مالک شرکت اپل و داستان زندگی این مرد موفق و خلاق – استیو جابز

مالک شرکت اپل چه کسی بود و حالا چه کسی است؟

80

مالک شرکت اپل را می شناسید؟ کمابیش در باره استیو جابز مطالبی خوانده اید و یا شنیده اید. اما اینجا می خواهیم در باره او اطلاعات بسیار زیادی برایتان بدهیم که مطمئنیم بسیاری از آنها را قبلا نخوانده بودید. پس با وبسایت پسندش همراه باشید.

استیو جابز مالک شرکت اپل

استیو جابز با همکاری استیو وزنیاک Apple Computers را تأسیس کرد. تحت هدایت جابز، این شرکت پیشگام مجموعه ای از فناوری های انقلابی از جمله آیفون و آی پد بود.

استیو جابز که بود؟

استیون پل جابز مخترع، طراح و کارآفرین آمریکایی بود که یکی از بنیانگذاران، مدیر اجرایی و رئیس شرکت اپل کامپیوتر بود. محصولات انقلابی اپل، که شامل آیفون و آی‌پد می‌شوند، اکنون به‌عنوان دیکته‌کننده تکامل فناوری مدرن دیده می‌شوند.

جابز که در سال 1955 در میان دو دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه ویسکانسین که او را برای فرزندخواندگی رها کردند، متولد شد، باهوش بود، اما بی جهت بود، کالج را رها کرد و پیش از تأسیس اپل با استیو وزنیاک در سال 1976، کار های مختلفی را تجربه کرد. جابز در سال 1985 شرکت را ترک کرد. استودیوی انیمیشن پیکسار را راه اندازی کرد، سپس بیش از یک دهه بعد به اپل بازگشت. جابز در سال 2011 پس از مبارزه طولانی با سرطان پانکراس درگذشت.

والدین و فرزندخواندگی استیو جابز

جابز در خانواده جوآن شیبل (بعدها جوآن سیمپسون) و عبدالفتاح “جان” جندالی، دو دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه ویسکانسین متولد شد. این زوج پسر ناشناس خود را برای فرزندخواندگی واگذار کردند.

پدر جابز، جندلی، استاد علوم سیاسی سوریه بود. مادرش شیبله به عنوان گفتاردرمانگر کار می کرد. اندکی پس از اینکه جابز برای فرزندخواندگی قرار گرفت، والدین بیولوژیکی او ازدواج کردند و صاحب فرزند دیگری به نام مونا سیمپسون شدند. جابز 27 ساله بود که توانست اطلاعات والدین بیولوژیکی خود را کشف کند.

جابز در دوران نوزادی توسط کلارا و پل جابز به فرزندی پذیرفته شد و استیون پل جابز نام گرفت. کلارا به عنوان یک حسابدار کار می کرد و پل یک کهنه سرباز گارد ساحلی و ماشین کار بود.

اوایل زندگی مالک شرکت اپل

جابز در 24 فوریه 1955 در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا به دنیا آمد. او با خانواده فرزندخوانده خود در مونتین ویو، کالیفرنیا، در منطقه ای که بعدها به نام دره سیلیکون شناخته شد، زندگی می کرد.

به عنوان یک پسر، جابز و پدرش روی لوازم الکترونیکی در گاراژ خانواده کار می کردند. پل به پسرش نشان داد که چگونه وسایل الکترونیکی را جدا کرده و بازسازی کند، سرگرمی که اعتماد به نفس، سرسختی و قدرت مکانیکی را در جابز جوان القا کرد.

تحصیلات و کالج استیو جابز

در حالی که جابز همیشه یک متفکر باهوش و مبتکر بود، دوران جوانی او با سرخوردگی از تحصیل رسمی پر بود. جابز در مدرسه ابتدایی به دلیل کسالت خوب درس نمی خواند و معلم کلاس چهارم او برای درس خواندن باید او را خیلی تحت فشار می گذاشت. با این حال، مدیران می خواستند از رفتن او به دبیرستان جلوگیری کنند – پیشنهادی که والدینش آن را رد کردند.

