متاورس چیست

50

متاورس دقیقا چیست؟

متاورس چیست : از زمانی که فیس‌ بوک خود را به عنوان متا تغییر نام داد، بحث‌ها و مناظره‌ ها در مورد چیستی متاورس در حال انجام است.

چند روز پیش، یک شرکت املاک متاورس مبتنی بر NFT به نام Metaverse Group یک قطعه زمین را در یک پلت فرم مجازی املاک و مستغلات معروف به Decentraland به مبلغ بالایی خریداری کرد. این بالاترین مبلغی بود که تاکنون برای املاک مجازی خرج شده است.

Metaverse به طور ناگهانی به یک موضوع پرطرفدار تبدیل شده است، حتی اگر این مفهوم برای نزدیک به سه دهه وجود داشته باشد.

با این حال، پاسخ به متاورس چیست؟ ساده نیست ، به این دلیل است که در حال حاضر هیچ متاورزی وجود ندارد و هیچ کس نمی داند که در آینده چه خواهد بود.

متاورس یک شبکه انبوه مقیاس‌ پذیر و قابل تعامل از جهان‌ های مجازی سه‌ بعدی ارائه‌ شده در زمان واقعی است که می‌تواند به طور همزمان و مداوم توسط تعداد بسیار نامحدودی از کاربران با حس حضور فردی و با تداوم داده‌ هایی مانند هویت و تاریخ تجربه شود.

 متاورس را «وضعیت شبه جانشین اینترنت موبایل» می نامند.

می نویسد: «متاورس اساساً جایگزین اینترنت نخواهد شد، بلکه بر اساس آن ساخته شده و به طور مکرر آن را متحول خواهد کرد».

از آنجایی که متاورس دائما در حال توسعه است، هر احتمالی وجود دارد که تا زمانی که به واقعیت تبدیل شود، بسیار بزرگتر و غوطه ورتر از آنچه امروز تصور می شود، وجود دارد.

منشا متاورس

کلمه متاورس ترکیبی از دو کلمه متا و آیه است. کلمه “meta” پیشوندی از ریشه یونانی به معنای “فراتر” است در حالی که “آیه” از کلمه “جهان” آمده است.

این اولین بار توسط نیل استفنسون در رمان دیستو پیایی خود یعنی تصادف برفی در سال 1992 در ادبیات استفاده شد. در این کتاب، متاورس به عنوان تکامل نهایی اینترنت ارائه شده است. نوعی واقعیت مجازی که در آن هر تعامل مجازی می تواند تأثیر مستقیمی بر دنیای واقعی نیز داشته باشد.

این کتاب تا حد زیادی خلاصه می کند که متاورس چیست. این یک فضای مجازی پایدار از نظر فیزیکی است که در آن آواتار های مجازی، تعاملات اجتماعی دیجیتال و بازی در میان بسیاری از چیزهای منحصر به‌ فرد که امروزه با متاورس مرتبط می‌شویم، وجود دارد.

از زمان انتشار این کتاب ، چندین کتاب ، فیلم و برنامه تلویزیونی دیگر به درجات مختلف با این مفهوم آشنا شده اند، از جمله فیلم مورد استقبال استیون اسپیلبرگ ، Player One Ready (2018) که از رمانی به همین نام ارنست کلاین در سال 2011 اقتباس شده است.

موضوع مشترک در همه این است که متاورس یک واقعیت مجازی است که در آن ، بسته به پیشرفت دوران ، افراد قادر خواهند بود هر کاری را که در زندگی واقعی انجام می دهند ، انجام دهند.

متاورس چیست
متاورس چیست

ایده فیسبوک از متاورس چیست؟

در 28 اکتبر 2021 ، فیس بوک اعلام کرد که نام خود را به عنوان Meta Platforms Inc یا به اختصار Meta تغییر داده است. نامی که با دقت انتخاب کرد تا از آینده اجتناب ناپذیر اتصال انسان و شاید خود زندگی استفاده کند.

کیفیت تعیین کننده متاورس ، احساس حضور خواهد بود. مثل اینکه شما دقیقاً آنجا با شخص دیگری یا در مکانی دیگر هستید. احساس حضور واقعی در کنار شخص دیگری ، رویای نهایی فناوری اجتماعی است. به همین دلیل است که روی ساختن این تمرکز دارند. مدیرعامل مارک زاکربرگ در نامه موسس خود پس از اعلام این خبر گفت:

خواندن بیشتر ...
متاورس را از کجا شروع کنیم

زاکربرگ یک گام فراتر رفت تا میلیون‌ ها نفر در سراسر جهان را در یک ویدیوی ۷۷ دقیقه‌ای ببینند که می‌توان انتظار داشت که متاورژن چه شکلی باشد و چه حسی داشته باشد.

