کیبورد چیست

23

صفحه کلید چیست ؟ صفحه کلید یکی از دستگاه های ورودی اولیه است که به کاربران اجازه می دهد متن را در رایانه یا هر ماشین الکترونیکی دیگری وارد کنند. این یک دستگاه جانبی است که ابتدایی ترین راه برای ارتباط کاربر با رایانه است. این شامل چندین دکمه است که اعداد، نماد ها و حروف را ایجاد می کند و کلید های خاصی مانند کلید Windows و Alt از جمله انجام عملکرد های دیگر است. طراحی صفحه کلید از صفحه کلید های ماشین تحریر می آید و اعداد و حروف به این صورت روی صفحه کلید چیده شده اند که به تایپ سریع کمک می کند.

کیبورد چیست

طراحی صفحه کلید فوق طراحی QWERTY نامیده می شود زیرا شش حرف اول آن در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلید قرار دارد. اگرچه طراحی صفحه‌کلید از ماشین‌ های تایپی مشتق شده است، اما امروزه، کلید های بسیار دیگری را نیز شامل می‌ شود، همچنین کلید های Alt/Option، Control و Windows را می‌ توان به عنوان میانبر برای انجام عملیات خاص با ترکیب با کلید های دیگر مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال، اگر هنگام کار بر روی یک سند در Microsoft Word، Control + S را فشار دهید.، سندی را که روی آن کار می کنید ذخیره می کند. علاوه بر این، بیشتر صفحه‌ کلید ها دارای کلید های عملکردی (F1 تا F12 یا F16) در بالای صفحه‌ کلید هستند و کلید های جهت‌ دار مرتب شده در سمت پایین برای انجام عملکرد های متعدد استفاده می‌ شوند.

انواع کیبورد

اکثر کاربران کامپیوتر از صفحه کلید استاندارد استفاده می کنند که به کامپیوتر متصل می شود. اگرچه انواع مختلفی از صفحه کلید کامپیوتر وجود دارد، اما به شرح زیر است:

1. صفحه کلید انعطاف پذیر: نوعی صفحه کلید است که از سیلیکون نرم با قابلیت حمل بسیار بالا ساخته شده است. در برابر آب و گرد و غبار مقاوم است و نیازی به تمیز کردن مداوم ندارد. این صفحه کلید مانند یک صفحه کلید استاندارد عمل می کند و از طریق USB به کامپیوتر متصل می شود.
پورت سریال اتصال این نوع کیبورد ها از نظر برخی جهات در مقایسه با کیبورد های سنتی دوام بیشتری نیز دارند.

مشاهده پرفروش ترین کیبوردها

صفحه کلید انعطاف پذیر از سیلیکون نرم ساخته شده است که آن را از تعدادی مواد مختلف نجات می دهد. به عنوان مثال، اگر از صفحه کلید در نزدیکی فضا های مایع استفاده می کنید، پوست سیلیکونی محافظت عالی در برابر ریختن مواد ایجاد می کند. علاوه بر این، هنگام استفاده صدا تولید نمی کند. به همین دلیل است که به آن صفحه کلید بی صدا نیز می گویند. این صفحه کلیدها برای زمان سفر مفید هستند زیرا می توان آنها را در یک کیف جمع کرد و در موقعیت های بیرونی انعطاف پذیر هستند.

کیبورد چیست

2. صفحه کلید ارگونومیک: این نوع کیبورد برای وضعیت بدن شما مفید است. به‌جای اینکه خود را برای تناسب با صفحه‌ کلید تنظیم کنید، به گونه‌ ای طراحی شده است که به راحتی برای شما مناسب باشد، استفاده آسان و فشار را کاهش دهد. به این ترتیب طراحی شده است. به جای خم کردن دست ها، به کاربران اجازه می دهد دست های خود را صاف کنند. به طور کلی، نوار فاصله در مقایسه با یک صفحه کلید معمولی بزرگتر است که امکان تایپ سریع را فراهم می کند.

