گوشی موبایل چیست

89

فهرست مطالب این مقاله

گوشی موبایل چیست ؟ تلفن همراه (که گاهی اوقات به اختصار cp نامیده می شود) موبایل نیز نامیده می شود. این به کاربر امکان می دهد تقریباً در هر نقطه از جهان ارتباط برقرار کند. تلفن همراه توسط دکتر مارتین کوپر و تیم توسعه دهندگانش در موتورولا اختراع شد. اولین تلفن همراه تقریبا 1 کیلو گرم وزن و تقریبا 23 سانتی متر طول داشت. دکتر کوپر همچنین اولین تماس تلفن همراه را در موتورولا در 3 آوریل 1973 انجام داد.

تکامل تلفن همراه

همانطور که در زیر نشان داده شده است، تلفن همراه نسبت به زمانی که تلفن همراه اصلی (معروف به تبلت) عرضه شد، به شدت تغییر کرده است. در زیر تصویری از یک تلفن همراه بسیار اولیه، تلفن همراه مدرن نوکیا 6010 در مرکز و آیفون مدرن تر را مشاهده می کنید. تلفن های همراه جدید بسیار سبک تر از تلفن های همراه آجری قدیمی هستند، کوچکتر هستند و دارای صفحه نمایش بزرگ برای نمایش مخاطبین و تنظیمات تلفن هستند.

گوشی موبایل چیست

قابلیت های تلفن همراه

امروزه تلفن های همراه را اسمارت فون نیز می نامند و تقریباً هر کاری را که کامپیوتر می تواند انجام دهد، می توانند انجام دهند. در زیر چند نمونه از آنچه که برخی از تلفن های همراه جدید قادر به انجام آن هستند آورده شده است.

 • با هر شخص دیگری با تلفن تماس بگیرید و با آنها در ارتباط باشید.
 • ارسال و دریافت پیامک.
 • با استفاده از دوربین داخلی، عکس‌ها و فیلم‌ها را ببینید و ذخیره کنید.
 • دسترسی به اینترنت، ایمیل، چت و حتی دانلود برنامه های تلفن.
 • بازی کنید و به برنامه های رایج مانند ماشین حساب، مخاطبین، تقویم، ساعت، لیست کار ها و غیره دسترسی داشته باشید.
 • سایر دستگاه های متصل به اینترنت یا متصل از طریق بلوتوث را از راه دور کنترل کنید.
 • فایل ها را ذخیره و اجرا کنید.
 • پخش موسیقی و تماشای فیلم.

19 مزایا و معایب تلفن های همراه

مارتین کوپر جهان را در سال 1973 تغییر داد. او نمی دانست که جهان چقدر تغییر خواهد کرد، اما اختراع تلفن همراه امکانات جدیدی برای ارتباط ایجاد کرد که تنها در طول زمان گسترش یافته است.

کوپر می خواست مردم آزادی استفاده از تلفن را بدون اینکه به وسیله نقلیه، خانه یا میز خود بسته باشند، داشته باشند. مفاهیم فناوری سلولی قبلاً در AT&T ایجاد شده بود، اما او و موتورولا اعلام کردند که یک دستگاه قابل حمل تر امکان پذیر است.

ده سال طول می کشد تا اولین تلفن های همراه وارد بازار شوند. از آن زمان، رشد تلفن های همراه در سراسر جهان حکایت از موفقیت انفجاری این فناوری دارد. Statista داده ها را در چشم انداز قرار می دهد.

 • پیش بینی می شود در سال 2019 تعداد کاربران تلفن همراه در جهان از 5 میلیارد نفر فراتر رود.
 • 63 درصد از جمعیت جهان در حال حاضر حداقل یک تلفن همراه دارند.
 • 95 درصد از آمریکایی ها دارای یک نوع تلفن همراه هستند که 77 درصد آنها گفته اند که صاحب یک گوشی هوشمند هستند.
 • 100 درصد از بزرگسالان ایالات متحده در سنین 18 تا 29 سال در نظرسنجی Pew گفتند که تلفن همراه دارند.
خواندن بیشتر ...
چگونه گوشی را از حالت ایمن خارج کنیم

مزایا و معایب تلفن های همراه شامل نحوه ارتباط ما با یکدیگر، دسترسی به اطلاعات و پتانسیل یادگیری است.