خواندن بیشتر ...
مک بوک چیست

پس از دبیرستان، جابز در کالج “رید در پورتلند”، اورگان ثبت نام کرد. به دلیل عدم هدایت، پس از شش ماه کالج را رها کرد و 18 ماه بعد را صرف کلاس‌های خلاقانه در مدرسه کرد. جابز بعدها بازگو کرد که چگونه یکی از رشته های خوشنویسی عشق او را به تایپوگرافی افزایش داد.

در سال 1974، جابز به عنوان طراح بازی های ویدیویی در شرکت آتاری مشغول به کار شد. چند ماه بعد او شرکت را ترک کرد تا در هند روشنگری معنوی پیدا کند، بیشتر سفر کرد و داروهای روانگردان را آزمایش کرد.

استیو وزنیاک و استیو جابز

مالک شرکت اپل و داستان زندگی این مرد موفق و خلاق - استیو جابز

زمانی که جابز در دبیرستان هومستد ثبت نام کرد، به شریک آینده خود و یکی از بنیانگذاران رایانه اپل، وزنیاک، که در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی تحصیل می کرد، معرفی شد.

وزنیاک در مصاحبه ای با PC World در سال 2007 در مورد اینکه چرا او و جابز اینقدر خوب کار کردند گفت: “ما هر دو عاشق وسایل الکترونیکی بودیم و از روشی برای اتصال تراشه های دیجیتال استفاده می کردیم.” تعداد بسیار کمی از مردم، به خصوص در آن زمان، هیچ ایده ای نداشتند که چیپ ها چیست، چگونه کار می کنند و چه کاری می توانند انجام دهند. من کامپیوترهای زیادی طراحی کرده بودم، بنابراین در طراحی الکترونیک و کامپیوتر بسیار از او جلوتر بودم، اما ما هنوز علایق مشترکی داشتیم. ما هر دو تقریباً یک نگرش مستقل در مورد چیزهای جهان داشتیم.»

تاسیس و ترک کامپیوتر اپل

در سال 1976، زمانی که جابز فقط 21 سال داشت، او و وزنیاک کامپیوتر اپل را در گاراژ خانواده جابز راه اندازی کردند. آنها سرمایه کارآفرینی خود را توسط جابز که اتوبوس فولکس واگن خود را می فروخت و وزنیاک ماشین حساب علمی مورد علاقه خود را می فروختند تامین کردند. جابز و وزنیاک با دموکراتیک کردن فناوری و کوچک‌تر کردن، ارزان‌تر کردن، بصری‌تر و در دسترس‌تر کردن ماشین‌ ها برای مصرف‌کنندگان روزمره، انقلابی در صنعت کامپیوتر با اپل ایجاد کردند.

وزنیاک مجموعه‌ای از رایانه‌های شخصی کاربرپسند را در نظر گرفت و با مسئولیت بازاریابی جابز اپل در ابتدا این رایانه‌ها را با قیمت 666.66 دلار به بازار عرضه کرد. Apple I حدود 774000 دلار برای این شرکت درآمد کسب کرد. سه سال پس از عرضه دومین مدل اپل، Apple II، فروش این شرکت با افزایش 700 درصدی به 139 میلیون دلار رسید.

در سال 1980، Apple Computer به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد و ارزش بازار آن در پایان اولین روز معاملاتی آن 1.2 میلیارد دلار بود. جابز به کارشناس بازاریابی جان اسکالی از پپسی کولا نگاه کرد تا نقش مدیر عامل اپل را بر عهده بگیرد.

با این حال، چندین محصول بعدی اپل با نقص‌های طراحی قابل توجهی مواجه شدند که منجر به فراخوان‌ها و ناامیدی مصرف‌کنندگان شد. IBM ناگهان از نظر فروش از اپل پیشی گرفت و اپل مجبور شد با دنیای تجاری تحت سلطه IBM/PC رقابت شدیدی کند.

در سال 1984، اپل مکینتاش را منتشر کرد و کامپیوتر را به عنوان یک سبک زندگی ضد فرهنگ بازاریابی کرد: عاشقانه، جوان، خلاق. اما با وجود فروش مثبت و عملکرد برتر از رایانه های شخصی IBM، مکینتاش هنوز با IBM سازگار نبود.