خواندن بیشتر ...
موبایل آ ۱۱ سامسونگ
کیبورد چیست
کیبورد چیست

 

3. صفحه کلید بی سیم: صفحه کلید کامپیوتری است که بدون هیچ کابلی به کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت متصل می شود. از فرکانس رادیویی (RF)، مادون قرمز (IR) یا بلوتوث استفاده می کند.
فناوری برای اتصال با دستگاه ها کاربران می توانند صفحه کلید بی سیم را بدون نیاز به قرار دادن آن روی میز جابجا کنند ؛زیرا قابلیت حمل و انعطاف پذیری را برای کاربران فراهم می کند. این کیبورد توسط مواد فولادی ضد زنگ طراحی شده است که عمر آن را برای مدت طولانی افزایش می دهد. با وصل کردن گیرنده USB به رایانه می‌ تواند به راحتی راه‌ اندازی شود.

این دستگاه از امواج نور برای انتقال سیگنال به سایر دستگاه‌ های دارای قابلیت مادون قرمز استفاده می‌ کند، زیرا مبتنی بر فناوری مادون قرمز است. برخی از صفحه کلید های بی سیم از فناوری فرکانس رادیویی استفاده می کنند که از طریق سیگنال هایی با محدوده 27 مگا هرتز تا 2.4 گیگا هرتز ارتباط برقرار می کند.

کیبورد چیست
کیبورد چیست

 

4. صفحه کلید مکانیکی: با کیفیت بالا ساخته شده است که معمولا در خانه و محل کار استفاده می شود. برای عمر طولانی با دوام و پاسخگویی بالا طراحی شده است. صدای کلیک واضح، مقاومت متوسط و بازخورد بهتر برای عملکرد بازی و تایپ نهایی را ارائه می دهد. قاب بندی، سوئیچ ها، روش های چاپ نوع، عملکرد، برد PCB، ساخت کلید، LED را ارائه می دهد که نور، یا سایر ویژگی های بهتر در مقایسه با صفحه کلیدهای گنبدی لاستیکی سنتی هستند.

کیبورد چیست

5. صفحه کلید مجازی: یک صفحه کلید مبتنی بر نرم افزار است که کاربران را قادر می سازد بدون نیاز به کلید های فیزیکی تایپ کنند. این یک جایگزین برای یک صفحه کلید فیزیکی یا یک نمایش دیجیتالی یک صفحه کلید QWERTY است. این نوع کیبورد ها معمولاً دارای صفحات بسیاری از کاراکتر ها از جمله اعداد، حروف، علائم نگارشی و نماد ها هستند. مقداری مجازی صفحه کلیدها همچنین دارای گزینه هایی برای درج ایموجی، برچسب یا GIF متحرک هستند.
دستگاه هایی که دارای صفحه کلید مجازی هستند تبلت ها، گوشی های هوشمند و سایر دستگاه های قابل حمل هستند، زیرا این دستگاه ها نیازی به استفاده مداوم از صفحه کلید فیزیکی ندارند.

نمونه هایی از کیبوردهای مجازی

  • Gboard: گوگل یک صفحه کلید مجازی برای اندروید و iOS ایجاد کرد که شامل ویژگی هایی مانند GIF، تم های قابل تنظیم و قابلیت ترجمه است.
  • OSK: مخفف صفحه کلید روی صفحه است. معمولاً در ویندوز مایکروسافت یافت می شود.

کیبورد چیست

6. صفحه کلید پروجکشن: نوعی دستگاه ورودی رایانه است که می تواند از طریق بلوتوث به رایانه کوچک، رایانه لوحی یا حتی تلفن هوشمند متصل شود. در صفحه کلید پروجکشن، تصویر یک صفحه کلید مجازی بر روی یک سطح نمایش داده می شود. هنگامی که کاربر هر کلیدی را از صفحه کلید نشان داده شده روی سطح لمس می کند، دستگاه ضربه کلید مربوطه را ثبت می کند. برخی از دستگاه ها از طریق دستگاه های بلوتوث مانند تبلت، گوشی های هوشمند، مینی کامپیوتر با اندروید متصل می شوند.

