جامع ترین اطلاعات در مورد فواید ورزش یوگا برای سلامتی

25

آیا می خواهید با فواید ورزش یوگا آشنا شوید؟ در این مطلب از وبسایت پسندش شما با فواید این ورزش به خوبی آشنا می شوید. یوگا سبب تامین سلامت جسم و روح است. ورزش یوگا بر تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود وضعیت دستگاه قلب و عروق، افزایش انعطاف پذیری بدن، کاهش فشار خون، کاهش استرس و رفع مشکلات خواب موثر است.

فواید ورزش یوگا برای سلامتی

یوگا از فعالیت‌های ورزشی است که امروزه مورد استقبال افراد زیادی قرارگرفته است. زیرا یوگا باعث اتحاد بدن و ذهن می‌شود و از این طریق فرد را در تامین سلامتی یاری می‌کند. با شنیدن نام ورزش یوگا اولین چیزی که در ذهن متبادر می‌شود آرامش است و از همین طریق می‌توان مشکلات جسمی و روحی را درمان کرد. در ادامه چند مورد از فواید ورزش یوگا را نام می‌بریم.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی شامل مجموعه‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها، اندام‌ها است که از بدن در مقابل عوامل مهاجم خارجی دفاع می‌کند. ورزش یوگا با ایجاد تعادل و ثبات در بدن موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. به این ترتیب بدن و سلامتی در یک راستا قرار می‌گیرند و تمرینات منظم یوگا از ابتلا به بیماری پیشگیری می‌کنند.

خواندن بیشتر ...
نگهداری از یخچال فریزر در 10 گام ساده

بهبود عملکرد قلب و عروق

ورزش یوگا نقش مهمی در سلامت سیستم قلب و عروق دارد. یوگا موجب بهبود اکسیژن رسانی، تنظیم تعداد ضربان قلب و کاهش فشار خون می‌شود. براساس نتایج پژوهش‌های علمی بالا بردن استقامت قلب و عروق با گنجاندن ورزش یوگا در برنامه‌ی روزانه، عامل مهمی برای پیشگیری از سکته قلبی است.

کاهش سطح التهاب در بدن

التهاب یک پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن است، اما واکنش‌های غیر طبیعی و طولانی مدت بدن مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌کند. ورزش یوگا با تاثیری که در کاهش و تنظیم فاکتور التهابی پلاسما دارد، می‌تواند از بروز بیماری‌های التهابی مانند دیابت، سرطان پیشگیری کند.

سلامت روح و کاهش استرس

حتماً شما هم شنیده‌اید کسانی که از مشکلات اضطراب و استرس رنج می‌برند می‌توانند به جای استفاده از داروهای شیمیایی از فواید ورزش یوگا کمک بگیرند. با انجام ورزش یوگا ترشح هورمون کورتیزول که موجب استرس می‌شود در بدن کاهش می‌یابد. یوگا در دراز مدت می‌تواند علاوه بر از بین بردن استرس، احساسات مخرب دیگر مانند خشم، افسردگی و خستگی را هم از بین ببرد.

ورزش یوگا و انعطاف پذیری بدن

یوگا با حرکات کشش، خمش و پیچش موجب حرکت مفاصل و ماهیچه‌ها در جهت‌های مختلف می‌شود. تمرینات مداوم یوگا و مدیتیشن علاوه بر این‌که مقاومت بدن را افزایش می‌دهد می‌تواند انعطاف پذیری اندام‌ها را هم بالا ببرد.

افزایش تمرکز

بخش مهم ورزش یوگا تلاش برای تنفس صحیح و تمرکز کردن است. شما در حال انجام ورزش یوگا برای درست نفس کشیدن تمرکز می‌کنید، پس اطلاعات پیرامونی را بهتر دریافت می‌کنید و ذهن شما قوی‌تر و پویاتر می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود از یوگا برای بالا بردن قدرت ذهن و پیشگیری از آلزایمر استفاده شود.

خواندن بیشتر ...
این روش‌های درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد معجزه می‌کنند.

تاثیر یوگا بر افزایش اعتماد بنفس

ورزش یوگا به دلیل ارتباطی که بین بدن و ذهن برقرار می‌کند موجب افزایش آگاهی نسبت به بدن می‌شود. با انجام حرکات یوگا و افزایش تمرکز، فرد یاد می‌گیرد بدن خود را همان‌گونه که هست بپذیرد. احساس راحتی با بدن موجب بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود.

بهبود کیفیت خواب

تمرینات یوگا ذهن را در حالت آرامش قرار می‌دهند و استرس‌های غیر ضروری را کم می‌کنند، به این ترتیب فرد در مدت زمان کمتری به خواب می‌رود و خواب عمیق‌تر و آرام‌تری را تجربه می‌کند. حتی افزایش مدت زمان خوابیدن فرد نیز از فواید ورزش یوگا است.

سلامت دستگاه گوارش

خیلی از افراد با مشکلاتی مانند سوءهاضمه، رفلاکس و گاز معده، یبوست، سندرم روده‌ی تحریک پذیر و مواردی نظیر این‌ها مواجه هستند. ورزش یوگا را به‌دلیل تاثیر آرامش ‌بخشی به‌عنوان یک راه درمان برای تقویت دستگاه گوارش می‌توان به این افراد پیشنهاد کرد.

تاثیر یوگا بر تناسب اندام

خیلی از افراد گمان می‌کنند فقط با ورزش‌های هوازی می‌توانند میزان سوخت و ساز بدن را تنظیم کنند و به تناسب اندام برسند. درحالی‌که ورزش یوگا نیز با افزایش متابولیسم و خونرسانی به اعضای بدن در کاهش توده‌های چربی و رسیدن به وزن ایده‌آل تاثیرگذار است. همچنین یوگا موجب کاهش سطح هورمون کورتیزول می‌شود و از این طریق می‌تواند از پر خوری عصبی جلوگیری کند. اما باید به یاد داشته باشید یوگا زمانی می‌تواند موجب تناسب اندام شود که تمرینات به‌ صورت روزانه و منظم انجام شود.

عمر طولانی با یوگا

از فواید ورزش یوگا تاثیر آن بر تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامت قلب و دستگاه تنفس است. یوگا می‌تواند با محافظت از تلومرهای کروموزوم سرعت فرآیند پیری را کاهش دهد. همچنین با تاثیرات روحی و افزایش شادی و نشاط در کنار سلامت جسم می‌تواند کیفیت زندگی فرد را افزایش دهد و عمر طولانی را به همراه داشته باشد.

خواندن بیشتر ...
انواع اسپرسو ساز دلونگی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.