کوپر در مصاحبه ای با CNN گفت: «ما می دانستیم که روزی همه یک تلفن همراه خواهند داشت، اما تصور اینکه این اتفاق در طول زندگی من رخ دهد، سخت بود. و اکنون ما تقریباً 5 میلیارد تلفن در جهان داریم. وای.”

لیستی از مزایای تلفن های همراه

موبایل چیست
مزایای گوشی های موبایل

1. داشتن تلفن همراه لایه دیگری از امنیت شخصی را به شما ارائه می دهد.

وقتی تلفن همراه را همراه خود دارید، فرصتی برای تماس با خدمات اورژانس وجود دارد. تا زمانی که به برج محلی خود متصل هستید، می توانید با پلیس، آتش نشانی یا خدمات پزشکی در صورت وقوع حادثه غیر قابل پیش بینی تماس بگیرید. اگر گم شدید، برنامه‌های GPS به شما امکان می‌دهند بفهمید کجا هستید. وقتی احساس نا امنی می کنید، داشتن تلفن همراه راه حل هایی به شما می دهد که مطمئن شوید به خانه می رسید.

2. تلفن های همراه دسترسی سریع به اینترنت را فراهم می کنند.

حتی تلفن های تاشو امروزه به نوعی دسترسی به اینترنت را فراهم می کنند. اکثر ارائه دهندگان تلفن همراه به مصرف کنندگان یک طرح داده نا محدود ارائه می دهند که به آنها امکان می دهد هر زمان که بخواهند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. این اتصالات آنلاین امکان برقراری ارتباط مؤثرتر از طریق پلتفرم‌ های مختلف، صحبت با عزیزان، سازماندهی برنامه‌ ها یا به‌ روز رسانی پروفایل‌ های رسانه‌ های اجتماعی را ممکن می‌سازد. تلفن هوشمند مدرن حتی موسیقی، فیلم و برنامه های تلویزیونی را پخش می کند تا به یک وسیله سرگرمی و ارتباطی همه کاره تبدیل شود که به راحتی در جیب جا می شود.

3. قابل حمل بودن تلفن همراه مدرن غیرقابل انکار است.

حتی در سال 1983، زمانی که تلفن همراه برای اولین بار با قیمت 3900 دلار (حدود 10000 دلار با استانداردهای امروزی) در دسترس عموم قرار گرفت، قابل حمل بودن دستگاه غیرقابل انکار بود. به جای اتصال به تلفن ثابت، پیجر یا تلفن ماشین، می‌توانید دستگاه ارتباطی را هر کجا که می‌روید ببرید. اگرچه برای برخی همیشه مانع مالی برای مالکیت وجود داشته است، اما امروز نیز این موضوع در حال کاهش است.

4. هزینه نگهداری تلفن همراه قابل رقابت با سایر فناوری های ارتباطی است.

ما برای مدت طولانی تلفن همراه داشتیم که هزینه تماس های تلفنی از راه دور، مناطق تماس محلی و هزینه های اتصال اغلب فراموش می شود. فقط با اندکی هزینه در ماه، شامل مالیات و هزینه ها، می توانید یک خط تلفن همراه با متن، داده و دقایق صوتی نامحدود داشته باشید. در گذشته، شما مجبور بودید برای هر اتصال و دقیقه مسافت طولانی که از طریق تلفن ثابت استفاده می‌شد، هزینه پرداخت کنید.

5. به کودکان یاد می دهد که چگونه مسئولیت پذیر باشند.

علیرغم توصیه هایی که وبلاگ نویسان محافظه کار مانند مت والش داده اند، آمارها از این واقعیت حمایت می کنند که استفاده از تلفن همراه به جای کاهش مسئولیت، مسئولیت بیشتر را افزایش می دهد.

