ماوس کامپیوتری چیست ؟

19

ماوس کامپیوتری یک دستگاه ورودی سخت افزاری دستی است که مکان نما را در یک رابط کاربری گرافیکی (واسط کاربری گرافیکی) برای اشاره، جابجایی و انتخاب متن، نمادها، فایل‌ها و پوشه‌ها در رایانه شما کنترل می‌ کند. علاوه بر این توابع، از ماوس نیز می توان برای کشیدن و رها کردن اشیا استفاده کرد و به شما امکان دسترسی به منوی کلیک راست را می دهد. برای رایانه‌ های رو میزی، ماوس روی یک سطح صاف (به عنوان مثال، ماوس پد یا میز) جلوی رایانه شما قرار می‌گیرد.

چه کسی ماوس کامپیوتری را اختراع کرد؟

این ماوس در ابتدا به عنوان نشانگر موقعیت X-Y برای یک سیستم نمایش شناخته می شد و توسط داگلاس انگلبارت در سال 1963 هنگام کار در زیراکس PARC اختراع شد. اما به دلیل عدم موفقیت Alto، اولین کاربرد گسترده ماوس با کامپیوتر Apple Lisa بود. امروزه این دستگاه اشاره گر تقریباً بر روی هر کامپیوتری وجود دارد.

کاربرد ماوس چیست؟

در زیر لیستی از تمام عملکرد ها و گزینه های ماوس کامپیوتر آمده است تا به شما ایده ای از همه قابلیت های ماوس بدهد.

 1. حرکت مکان نما ماوس : عملکرد اصلی این است که نشانگر ماوس را روی صفحه نمایش دهید.
 2. نقطه : هنگامی که ماوس حرکت داده می شود، می توانید چیزی را برای کاربر دیگر مشخص کنید یا به یک شی دیجیتال اشاره کنید. به عنوان مثال، در یک بازی می توانید با استفاده از ماوس تفنگ را در جهت شلیک کنید.
 3. باز کردن یا اجرای یک برنامه : هنگامی که نشانگر را به یک نماد، پوشه یا شی دیگری منتقل کردید، با کلیک یا دوبار کلیک کردن روی آن شی، باکس باز می شود یا برنامه اجرا می شود. برخی از برنامه ها حتی سه بار کلیک را پشتیبانی می کنند.
 4. انتخاب : ماوس همچنین به شما امکان می دهد متن یا یک فایل را انتخاب کنید یا چندین فایل را به طور همزمان برجسته و انتخاب کنید.
 5. کشیدن و رها کردن (drag and drop): هنگامی که چیزی انتخاب شد، می توان آن را با استفاده از روش کشیدن و رها کردن نیز منتقل کرد.
 6. شناور : حرکت مکان‌ نمای ماوس روی اشیاء دارای اطلاعات شناور به کشف عملکرد هر شی کمک می‌ کند. به عنوان مثال، ماوس را روی پیوند “show” ببرید تا نمونه ای را ببینید.
 7. اسکرول : هنگام کار با یک سند طولانی یا مشاهده یک صفحه وب طولانی، ممکن است لازم باشد به بالا یا پایین پیمایش کنید. برای پیمایش، چرخ ماوس را بچرخانید یا نوار اسکرول را کلیک کرده و بکشید. از چرخ ماوس نیز می توان به عنوان دکمه استفاده کرد.
 8. انجام عملکردهای دیگر : بسیاری از ماوس های دسکتاپ دکمه هایی نیز دارند که می توانند برای انجام هر عملکردی برنامه ریزی شوند. به عنوان مثال، بسیاری از ماوس ها دارای دو دکمه کناری در قسمت شست ماوس هستند. نزدیک‌ ترین دکمه به کف دست را می‌توان طوری برنامه‌ ریزی کرد که به صفحه وب که قبلاً مشاهده شده در مرورگر بازگردد.
خواندن بیشتر ...
کیبورد چیست

پرفروش ترین ماوس ها را از اینجا ببینید !

چگونه ماوس قابلیت استفاده از کامپیوتر را افزایش داده است؟

هنگام استفاده از ماوس کامپیوتر، لازم نیست دستوراتی را به خاطر بسپارید، مانند دستوراتی که در یک محیط خط فرمان مبتنی بر متن مانند MS-DOS استفاده می شود. به عنوان مثال، در MS-DOS، شما باید دستور cd و دستور dir را بدانید و دستورات را روی صفحه کلید تایپ کنید تا یک پوشه باز شود و فایل های آن مشاهده شود. در حالی که یک کاربر ویندوز فقط باید دوبار کلیک کند تا یک پوشه باز شود و محتویات آن را ببیند.

انواع ماوس کامپیوتری

در زیر فهرستی از انواع موس های کامپیوتری و دستگاه های اشاره گر مورد استفاده در کامپیوتر آورده شده است. امروزه برای یک کامپیوتر رومیزی، رایج ترین نوع ماوس، ماوس نوری است که به پورت USB متصل می شود و به عنوان ماوس USB شناخته می شود. برای رایانه های لپ تاپ، رایج ترین نوع ماوس، پد لمسی است.