خواندن بیشتر ...
ایرپاد اپل تا چه فاصله ای کار میکند

اسکالی معتقد بود جابز به اپل آسیب می رساند و مدیران شرکت شروع به کنار گذاشتن او کردند. جابز که در واقع با شرکتی که او بنیانگذارش بود، عنوان رسمی نداشت، به موقعیتی پرحاشیه کشیده شد و بنابراین در سال 1985 اپل را ترک کرد.

ادامه داستان مالک شرکت اپل NeXT, Inc

پس از ترک اپل در سال 1985، جابز یک شرکت سخت افزاری و نرم افزاری جدید به نام NeXT, Inc را راه اندازی کرد. این شرکت در تلاش خود برای فروش سیستم عامل تخصصی خود به جریان اصلی آمریکا شکست خورد و اپل در نهایت در سال 1996 شرکت را به قیمت 429 میلیون دلار خرید.

احیای مجدد اپل

در سال 1997، جابز به عنوان مدیر عامل اپل به سمت خود بازگشت. همانطور که جابز باعث موفقیت اپل در دهه 1970 شد، او در دهه 1990 باعث احیای این شرکت شد.

جابز با تیم مدیریتی جدید، گزینه های سهام تغییر یافته و دستمزد سالانه 1 دلاری که توسط خود تحمیل شده بود، اپل را به مسیر خود بازگرداند. محصولات مبتکرانه جابز (مانند iMac)، کمپین های برندسازی موثر و طراحی های شیک بار دیگر توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کرد.

در سال‌های بعد، اپل محصولات انقلابی مانند مک‌ بوک ایر، آی‌ پاد و آیفون را معرفی کرد که همگی تکامل فناوری را دیکته کردند. تقریباً بلافاصله پس از عرضه محصول جدید اپل، رقبا برای تولید فناوری‌های مشابه تلاش کردند.

گزارش های سه ماهه اپل در سال 2007 به طور قابل توجهی بهبود یافت: ارزش سهام 199.99 دلار در هر سهم بود – که در آن زمان یک رکورد بود – و شرکت به سود خیره کننده 1.58 میلیارد دلاری، 18 میلیارد دلار مازاد در بانک و صفر بدهی به خود می بالید.

در سال 2008، اپل دومین خرده‌فروش بزرگ موسیقی در آمریکا شد – پس از Walmart که با فروش iTunes و iPod تقویت می‌شود. اپل همچنین در فهرست مجله فورچون “Fortune” از «تحسین‌شده‌ترین شرکت‌های آمریکا» رتبه اول را به خود اختصاص داده است و همچنین رتبه اول را در بین شرکت‌های Fortune 500 برای بازگشت به سهامداران کسب کرده است.

استیو جابز و پیکسار

مالک شرکت اپل و داستان زندگی این مرد موفق و خلاق - استیو جابز

در سال 1986، جابز یک شرکت انیمیشن سازی را از جورج لوکاس خریداری کرد که بعدها به استودیوی انیمیشن پیکسار تبدیل شد. جابز با اعتقاد به پتانسیل پیکسار، ابتدا 50 میلیون دلار از پول خود را در این شرکت سرمایه گذاری کرد.

این استودیو به تولید فیلم‌های بسیار محبوبی مانند داستان اسباب‌بازی، یافتن نمو و شگفت‌ انگیزان ادامه داد. فیلم های پیکسار مجموعا 4 میلیارد دلار فروش داشته اند. این استودیو در سال 2006 با والت دیزنی ادغام شد و جابز دیزنی را به بزرگترین سهامدار تبدیل کرد.

در سال 2011، فوربس اکثریت خالص دارایی جابز را حدود 6.5 تا 7 میلیارد دلار از فروش پیکسار به شرکت والت دیزنی در سال 2006 تخمین زد. با این حال، اگر جابز سهام اپل خود را در سال 1985 نمی فروخت، زمانی که شرکت را ترک کرد. او که بیش از یک دهه تاسیس و هدایت می‌شد، دارایی خالص او 36 میلیارد دلار بود.

همسر و فرزندان استیو جابز

جابز و لورن پاول در 18 مارس 1991 ازدواج کردند. این زوج در اوایل دهه 1990 در مدرسه بازرگانی استنفورد، جایی که پاول دانشجوی MBA بود، آشنا شدند. آنها با سه فرزند خود به نام های رید، ارین و ایو در پالو آلتو، کالیفرنیا زندگی می کردند.