دکتر دیو لومن، روانشناس بالینی که در گرند فورک پژوهش می کند، پیشنهاد می کند که در سنین 8 تا 11 سالگی، استفاده از تلفن برای اهداف ردیابی بدون اتصال به اینترنت مناسب است. او می‌گوید که دسترسی به اینترنت برای بچه‌های 15 ساله و بزرگ‌ تر، بسته به نیاز در مقابل ضرورت در خانه، مناسب است.

بیشتر این موضوع به بلوغ کودک بستگی دارد. فقط 37 درصد از نوجوانان واقعاً به گوشی هوشمند دسترسی دارند. 56 درصد از بچه هایی که تلفن دارند از رمز عبور دستگاه خود استفاده می کنند. 70 درصد از والدینی که نوجوانی با تلفن همراه دارند، پیامک های ارسالی و دریافتی را بررسی می کنند.

6. تلفن های همراه به یک ابزار یادگیری قدرتمند تبدیل شده اند.

استفاده از تلفن همراه برای دانش آموزان امروزه به یک امر غیرقابل انکار تبدیل شده است. با شیوع ویروس کرونا دانش آموزان در سراسر دنیا مجبور شدند که استفاده از گوشی موبایل را افزایش دهند و با آن به درس خواندن هم بپردازند. حتی دنیای امروزی به سمت آنلاین شدن پیش میرود که ضرورت دارد که برای یادگیری بیشتر بر روی موبایلهایمان حساب باز کنیم.

7. به عنوان یک ابزار ارتباطی ضروری عمل می کند.

تلفن های همراه این امکان را برای خانواده ها و دوستان فراهم می کند تا با یکدیگر ارتباط موثرتری داشته باشند. آنها والدین را با فرزندان خود، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را با خانواده های خود و حتی معلمان را با دانش آموزان خود پیوند می دهند. هر کسی می تواند استفاده از تلفن همراه را برای مقاصد شرورانه انتخاب کند، اما این انتخاب باید بر عهده شخصی باشد که از تلفن استفاده می کند نه خود تلفن. مدافعان حقوق اسلحه می گویند که خشونت با استفاده از این سلاح ها شامل شخص می شود نه ابزار. آیا همین استدلال برای استفاده از تلفن همراه نباید صدق کند؟

خواندن بیشتر ...
چگونه گوشی خود را بروز رسانی کنیم ؟

8. تلفن های همراه عکس ها و فیلم های ما را به راحتی ذخیره می کنند.

امروزه اکثر مردم دوربین مستقلی برای شرکت در رویدادهای خاص ندارند. در عوض گوشی هوشمند خود را با خود می آورند. چندین مدل تلفن همراه دوربینی ارائه می دهند که تصاویر بالای 10 مگاپیکسل می گیرد. مدل‌ های برتر دوربین‌ های جلو و عقب با وضوح بیش از 20 مگا پیکسل را ارائه می‌کنند. وقتی با برنامه‌ هایی ترکیب می‌شود که امکان ویرایش عکس، اتصالات بلوتوث، دسترسی به ایمیل، پیام‌ رسانی و موارد دیگر را فراهم می‌کنند، به راحتی می‌ توان فهمید که چرا نرخ اشباع بازار برای تلفن‌ها بسیار بالا است.

9. آنها گزینه های سرگرمی مفیدی را ارائه می دهند.

اگرچه سرگرمی های تلفن همراه می تواند حواس پرتی و مضر باشد، اما می تواند حواس پرتی های سالمی نیز ایجاد کند. یکی از نمونه های آن توسعه بازی رایگان Pokémon Go بود. با نگاهی به انجمن های بازی، افرادی را خواهید دید که در طول یک سال بیش از 2000 مایل را با این بازی راه می روند. برخی افراد با اپلیکیشن خود بیش از 7500 کیلومتر را پیموده اند.

به لطف راحتی تلفن همراه مدرن نیز می‌توانید به ویدیو های یوگا، برنامه‌ های ورزشی، برنامه‌ های سلامت تغذیه، گام شمار و بسیاری دیگر از گزینه‌ های سلامتی دسترسی داشته باشید.