 • ایر ماوس
 • بی سیم و با سیم
 • فوت ماوس
 • موس چرخ دار
 • جی ماوس
 • جوی استیک
 • مکانیکی
 • نوری
 • پد لمسی (Glidepoint)
 • ترک بال
 • TrackPoint

پورت های ماوس کامپیوتری

امروزه اکثر ماوس ها ی کامپیوتری با استفاده از پورت USB به کامپیوتر متصل می شوند. در زیر لیستی از پورت‌ ها و اتصالات بی‌ سیمی که ماوس می‌ تواند از آنها استفاده کند، آمده است.

 • بلوتوث
 • مادون قرمز
 • پورت PS/2
 • درگاه سریال
 • یو اس بی

ماوس کامپیوتر از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

قطعات یک ماوس کامپیوتری می تواند بسته به نوع ماوس متفاوت باشد. در زیر یک نمای کلی از قطعاتی که در اکثر ماوس های کامپیوتر یافت می شوند ارائه شده است.

خواندن بیشتر ...
متاورس خرید زمین رایگان

دکمه ها

امروزه تقریباً همه موس‌ های رایانه حداقل دو دکمه دارند، یک دکمه چپ و دکمه راست برای کلیک کردن و دستکاری اشیا و متن. در گذشته موس هایی وجود داشتند که فقط یک دکمه داشتند. برای مثال، بسیاری از موس‌ های کامپیوتر اولیه اپل تنها یک دکمه داشتند.

توپ، لیزر یا LED

یک ماوس رومیزی اگر ماوس مکانیکی باشد از توپ و غلتک استفاده می کند یا اگر ماوس نوری باشد از لیزر یا LED استفاده می کند. این اجزاء حرکت ماوس را در محور x و y ردیابی می کنند و نشانگر ماوس را روی صفحه حرکت می دهند.

چرخ ماوس

ماوس‌ های رایانه رو میزی امروزی معمولاً دارای یک چرخ ماوس هستند که به شما امکان می‌ دهد در صفحه به بالا و پایین بروید.

تخته مدار

برای انتقال (ورودی) تمام اطلاعات سیگنال ماوس، کلیک ها و سایر اطلاعات، ماوس باید یک برد مدار با مدار های مجتمع نیز داشته باشد.

گیرنده کابلی یا بی سیم

برای ماوس سیم دار، شامل یک کابل با دوشاخه است که به کامپیوتر متصل می شود. امروزه اکثر ماوس های سیم دار به پورت USB متصل می شوند. اگر رایانه شما دارای ماوس بی سیم است، برای دریافت سیگنال بی سیم و وارد کردن آن به رایانه، به گیرنده بی سیم USB نیاز دارد.

قسمت های دیگر

اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌ کنید، برخی از اجزای فوق که قبلاً ذکر شد مورد نیاز نیستند. به عنوان مثال، یک پد لمسی از توپ، لیزر یا LED برای کنترل حرکت استفاده نمی کند. از انگشت شما روی صفحه لمسی استفاده می کند. سایر قسمت‌ ها شامل یک توپ برای موس‌ های تراک‌ بال، دکمه‌ های اضافی در سمت شست ماوس و نوک‌ هایی است که برای موس‌ های لپ‌ تاپ استفاده می‌ شوند.

خواندن بیشتر ...
بهترین کیبورد گیمینگ در ایران کدام است؟

مشاهده پربازدید ترین ماوس های ایران

ماوس برای لپ تاب چه کاربردی دارد؟

از آنجایی که لپ تاپ ها برای حمل و نقل طراحی شده اند، امروزه تقریباً همه لپ تاپ ها از تاچ پد به عنوان ماوس استفاده می کنند و برخی از لپ تاپ های لنوو هنوز از TrackPoint استفاده می کنند. همچنین تمامی لپ تاپ ها می توانند یک ماوس با سیم یا بی سیم به آنها متصل باشند.

آیا گوشی های هوشمند از ماوس استفاده می کنند؟

گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ ها از صفحه لمسی به عنوان دستگاه ورودی اصلی خود استفاده می‌ کنند و بنابر این انگشت شما ماوس این دستگاه‌ ها است. با اکثر تبلت ها، شما همچنین می توانید یک ماوس کامپیوتر را متصل کنید و از آن در تبلت استفاده کنید.

برای کنترل ماوس از چه دستی استفاده کنم؟

به‌ طور پیش‌ فرض، یک ماوس رایانه برای استفاده با دست راست تنظیم شده است. با این حال، اگر چپ دست هستید، می توان آن را طوری تنظیم کرد که با دست چپ شما استفاده شود. 😉

چگونه باتری ماوس خود را عوض کنم؟

برای تعویض باتری‌ های ماوس، درپوش پایین را به عقب برگردانید، باتری‌ های قدیمی را خاموش کنید و سپس درپوش را تعویض کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.