زاکربرگ جهانی را نشان داد که می‌ توان آن را سطح بسیار بالاتری از واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) تعریف کرد. در فضای مجازی متاورس ، هر کاری که مردم در دنیای واقعی انجام می دهند تکرار می شود.

یک هدست واقعیت مجازی یا هر ابزار پوشیدنی دیگری که به طور خاص برای این هدف طراحی شده است ، به عنوان دروازه ای به این دنیا عمل می کند.

ایده متاورس فیس‌ بوک شامل آواتار های مجازی افرادی است که بازی می‌کنند ، جلساتی برگزار می‌کنند ، در کارگاه‌ های آموزشی شرکت می‌کنند ، ورزش می‌کنند ، مطالعه می‌ کنند و معاشرت می‌کنند و علاوه بر همه انواع فعالیت‌هایی که می‌توان در واقعیت انجام داد.

از این ایده می توان یک متاورژن بزرگتر و بسیار بزرگتر را استخراج کرد. با این حال ، قابل توجه است که زاکربرگ معتقد است که ممکن است حدود 10 سال طول بکشد تا متاورس به جریان اصلی تبدیل شود. فکر کردن به آن ، زمان کوتاهی است.

مایکروسافت

مایکروسافت یکی دیگر از بازیگران بزرگ فناوری است که تلاش می کند یک متاورس بسازد. ایده آن مش نام دارد. یکی از جالب ترین ویژگی های آن چیزی است که شرکت آن را “Holoportation” می نامد. به عبارت ساده ، کاربران آن قادر خواهند بود خود هولو گرافیک خود را به سایر کاربران نشان دهند.

واقعیت‌ های مجازی و افزوده آن را می‌توان با دستگاه‌ های هولو لنز به بهترین شکل تجربه کرد. ابزاری منحصر به‌ فرد که می‌تواند تجربه «Holoportation» را کاملاً متفاوت کند. با این حال، می توان به مش از طریق هدست های VR، تلفن های همراه ، تبلت ها یا رایانه های شخصی نیز دسترسی داشت.

در ابتدا ، پیش بینی ها به صورت آواتار های متحرک خواهد بود. در نهایت ، آن را به یک فرا فکنی واقعی فوتور ئالیستی تبدیل خواهد شد. چیزی شبیه نحوه تعامل شخصیت‌ های جنگ ستارگان با یکدیگر از طریق پروژکشن هولوگرام.

انتظار می‌رود که Mesh در سال 2022 برای Teams عرضه شود. واضح است که مایکروسافت تمرکز خود را بر این دارد که چگونه می‌توان کار معمولی را در یک متاورس غوطه‌ ورتر کرد.

متاورس چیست
متاورس چیست (ارتباط با ارز دیجیتال)

سایر پلتفرم های متاورس

پلتفرم‌ های پیشرفته‌ تر متاورس شامل Roblox و Fortnite هستند.

Roblox که در سال 2006 راه اندازی شد ، آنقدر معروف شد که بیش از 50 درصد از کودکان آمریکایی زیر 16 سال در سال 2020 آن را بازی کردند ، اما این چیزی بیش از یک بازی ساده است.

برای مقایسه ، نمایشگاهی را تصور کنید که در آن غرفه ها به بازدید کنندگان اجازه بازی می دهند. Roblox مانند یک نمایشگاه بزرگ در دنیای مجازی است. کاربران آن می توانند بازی های خود را بر روی این پلتفرم ایجاد کنند و با مبادله ارز مجازی معروف به Robux که در این پلتفرم به دست می آورند ، از آنها کسب درآمد کنند تا به درآمد واقعی بپردازند.

اخیراً Venture Beat گزارش داده است که در رویداد GamesBeat Summit Next ، مدیر فناوری این شرکت ، Dan Sturman، گفت که Roblox در حال ایجاد یک متاورس در اطراف بازیکنان خود است.

از سوی دیگر ، فور تنایت یکی از بزرگترین «رقبا» در فضای متاورس است. این بازی که توسط Epic Games در سال 2017 راه اندازی شد ، به عنوان یک بازی چند نفره آنلاین آغاز شد و اکنون به فضای رسانه های اجتماعی بزرگتری تبدیل شده است که موسیقیدانان تحسین شده ای مانند آریانا گرانده کنسرت هایی را روی پلتفرم آن اجرا می کنند.

