چگونه بفهمیم رم گوشی چقدر است

رم گوشی خود را چگونه می توان بررسی کرد؟

39

چگونه بفهمیم رم گوشی چقدر است ؟ این سوالی است که بسیاری از همراهان وبسایت پسندش می پرسند که مار ا بر آن داشت تا توضیحات مفصلی در اینباره بدهیم. حتما تا آخر این مطلب از بخش تکنولوژی با ما همراه باشید.

چگونه بفهمیم رم گوشی چقدر است ؟

کسب دانش عمیق در مورد تلفن خود چیزی است که اکثر ما می خواهیم انجام دهیم. داشتن یک گوشی اندرویدی کار را بسیار ساده تر می کند. اگر در مورد نوع رم گوشی، سرعت رم و فرکانس کاری آن کنجکاو هستید، به جای درستی آمده اید. بررسی این جزئیات به شما امکان می دهد از قابلیت های رم خود مطلع شوید و همچنین به شما کمک می کند عملکرد گوشی خود را با سایر مدل های موجود در بازار مقایسه کنید.

در اینجا نحوه انجام آن را به شما دوست عزیز توضیح می دهیم:

1. آمار RAM را بررسی کنید

با شروع ظرفیت کل رم، می توانید فضایی را که در هر زمان برای استفاده در دسترس کاربر است بررسی کنید. این میتواند با دو راه انجام شود:

از گزینه های توسعه دهنده استفاده کنید

برای بررسی آمار RAM از طریق Developer Options مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید.

 • می توانید با مراجعه به تنظیمات گوشی خود و سپس به بخش «درباره دستگاه»، آمار RAM را بررسی کنید.
 • شماره ساخت خود را هفت بار تایپ کنید.
 • پس از انجام این کار، باید به تنظیمات گوشی برگردید و منوی Developer Options را جستجو کنید.
 • به گزینه Running Services بروید.
 • هنگامی که اینجا هستید، می توانید وضعیت فعلی رم گوشی اندرویدی خود را مشاهده کنید. این شامل فضای استفاده شده توسط سیستم و برنامه های دانلود شده و فضای باقی مانده برای استفاده کاربر می شود.
 • برای مشاهده رم اشغال شده توسط کش، می توانید بر روی دکمه سمت راست بالای گزینه Running Services ضربه بزنید.
خواندن بیشتر ...
متاورس سندباکس چیست

از برنامه های شخص ثالث استفاده کنید

برای همه چیز در پلتفرم های اندروید برنامه هایی وجود دارد. اگر به دنبال برنامه ای برای مشاهده آمار RAM هستید، می توانید آن را در فروشگاه Google Play پیدا کنید. این برنامه ها یک نمای کلی از نحوه اشغال رم شما در هر لحظه به شما ارائه می دهند. در زیر یک برنامه اندرویدی آورده شده است که به شما امکان می دهد از آمار رم گوشی خود مطلع شوید:

RAM Truth: این یک برنامه شخص ثالث است که به شما امکان می دهد از ظرفیت RSM فعلی گوشی خود مطلع شوید و همچنین به شما در مورد تخصیص فضای RAM اطلاع می دهد. این شامل:

“Reserved” برای توابع هسته و یک منطقه پنهان است.
“User” فضای RAM است که برای استفاده کاربر در دسترس است.
«Active» شامل فضای RAM است که در حال حاضر سیستم در حال استفاده فعال است.
“Hibernating” فضای RAM است که در حال حاضر برای قرار دادن حافظه کش استفاده می شود که از منابع انرژی استفاده نمی کند.
“Idle” فضای RAM است که در حال حاضر توسط سیستم استفاده نمی شود.

2. نوع RAM و فرکانس عملیاتی را پیدا کنید

یک برنامه شخص ثالث مانند DevCheck تمام جزئیات مربوط به نوع RAM و فرکانس کاری را به شما اطلاع می دهد. پس از نصب برنامه، می توانید شروع به کاوش کنید. مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

 • به تب “Hardware” در برنامه بروید.
 • به بخش “Memory” بروید. با این کار نوع رم گوشی همراه با پهنای باند و کانال ها به شما نمایش داده می شود.
خواندن بیشتر ...
صفحه نمایش OLED چیست ؟

قبل از بررسی نوع RAM، باید بدانید که اگر نوع RAM به عنوان “LPDDR” داده می شود، برای تعریف نسل فناوری DRAM است. وقتی صحبت از نوع رم، سرعت و کارایی به میان می‌ آید، هرچه فناوری DRAM کم مصرف جدید تر باشد، بهتر است. گوشی های هوشمند مختلف از انواع مختلف رم استفاده می کنند، از استاندارد LPDDR4 و LPDDR4X گرفته تا پرچمداران خاص LPDDR5 مانند Samsung Galaxy S20 و OnePlus 8. پهنای باند رم انواع مختلف رم ها در زیر آورده شده است:

 • LPDDR3 دارای پهنای باند تا 1066 مگابیت بر ثانیه است.
 • LPDDR4 عملکردی تا 3200 مگابیت در ثانیه ارائه می دهد.
 • LPDDR4x دارای پهنای باند رم 4266 مگابیت بر ثانیه است.
 • LPDDR5 می تواند سریع ترین پهنای باند رم را تا 6400 مگابیت در ثانیه ارائه دهد.

بسیاری از گوشی ها فرکانس کاری رم را در مگاهرتز به همراه نوع رم نشان می دهند. پهنای باند RAM را می توان با واحد اندازه گیری آن به عنوان GB/s از سایر داده ها متمایز کرد. پهنای باند رم به فرد اجازه می دهد حداکثر سرعتی را که رم می تواند داده ها را بخواند و توسط پردازنده گوشی در حافظه ذخیره کند، بداند.

3. بررسی سرعت رم – چگونه بفهمیم رم گوشی چقدر است ؟

بررسی سرعت رم گوشی اندرویدی شما نیز می تواند به روشی متفاوت انجام شود. می توانید سرعت رم را از طریق A1 SD Bench بررسی کنید. این یک برنامه شخص ثالث است که می توانید به راحتی در فروشگاه Google Play پیدا کنید. پس از نصب، مراحل ذکر شده در زیر را برای بررسی سرعت رم گوشی خود دنبال کنید:

 • برنامه را باز کنید.
 • روی RAM ضربه بزنید. این معیار شروع می شود.
 • پس از شروع فرآیند، چند ثانیه صبر کنید تا برنامه سرعت R/W (یا کپی) حافظه را به شما بگوید.
خواندن بیشتر ...
کیبورد چیست

اگر علاقه مند به مقایسه عملکرد با گوشی های دیگر همان شرکت یا گوشی های مختلف شرکت های مختلف هستید، می توانید با نصب این برنامه روی آن مدل ها نیز این کار را انجام دهید. راه دیگری که می توان با آن انجام داد، مشاهده نتایج سایر تلفن های بنچمارک شده در برنامه است.

نکته پایانی

فرقی نمی‌کند به فناوری علاقه‌ مند باشید یا نه، بررسی نوع رم، سرعت و فرکانس عملکرد گوشی اندرویدی، شما را با جزئیات عملکرد گوشی‌ تان آشنا می‌ کند که یادگیری آن همیشه جالب است. امیدواریم با اطلاعاتی که دادیم به این سوال که چگونه بفهمیم رم گوشی چقدر است پاسخ داده باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.