ما از رایانه های آنها برای به دست آوردن دانش و در حالت ایده آل، روشنگری نژاد بشر است.

معنی لوگوی اپل: ریشه های اساطیری

در گفتار استاندارد مذهبی، حوا وسوسه می‌شود که میوه‌ای ممنوعه از درختی در باغ عدن بخورد. با این حال، در هیچ کجای پیدایش میوه به عنوان سیب مشخص نشده است. فقط به ما گفته می شود که این میوه از “درخت معرفت خیر و شر” است. خداوند به آدم می‌گوید: «از هر درخت باغ می‌توانی آزادانه بخوری، اما از درخت معرفت خیر و شر، از آن نخور، زیرا در روزی که از آن بخوری قطعاً خواهی مرد.»

خواندن بیشتر ...
بهترین گوشی های سامسونگ 2021

حوا هنگام وسوسه شیطان، خدا را نافرمانی می کند: «و چون زن دید که آن درخت برای طعام خوب است و برای چشم خوش است و آن درخت برای دانایی مطلوب است. از میوه آن گرفت و خورد.»

میوه ممنوعه، درست مانند رایانه های اپل، خرد می بخشد. البته گناه شریک شدن در درخت علم نیز گناه اصلی است که موجب سقوط انسان می شود. اگر تا به حال فیلم های ترمیناتور را دیده باشید، می دانید که فناوری نیز سقوط انسان خواهد بود! چقدر مناسب!

بنابراین، اگر کتاب های دینی و مذهبی میوه را به عنوان سیب مشخص نکرده است، چگونه سیب به نماد اصلی این افسانه خلقت تبدیل شده است؟ محتمل ترین دلیل از هنرهای زیبا ناشی می شود.

سیب در طول تاریخ به عنوان یک نماد استاندارد در تصاویر بصری باغ عدن (همانطور که در بالا مشاهده می شود) استفاده می شده است، و بنابراین جایگاه آن را در دانش عمومی ما از داستان خلقت کتاب مقدس نشان می دهد. این احتمال وجود دارد که نقاشان در ابتدا سیب را به دلیل برجستگی آن در اساطیر یونان انتخاب کردند، جایی که قبلاً برای اهداف بسیار مشابه استفاده می شد.

در اساطیر یونان، “هسپریدها” پوره هایی هستند که در باغی از لذت زندگی می کنند که در آن سیب های طلایی رشد می کنند. این سیب ها وقتی خورده می شوند جاودانگی می بخشند. باغ همچنین توسط اژدهای صد سر به نام لادون محافظت می شد که هرگز نمی خوابد.

شباهت های این اسطوره ها جنبه ای اساسی از داستان سرایی را آشکار می کند. قرض گرفتن و استفاده مجدد از نمادهای آشنا، ساختارهای طرح و سایر عناصر روایی، یک عادت طبیعی انسان است. برای هنرمندانی که از قبل ارتباطی از سیب با داستان‌های مشابهی داشتند که قبل از تولد مسیح گفته شده بود، طبیعی بود که همان نماد را به داستان خلقت کتاب مقدس نسبت دهند.

خواندن بیشتر ...
بهترین ایرپاد اپل

علامت اپل: معنی از دید قدرت اساطیری

به طور خلاصه، نمادگرایی سیب نه تنها در رایج ترین نسخه ما از افسانه خلقت برجسته است، بلکه پیش از آن اسطوره نیز وجود دارد. از آغاز داستان سرایی، انسان از سیب برای نماد بصری همه چیز از جمله دانش، جاودانگی، فراوانی، سقوط انسان و غیره استفاده کرده است. منطقی است – به نظر می رسد که سیب تقریباً مظهر ایده اساسی میوه و حتی خود غذا است. این یک غذای بصری ساده است – گرد، رنگارنگ و تقریباً عنصری در شکل آن. اگر در حال ساختن یک وب سایت هستید، ممکن است از نماد سیب برای نشان دادن یک دسته «غذا» یا «سلامت» در مسیریابی استفاده کنید. این یک نماد اصلی برای ما است که تقریباً معنای لوگوی اپل را بدیهی می دانیم.

محصولات شرکت اپل بسیار هوشمندانه بودند که از چنین نماد قدرتمندی در نام تجاری و لوگوی خود استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.