خواندن بیشتر ...
بهترین کیبورد گیمینگ در ایران کدام است؟

کیبورد چیست

7. صفحه کلید بازی: صفحه کلیدی که حاوی چند کلید خاص است که برای گیمرها استفاده می شود، به عنوان صفحه کلید بازی شناخته می شود. کلید های W، S، D، A و جهت‌ نما به طور گسترده برای بازی‌ های روی صفحه‌ کلید استاندارد QWERTY استفاده می‌ شوند. صفحه‌ کلیدهای بازی (عمدتاً صفحه‌ کلید مکانیکی)، کلید فرورفتگی اضطراری را تغییر می‌ دهد که عملکرد سریع‌ تری را برای بازی‌ ها فراهم می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیبورد گیمینگ در ایران کدام است؟

کیبورد چیست
کیبورد چیست

 

اختراع اولین صفحه کلید؟

انواع مختلفی از اختراعات وجود داشت، همچنین ماشین تحریر، کیپانچ و تله چاپگر که به توسعه صفحه کلید کامپیوتر کمک کرد. در دهه 1700، اولین دستگاه های نوشتن طراحی شد و هنری میلز در سال 1714 در لندن، انگلستان ثبت اختراع را ثبت کرد.

اختراع ماشین تحریر

دستگاه های مختلف تایپ و نوشتن در اواخر دهه 1700 و اوایل دهه 1800 در سراسر جهان ساخته شدند. کریستوفر شولز در سال 1868 اولین ماشین تحریر عملی و کلمه Type-Writer را که به عنوان اولین ماشین تحریر در نظر گرفته می شود را توسعه داد و به ثبت رساند.

همچنین، طراحی صفحه کلید QWERTY توسط Type-Writer معرفی شد که هنوز هم هست.

کیبورد چیست

امروزه عمدتاً در صفحه کلیدهای ایالات متحده استفاده می شود. ساموئل دبلیو. سول، کریستوفر شولز و کارلوس گلیدن یک تایپ رایتر ایجاد کردند که در تصویر زیر نشان داده شده است:

در سال 1878 اولین صفحه کلید با کلید Shift اختراع شد که دارای یک کلید Shift در سمت چپ صفحه کلید بود. ماشین تایپ آندروود اولین ماشین تایپ مدرن موفق محسوب می شود، تا سال 1939، پنج میلیون دستگاه تایپ آن فروخته شد. اولین ماشین تحریر Underwood توسط فرانتس خاور واگنر اختراع شد و در 27 آوریل 1893، او ثبت اختراع ماشین تحریر U.S. 523698 را ثبت کرد. بزرگترین پیشرفت ماشین تحریر آندروود، این بود که می‌توانست نوشته‌ های تایپ شده را ببیند. بعداً در سال 1895، فرانتس زاور واگنر شرکت آندروود را با کمک جان آندروود ایجاد کرد و اولین ماشین تحریر خود را در سال 1896 معرفی کرد.

قبل از معرفی IBM
ماشین تحریر Selectric توسط IBM در 27 ژوئیه 1961، ماشین‌ های تایپ از همه سازندگان شروع به شبیه‌ تر شدن کردند. برخلاف سایر ماشین‌های تحریر، IBM
ماشین تحریر انتخابی از یک توپ تایپ استفاده می‌ کرد که حاوی نویسه‌ هایی بود که با یک نوار جوهر برخورد می‌ کردند. همچنین این ماشین تحریر تا سال 1986 بیش از 13 میلیون فروخته شد.

اختراع کلید پانچ، تلگراف و تله چاپگر

جوزف ماری ژاکارد در اواخر دهه 1700 ژاکارد لوم را توسعه داد که توسط هرمان هولریث با اختراعات کلید پانچ خود در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 گسترش یافت.

