کامپیوتر چیست

20

کامپیوتر چیست ؟ کامپیوتر یک دستگاه الکترونیکی قابل برنامه ریزی است که داده های خام را به عنوان ورودی می پذیرد و با مجموعه ای از دستورالعمل ها (یک برنامه) پردازش می کند تا نتیجه را به عنوان خروجی تولید کند. این خروجی را درست پس از انجام عملیات ریاضی و منطقی ارائه می دهد و می تواند خروجی را برای استفاده در آینده ذخیره کند. این می تواند محاسبات عددی و همچنین محاسبات غیر عددی را پردازش کند. واژه کامپیوتر از کلمه لاتین computare به معنای محاسبه کردن گرفته شده است.

یک کامپیوتر برای اجرای برنامه ها طراحی شده است و راه حل های مختلفی را از طریق قطعات سخت افزاری و نرم افزاری یکپارچه ارائه می دهد. با کمک برنامه ها کار می کند و اعداد اعشاری را از طریق رشته ای از ارقام باینری نشان می دهد. همچنین دارای حافظه ای است که داده ها، برنامه ها و نتایج پردازش را ذخیره می کند. به اجزای یک کامپیوتر مانند ماشین آلات که شامل سیم، ترانزیستور، مدار، هارد دیسک می شود، سخت افزار می گویند. در حالی که به برنامه ها و داده ها نرم افزار گفته می شود.

اعتقاد بر این است که موتور تحلیلی اولین رایانه ای بود که توسط چارلز بابیج در سال 1837 اختراع شد. از کارت های پانچ به عنوان حافظه فقط خواندنی استفاده می کرد. چارلز بابیج به عنوان پدر کامپیوتر نیز شناخته می شود.

قطعات اصلی که کامپیوتر بدون آنها نمی تواند کار کند به شرح زیر است:

پردازنده: دستورات را از نرم افزار و سخت افزار اجرا می کند.
حافظه: حافظه اصلی برای انتقال اطلاعات بین CPU و حافظه است.
مادربرد: قطعه ای است که تمام قطعات یا اجزای دیگر کامپیوتر را به هم متصل می کند.
دستگاه ذخیره سازی: به طور دائم داده ها را ذخیره می کند، به عنوان مثال، هارد دیسک.
دستگاه ورودی: به شما امکان می دهد با رایانه ارتباط برقرار کنید یا داده ها را وارد کنید، به عنوان مثال، صفحه کلید.
دستگاه خروجی: به شما امکان می دهد خروجی را ببینید، به عنوان مثال، مانیتور.

خواندن بیشتر ...
کیبورد چیست

کامپیوترها بر اساس معیارهای مختلف به انواع مختلفی تقسیم می شوند. بر اساس اندازه، یک کامپیوتر را می توان به پنج نوع تقسیم کرد:

 1. میکرو کامپیوتر
 2. مینی کامپیوتر
 3. رایانه اصلی
 4. ابر رایانه
 5. ایستگاه های کاری

1. میکرو کامپیوتر:

این یک کامپیوتر تک کاربره است که سرعت و ظرفیت ذخیره سازی کمتری نسبت به انواع دیگر دارد. از یک ریز پردازنده به عنوان CPU استفاده می کند. اولین میکرو کامپیوتر با تراشه های ریزپردازنده 8 بیتی ساخته شد. نمونه‌ های رایج ریز رایانه‌ ها شامل لپ‌ تاپ، رایانه‌ های رو میزی، دستیار دیجیتال شخصی (PDA)، تبلت‌ ها و تلفن‌ های هوشمند است. میکرو کامپیوترها به طور کلی برای استفاده های عمومی مانند مرور، جستجوی اطلاعات، اینترنت، MS Office، رسانه های اجتماعی و غیره طراحی و توسعه یافته اند.

2. مینی کامپیوتر:

مینی کامپیوترها به عنوان رایانه های میان رده نیز شناخته می شوند. آنها برای یک واحد طراحی نشده اند. آنها کامپیوترهای چند کاربره ای هستند که برای پشتیبانی از چندین کاربر به طور همزمان طراحی شده اند. بنا بر این، آنها معمولاً توسط مشاغل و شرکت های کوچک استفاده می شوند. بخش های فردی یک شرکت از این رایانه ها برای اهداف خاصی استفاده می کنند. به عنوان مثال، بخش پذیرش یک دانشگاه می تواند از یک مینی کامپیوتر برای نظارت بر روند پذیرش استفاده کند.

3. رایانه اصلی:

همچنین یک کامپیوتر چند کاربره است که قادر است هزاران کاربر را به طور همزمان پشتیبانی کند. آنها توسط شرکت های بزرگ و سازمان های دولتی برای اجرای عملیات تجاری خود استفاده می شوند زیرا می توانند حجم زیادی از داده ها را ذخیره و پردازش کنند. به عنوان مثال، بانک ها، دانشگاه ها و شرکت های بیمه به ترتیب از رایانه های مرکزی برای ذخیره داده های مشتریان، دانشجویان و بیمه شدگان خود استفاده می کنند.