خواندن بیشتر ...
بررسی سامسونگ گلکسی بادز 2

نبرد با سرطان

در سال 2003، جابز متوجه شد که دارای یک تومور عصبی غدد درون ریز است، یک نوع نادر اما قابل عمل از سرطان پانکراس. جابز به جای انتخاب فوری جراحی، رژیم غذایی پسکو-گیاهخواری خود را در حالی که گزینه های درمانی شرقی را بررسی می کرد، تغییر داد.

به مدت 9 ماه، جابز جراحی را به تعویق انداخت و هیئت مدیره اپل را عصبی کرد. مدیران اجرایی نگران این بودند که اگر خبر بیماری مدیرعامل آنها منتشر شود، سهامداران سهام خود را از بین ببرند. اما در نهایت، محرمانگی جابز بر افشای سهامداران اولویت داشت.

در سال 2004، جابز یک عمل جراحی موفقیت آمیز برای برداشتن تومور پانکراس انجام داد. درست است، در سال های بعدی جابز اطلاعات کمی در مورد سلامت خود منتشر می کند.

در اوایل سال 2009، گزارش‌هایی در مورد کاهش وزن جابز منتشر شد، برخی پیش‌بینی می‌کردند که مشکلات سلامتی او بازگشته است، که شامل پیوند کبد نیز می‌شود. جابز به این نگرانی ها پاسخ داد و اظهار داشت که با عدم تعادل هورمونی مواجه است. چند روز بعد به مرخصی شش ماهه رفت.

جابز در یک پیام ایمیلی به کارمندان گفت «مسائل مربوط به سلامتی او پیچیده‌تر از آن چیزی است که او فکر می‌کرد»، سپس تیم کوک، مدیر عامل اپل را به عنوان «مسئول عملیات روزانه اپل» معرفی کرد.

پس از نزدیک به یک سال دوری از کانون توجه، جابز یک سخنرانی کلیدی را در یک رویداد فقط دعوت شده اپل در 9 سپتامبر 2009 ایراد کرد. او در بیشتر سال 2010 به عنوان استاد تشریفات، که شامل رونمایی از iPad نیز بود، خدمت کرد.

در ژانویه 2011، جابز اعلام کرد که به مرخصی پزشکی می رود. در ماه آگوست، او از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد و زمام امور را به کوک سپرد.

مرگ استیو جابز و آخرین سخنان

جابز پس از نزدیک به یک دهه مبارزه با سرطان پانکراس در 5 اکتبر 2011 در پالو آلتو درگذشت. او 56 سال داشت.

در مداحی برای جابز، خواهر مونا سیمپسون نوشت که درست قبل از مرگ، جابز مدت طولانی به خواهرش، پتی، سپس همسر و فرزندانش رسیدگی کرد، سپس از کنار آنها گذشت و آخرین کلمات خود را گفت: “اوه وای. اوه وای. اوه وای.”

فیلم ها درباره مالک شرکت اپل

زندگی جابز موضوع دو فیلم بود: جابز 2013، با بازی اشتون کوچر در نقش جابز، و استیو جابز در سال 2015، با مایکل فاسبندر در نقش یکی از بنیانگذاران اپل.

مالک کنونی شرکت اپل

مالک شرکت اپل و داستان زندگی این مرد موفق و خلاق - استیو جابز

تیم کوک، مدیر اجرایی فعلی اپل و یکی از اعضای هیئت مدیره آن است. او در مارس 1998 به شرکت ملحق شد. در 24 آگوست 2011، پس از استعفای استیو جابز به عنوان مدیرعامل اپل منصوب شد. دارایی خالص تیم کوک 625.37 میلیون دلار برآورد شده است. او یک بازیکن بسیار تأثیرگذار در فناوری، طراحی، انتشار و سرگرمی است.

بررسی واقعیت

ما برای دقت و انصاف تلاش می کنیم. اگر چیزی را دیدید که درست به نظر نمی رسد، با ما تماس بگیرید! امیدواریم از خواندن داستان مالک شرکت اپل لذت برده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.