10. می توانید ویدیو را در زمان واقعی به اشتراک بگذارید.

به لطف قابلیت‌های پخش جریانی تلفن‌ های همراه، می‌توانید ویدیوی زنده را مستقیماً از دستگاه خود با یک برنامه مناسب پخش کنید. این به شما امکان می دهد در هر کجای دنیا که هستید با خانواده و دوستانتان ارتباط برقرار کنید، با این فرض که اتصال داده ای وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. همراه با مزایای بانکی، مالی و ناوبری، تلفن های همراه مدرن به ابزار های یکپارچه تبدیل شده اند که زندگی را آسان تر می کند.

لیست معایب گوشی های موبایل

گوشی موبایل چیست
معایب گوشی های موبایل

1. تلفن های همراه هر ساله باعث تصادفات خودرویی زیادی می شوند.

به هر نقطه از روز در ایالات متحده توجه کنید، بیش از 660000 راننده را خواهید دید که سعی می کنند از تلفن همراه خود در حین رانندگی استفاده کنند. حتی با وجود قوانین سختگیرانه در مورد استفاده از هندزفری، از جمله رانندگی در ایالت واشنگتن تحت تأثیر قوانین الکترونیک، حواس پرتی تلفن همراه خطرات هشدار دهنده ای را در جاده ها ایجاد می کند. بیش از 1.6 میلیون تصادف خودرو به دلیل تلفن های همراه رخ می دهد. 94 درصد از رانندگان نوجوان خطر استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی را تشخیص می دهند، اما یک سوم آنها همچنان از آن استفاده می کنند. از هر 5 تصادف یک راننده نوجوان و یک مرگ و میر شامل استفاده از تلفن همراه است.

2. افزایش دسترسی به داده ها می تواند منجر به تقلب دانش آموز شود.

در سال 2009، CBS News گزارش داد که تقلب با فناوری پیشرفته در حال حاضر در مدارس رو به افزایش بوده است. حدود 25 درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی و دبیرستانی گفتند که فکر نمی‌کردند یادداشت‌هایی را در تلفن همراه خود نگه دارند تا در طول امتحان از آن استفاده کنند. 35 درصد از دانش آموزان اعتراف کردند که از تلفن همراه خود به عنوان راهی برای تقلب در مدرسه استفاده کرده اند، در حالی که 52 درصد دیگر گفتند که حداقل یک بار از اینترنت برای تسهیل تقلب استفاده کرده اند.

والدین در این مورد دیدگاه متفاوتی دارند. اگرچه 76 درصد گفتند که تقلب با تلفن همراه مشکلی در مدرسه فرزندشان است، اما تنها 3 درصد در واقع گفتند که می‌ دانند فرزندشان از این دستگاه برای تقلب استفاده کرده است.

3. هنگام خرید تلفن های همراه جدید باید هزینه هایی را در نظر گرفت.

از دسامبر 2018، گران‌ ترین تلفن همراهی که برای افراد عادی استفاده می‌شود، آیفون XS Max است. نسخه 64 گیگا بایتی این تلفن همراه در حال حاضر با قیمت 1099 دلار به فروش می رسد. بر اساس گزارش ایندیا تایمز، سازندگان تخصصی گوشی هایی را برای مشتریان ثروتمند ساخته اند که بسیار بیشتر از این قیمت هستند. به عنوان مثال Vertu Signature Touch از 9000 دلار شروع می شود و تا 19000 دلار نیز می رسد. Tonino Lamborghini 88 Tauri با قیمت 5250 دلار به فروش می رسد. یا می‌ توانید Gresso Regal Gold را انتخاب کنید، که با قیمت 6000 دلار به فروش می‌رسد و قیمت آن حتی بالاتر هم می‌رود.

4. تلفن های همراه سطوح بالا تری از زباله های الکترونیکی را در سیستم های زباله و بازیافت ما ترویج می کنند.