خواندن بیشتر ...
کارایی اپل واچ

در سال 1832، پاول شیلینگ اولین تلگراف الکتریکی را اختراع کرد و پیام‌ های کد مورس را از طریق یک خط ارسال کرد و امکان استفاده از یک کلید را فراهم کرد. بعداً در سال 1846، یک تلگراف چاپی توسط Royal Earl House به ثبت رسید که از 28 کلید پیانو استفاده می کرد. کلید ها با نمایش هر حرف در الفبا، ارسال پیام را آسان می کردند. در سال 1874، رمز بودو توسط Emile Baudot اختراع شد. بعدها توسط دونالد موری (مخترع ماشین تحریر تلگرافیک) گسترش یافت. چارلز کروم با کار بر روی فرانک پیرن که از سال 1902 تا 1918 توسعه یافته بود، به اختراع چاپگر تلفنی کمک کرد. در آگوست 1907، او پتنت ایالات متحده 862402 را ثبت کرد. همچنین، او پتنت 888335 را در می 1908 و پتنت 1286351 را در می 1910 به ثبت رساند.

کامپیوترهای اولیه با صفحه کلید

پس از سال‌ ها، در سال 1964، Multics و پایانه‌ های نمایش ویدئویی (VDT) معرفی شدند که به کاربران امکان می‌ داد تایپ کردن روی صفحه را ببینند که چه چیزی را تایپ می‌ کنند.

جدیدترین کیبوردها را ببینید

DataPoint 3300 توسط Computer Terminal Corporation در سال 1969 ارسال شد. این اولین پایانه کامپیوتری بود که برای جایگزینی چاپگر تله طراحی شد. برخی از نسخه های دیگر این ترمینال و همچنین HP 2600A، DEC و VT06 نیز معرفی شدند. DataPoint 3300 ترمینالی بود که می توانست مکان نما را با استفاده از کلیدهای جهت دار حرکت دهد و از صفحه نمایش برای نمایش متن تایپ شده استفاده می کرد. همچنین این قابلیت را داشت که تمام متن های روی صفحه را پاک کند.

در آغاز دهه 1970، صفحه کلید ها شروع به استفاده از چیزی کردند که ما امروز استفاده می کنیم. آن صفحه کلید ها ماشین‌ های تحریر مکانیکی سنگین یا الکتریکی بازسازی‌ شده شرکت‌ هایی مانند IBM بودند. Apple، Radio Shack و Commodore کامپیوتر های خود را در اواخر دهه 1970 معرفی کردند که شامل صفحه کلید بود. بعداً IBM PC و کیبورد Model F توسط IBM در آگوست 1981 معرفی شدند.

کیبورد چیست
کیبورد چیست

 

صفحه کلید مدل M در سال 1986 توسط IBM معرفی شد که حاوی کلید های عملکردی مانند صفحه کلید های امروزی در بالای صفحه کلید بود. مدل M همچنان یک صفحه کلید بالا در نظر گرفته می شود زیرا دارای طرح استاندارد ایالات متحده با 101 کلید است که امروزه برای صفحه کلید های با اندازه کامل استفاده می شود. همچنین برای کیبورد های ویندوزی طراحی شده است که دارای 104 کلید با کلید های منو و کلید های ویندوز هستند.

از زمانی که آی‌ بی‌ ام صفحه‌ کلید مدل M را معرفی کرد، تغییرات زیادی در صفحه‌ کلیدی که امروزه مورد استفاده قرار می‌ گیرد، ایجاد شده است. یک غشاء به تولید صفحه کلید کامپیوتر به راحتی کمک می کند و هزینه های ساخت را کاهش می دهد. علاوه بر این، صفحه‌ کلید غشایی باعث می‌شود صفحه‌کلید سبک‌ تر، نازک‌ تر و بی‌ صدا تر از اولین صفحه‌ کلید های مکانیکی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.