4. سوپر کامپیوتر:

سوپر کامپیوتر ها سریعترین و گرانترین کامپیوتر ها در بین انواع کامپیوترها هستند. آنها ظرفیت ذخیره سازی و سرعت محاسباتی بسیار زیادی دارند و بنابراین می توانند میلیون ها دستور العمل را در ثانیه انجام دهند. ابر کامپیوتر ها مختص کار هستند و بنا بر این برای کاربرد های تخصصی مانند مسائل عددی در مقیاس بزرگ در رشته های علمی و مهندسی از جمله کاربرد در الکترونیک، مهندسی نفت، پیش بینی آب و هوا، پزشکی، تحقیقات فضایی و غیره استفاده می شود. به عنوان مثال، ناسا از ابر رایانه ها برای پرتاب ماهواره های فضایی و نظارت و کنترل آنها برای اکتشافات فضایی استفاده می کند.

خواندن بیشتر ...
چگونه گوشی ضدعفونی کنیم

5. ایستگاه های کاری:

این یک کامپیوتر تک کاربره است. اگرچه مانند یک کامپیوتر شخصی است، اما دارای ریز پردازنده قدرتمند تر و مانیتور با کیفیت تری در مقایسه با میکرو کامپیوتر است. از نظر ظرفیت و سرعت ذخیره سازی، بین کامپیوتر شخصی و مینی کامپیوتر قرار می گیرد. ایستگاه های کاری به طور کلی برای برنامه های کاربردی تخصصی مانند انتشار دسکتاپ، توسعه نرم افزار و طراحی های مهندسی استفاده می شود.

مزایای استفاده از کامپیوتر:

 • بهره وری شما را افزایش می دهد: رایانه بهره وری شما را افزایش می دهد. به عنوان مثال، پس از داشتن درک اولیه از یک واژه پرداز، می توانید اسناد را به راحتی و به سرعت ایجاد، ویرایش، ذخیره و چاپ کنید.
 • اتصال به اینترنت: شما را به اینترنت متصل می کند که به شما امکان می دهد ایمیل ارسال کنید، محتوا را مرور کنید، اطلاعات کسب کنید، از پلتفرم های رسانه های اجتماعی و موارد دیگر استفاده کنید. با اتصال به اینترنت، می توانید به دوستان و اعضای خانواده خود نیز از راه دور متصل شوید.
 • ذخیره سازی: یک کامپیوتر به شما امکان می دهد حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کنید، به عنوان مثال، می توانید پروژه ها، کتاب های الکترونیکی، اسناد، فیلم ها، تصاویر، آهنگ ها و موارد دیگر را ذخیره کنید.
 • داده‌ ها و اطلاعات سازمان‌ یافته: نه تنها به شما امکان ذخیره داده‌ ها را می‌دهد، بلکه به شما امکان می‌دهد تا داده‌ های خود را سازماندهی کنید. به عنوان مثال، شما می توانید پوشه های مختلفی برای ذخیره داده ها و اطلاعات مختلف ایجاد کنید و در نتیجه بتوانید اطلاعات را به راحتی و سریع جستجو کنید.
 • توانایی های شما را بهبود می بخشد: اگر در املا و گرامر خوب نیستید، به نوشتن انگلیسی خوب کمک می کند. به همین ترتیب، اگر در ریاضیات خوب نیستید و حافظه خوبی ندارید، می توانید از رایانه برای انجام محاسبات و ذخیره نتایج استفاده کنید.
 • کمک به معلولان جسمی: ​​می توان از آن برای کمک به افراد دارای مشکل جسمی استفاده کرد، به عنوان مثال، استیون هاوکینگ که قادر به صحبت کردن نبود از رایانه برای صحبت کردن استفاده کرد. همچنین می‌توان با نصب نرم‌ افزار ویژه برای خواندن آنچه که روی صفحه است، به افراد نابینا کمک کرد.
 • شما را سرگرم می کند: می توانید از رایانه برای گوش دادن به آهنگ، تماشای فیلم، بازی کردن و موارد دیگر استفاده کنید.
خواندن بیشتر ...
ارزهای آینده دار متاورس

کامپیوتر به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است. کار های زیادی  که ما در یک روز انجام می دهیم وابسته به کامپیوتر است. برخی از نمونه های رایج به شرح زیر است:

 1. دستگاه خود پرداز: هنگام برداشت پول نقد از دستگاه خود پرداز، از رایانه ای استفاده می کنید که دستگاه خود پرداز را قادر می سازد دستور العمل ها را دریافت کند و بر اساس آن پول نقد را توزیع کند.
 2. ارز دیجیتال: یک کامپیوتر سابقه تراکنش ها و موجودی شما را در حساب شما نگه می دارد و پول های واریز شده به حساب شما در بانک به عنوان رکورد دیجیتال یا ارز دیجیتال ذخیره می شود.
 3. معاملات: بازارهای سهام از رایانه برای معاملات روزانه استفاده می کنند. الگوریتم های پیشرفته زیادی بر اساس رایانه ها وجود دارد که تجارت را بدون دخالت انسان انجام می دهند.
 4. گوشی هوشمند: گوشی هوشمندی که ما در طول روز برای تماس، پیامک و مرور استفاده می کنیم، خودش یک کامپیوتر است.
 5. VoIP: تمام ارتباطات صوتی از طریق IP (VoIP) توسط رایانه ها مدیریت و انجام می شود.

امیدواریم با خواندن این مقاله از وبسایت پسندش به درک خوبی درباره اینکه کامپیوتر چیست رسیده باشید.

پیشنهادات مطالعه بیشتر::

مک بوک چیست

آی پد اپل چیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.