اما آیا ما قبلاً متاورژن را تجربه کرده ایم؟

گیمر های مشتاق مطمئناً دارند. The Sims، یکی از معروف ترین بازی های جهان در تمام دوران ، به بازیکنان اجازه می دهد تا شبیه سازی زندگی را از طریق آواتار های مجازی خود در سال 2000 تجربه کنند. چندین دنباله و اسپین آف آن تنها باعث شده است که کل “زندگی در واقعیت مجازی باشد”.

خواندن بیشتر ...
متاورس کسب درامد

سیمز نگاهی اجمالی به یک تجربه متاورس آینده می‌دهد. در سال 2003، Linden Lab، یک شرکت فناوری آمریکایی ، اپلیکیشنی را به نام Second Life راه اندازی کرد. هم طرفداران واقعیت مجازی و هم کارشناسان، Second Life را به خاطر کاشت تکنیکی بذرهای متاورس می دانند.

Second Life به کاربران خود اجازه می دهد تا دقیقاً همان چیزی را که نام آن نشان می دهد تجربه کنند. افراد واقعی می توانند آواتار های مجازی سه بعدی خود را روی پلتفرم ایجاد کنند و تقریباً هر کاری که می توانند در دنیای واقعی انجام دهند.

دنیایی به خودی خود ، کاربران Second Life می توانند با سایر کاربران تعامل داشته باشند و از طریق هویت مجازی خود روابطی را ایجاد کنند. آنها می توانند سازماندهی کنند، حضور یابند و خود را از طریق موسیقی و هنر ابراز کنند ، همچنین از اشیاء مجازی در محیط استفاده کنند و حتی در ساختن چیزهایی در Second Life مانند ساختمان های مجازی مشارکت کنند. آنها می توانند در سمینارهای مذهبی، کنسرت ها و جلسات کاری شرکت کنند.

علاوه بر این ، موسسات آموزشی و حتی سفارتخانه ها نیز وجود دارد. در سال 2007، مالدیو اولین کشوری بود که سفارت مجازی خود را در Second Life افتتاح کرد.

کاربران می توانند اقلام مجازی را در Second Life با استفاده از ارز دیجیتال حلقه بسته خود پلتفرم Linden Dollar، خریداری و بفروشند که نباید با یک ارز دیجیتال اشتباه گرفته شود.

چندین بازی ، از جمله نقش آفرینی آنلاین چند نفره World of Warcraft که در سال 2004 منتشر شد ، به بازیکنان اجازه می دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند. این یک شکل از شبکه های اجتماعی است که در آن جوامع حول بازی ها توسعه می یابند.

AR و VR که متاورژن را شکل می دهند

ورود هدست های واقعیت مجازی ، مانند  Oculus ، به ایده متاورس کمک زیادی کرده است. بازی‌ هایی که برای هدست‌ های واقعیت مجازی طراحی شده‌اند ، در حال حاضر درآمد زیادی کسب می‌کنند. بر اساس گزارش Fortune Business Insights ، پیش‌ بینی می‌شود که بازار جهانی بازی‌ های واقعیت مجازی از 7.92 میلیارد دلار در سال 2021 به 53.44 میلیارد دلار در سال 2028 افزایش یابد.

یک قدم جلوتر AR است ، جایی که درک کاربر از واقعیت با استفاده از فناوری افزایش می‌ یابد. این چیزی شبیه به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد یک شی در دنیای واقعی هنگام مشاهده آن از یک دستگاه یا هدست واقعیت افزوده است.

یک راه کلاسیک برای درک این موضوع ، بازدید مجدد از فیلم‌ های دنیای سینمایی مارول (MCU) است که مرد آهنین را به نمایش می‌گذارد. تونی استارک رابرت داونی جونیور (معروف به مرد آهنی مورد علاقه ما) بارها و بارها فناوری هایی را به نمایش می گذاشت که حتی در حال حاضر نیز فراتر از تصور است. صحنه‌ های مختلفی از او وجود دارد که لباس مرد آهنی را پوشیده و اطلاعات و تجسم‌ های متعددی از چیزهایی که در زمان واقعی می‌بیند روی نمایشگر سر بالا (HUD) دریافت می‌کند. تا حد زیادی ، آن AR است. با این حال ، اینها بالاخره فیلم هستند. مرد آهنی وارد حوزه‌ های فناوری فوق‌ العاده پیشرفته می‌شود ، که چند دهه طول می‌کشد تا به واقعیت تبدیل شود.

 شرکت اپل در حال حاضر در زمینه واقعیت افزوده است و ادعا می کند که “بزرگترین پلت فرم AR جهان” را دارد. از چندین برنامه AR در فروشگاه App می توان برای انجام هر کاری استفاده کرد. از سرگرم کننده تر کردن ویدیو های Snapchat گرفته تا کاوش در پروژه های سه بعدی در واقعیت افزوده.

خواندن بیشتر ...
متاورس سندباکس چیست

Nreal، یک شرکت چینی AR، عینک‌های Nreal Light را در سال 2020 ایجاد کرد و از دسامبر 2021 به سراسر چین ، ژاپن و کره جنوبی ، فروش عینک‌ های ارزان‌ تر Nreal Air را آغاز خواهد کرد. علاوه بر این ، عینک‌ های واقعیت افزوده مصرف‌ کننده مانند سایه‌ های مد لوکس معمولی به نظر می‌رسند و تجربه واقعیت تقویت‌ شده را هیجان‌ انگیزتر می‌کنند.

آینده متاورژن چیست؟

واقعیت این است که متاورس به اندازه اینترنت واقعی و رایج خواهد شد. همانطور که می بینید، این فقط یک موضوع زمان است.

وقتی از تیم سوئینی ، بنیانگذار اپیک گیمز ، توسط CNN پرسیده شد که درباره آینده متاورس چه فکر می‌کند ، او گفت: «فکر می‌ کنم رسیدن به نقطه پایانی واقعاً یک دهه یا بیشتر طول می‌کشد ، اما فکر می‌کنم این اتفاق می‌افتد».

در همان زمان ، سوینی گفت: «متاورس قرار نیست توسط یک شرکت ایجاد شود. این توسط میلیون ها توسعه دهنده ایجاد خواهد شد که هر کدام بخشی از آن را می سازند.”

بنابراین ، به عبارت دیگر ، متاورس هنوز آجر به آجر ساخته می شود و همه در ایجاد آن دستی خواهند داشت.

برخی هشدارها

جان هانکه خالق پوکمون گو در عنوان وبلاگ خود که در 10 آگوست 2021 در وب سایت شرکتش ، نیانتیک منتشر شد، متاورس را یک کابوس دیستو پیایی نامید.

هانکه ضمن جلب توجه به طرح اصلی رمان‌ های معروف گیبسون و کلین، نوشت: «این روزها به نظر می‌رسد بسیاری از مردم علاقه زیادی به زنده کردن این دیدگاه در آینده نزدیک از دنیای مجازی دارند، از جمله برخی از بزرگ‌ ترین نام‌ ها در جهان. تکنولوژی و بازی اما در واقع ، این رمان‌ ها به عنوان هشدار هایی در مورد آینده‌ ای دیستو پیایی فناوری بودند که به خطا رفته است.»

 روزنبرگ در نوشتن برای Big Think می‌گوید که این می‌تواند یک «پیاده‌ روی دیستو پیایی در همسایگی» باشد.

از این گذشته ، تجربه مشترکی که ما آن را «جامعه متمدن» می‌نامیم ، به سرعت در حال فرسایش است ، عمدتاً به این دلیل که هر یک از ما در حباب داده‌ های خود زندگی می‌کنیم ، هرکسی با اخبار و اطلاعات سفارشی (و حتی دروغ‌ ها) مطابق با اعتقادات شخصی خود تغذیه می‌شود. این تعصبات ما را تقویت می کند و نظرات ما را تثبیت می کند. اما امروز حداقل می‌توانیم وارد یک فضای عمومی شویم و سطحی از تجربه مشترک در یک واقعیت مشترک داشته باشیم. روزنبرگ می نویسد: با AR آن نیز از بین خواهد رفت.

تا زمانی که متاورس به جریان اصلی تبدیل شود ، شاید سیستم هایی مانند Starlink را به طور گسترده ای در دسترس داشته باشیم تا داده های پرسرعت را به دور افتاده ترین گوشه های سیاره تحویل دهیم. اما حتی با وجود افزایش دسترسی ، متاورس ممکن است همچنان برای جذب مردم تلاش کند.

همانطور که فیلیپ روزدیل ، خالق زندگی دوم ، به تایم گفت: «اگر در شهر نیویورک زندگی راحتی دارید و جوان و سالم هستید ، احتمالاً آنجا را انتخاب خواهید کرد. اگر زندگی یک آواتار را به شما پیشنهاد کنم ، خیلی از آن استفاده نخواهید کرد. از سوی دیگر ، اگر در یک مکان روستایی با تماس اجتماعی بسیار کم زندگی می‌کنید، معلول هستید یا در محیطی استبدادی زندگی می‌کنید که در آن احساس آزادی ندارید ، آن‌گاه آواتار شما می‌تواند به هویت اصلی شما تبدیل شود.»

در این مقاله از وبسایت پسندش سعی کردیم تا اطلاعات اولیه ای درباره اینکه متاورس چیست به شما کاربران عزیز را داده باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.