بسیاری از دارندگان تلفن همراه هر 12 تا 24 ماه یک بار دستگاه خود را با یک دستگاه جدید مبادله می کنند. با توجه به اینکه تلفن های قدیمی اغلب به جای بازیافت دور انداخته می شوند، زباله های الکترونیکی اضافه شده به سیستم های پردازش ما در سراسر جهان می آیند. بسیاری از عناصر تلفن های مدرن با قرار گرفتن در معرض قابل توجه سمی هستند و سرب یکی از بزرگترین خطرات آن است.

خواندن بیشتر ...
آیا اپل واچ به سامسونگ وصل میشود ؟

5. باتری های تلفن های همراه می توانند بیش از حد گرم شوند و به طور بالقوه منفجر شوند.

موضوع باتری های لیتیوم یونی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. سامسونگ گلکسی نوت 7 جدید ترین نمونه از این مشکل در تلفن های همراه است. پس از دو بار فراخوان گوشی و هزینه 5 میلیارد دلاری، یک باتری با اندازه نامنظم باعث داغ شدن بیش از حد آن شد. همراه با مشکلات ساخت دستگاه، حتی باتری های جایگزین برای سازنده مشکل ساز شد. از گم شدن نوار عایق گرفته تا لبه های تیز بیرون زده روی باتری، گوشی در نهایت در هواپیما ممنوع می شود.

6. تلفن های همراه برای کودکان و بزرگسالان نقاط حواس پرتی ایجاد می کنند.

از آنجایی که تلفن های هوشمند بیشتر به عنوان وسایل سرگرمی در نظر گرفته می شوند تا ابزارهای ارتباطی یا یادگیری، تمایل دارند حواس مردم را پرت کنند. تقریباً هر روز در هر جامعه ای این را خواهید دید، زیرا مردم به جای تماشای جایی که راه می روند یا رانندگی می کنند به تلفن های خود نگاه می کنند. آمار اعتیاد به تلفن همراه می تواند بسیار وحشتناک باشد.

هر فرد به طور متوسط در طول روز 110 بار تلفن همراه خود را چک می کند. 40 درصد از مردم هنگام رفتن به دستشویی از گوشی هوشمند خود استفاده می کنند. 61٪ تلفن های خود را در کنار تخت خود یا حتی زیر بالش روشن می گذارند. 75 درصد از کاربران تلفن همراه اعتراف می کنند که در حین رانندگی حداقل یک بار پیامک ارسال کرده اند.

مهمتر از همه، نیمی از کاربران تلفن همراه می گویند که وقتی بدون تلفن از خانه خارج می شوند، احساس ناراحتی می کنند.

7. خطرات آزار و اذیت سایبری را افزایش می دهد.

قبل از استفاده از تلفن همراه، دانش آموزان می توانستند به خانه بیایند و با رفتارهای قلدری کنار بیایند. به لطف تلفن های همراه و پتانسیل آنها برای دسترسی به ارتباطات، آزار و اذیت سایبری می تواند در تمام ساعات روز اتفاق بیفتد. حتی در انجمن‌ هایی که فرد مورد نظر ممکن است نداند چه اتفاقی دارد رخ می‌دهد. 80 درصد از نوجوانان به طور منظم از تلفن همراه استفاده می کنند که این دستگاه را به رایج ترین ابزار مورد استفاده برای آزار و اذیت سایبری تبدیل می کند. 90 درصد از نوجوانانی که آزار و اذیت سایبری را در شبکه های اجتماعی مشاهده می کنند، این رفتار را نادیده می گیرند. فقط 10 درصد از دانش آموزان در صورت تجربه این مشکل به والدین خود می گویند.

8. تلفن های همراه می توانند برای افراد در هر سنی اعتیاد آور شوند.

به طور متوسط یک بزرگسال آمریکایی تقریباً 3 ساعت در روز با تلفن هوشمند خود وقت می گذراند. مردم 36 درصد بیشتر از زمانی که صرف خوردن یا نوشیدن می کنند با تلفن همراه خود وقت می گذارند. یک تست اعتیاد به تلفن همراه وجود دارد که توسط مرکز اعتیاد به اینترنت و فناوری توسعه داده شده است که اگر این آسیب ممکن است برای شما مشکل ساز باشد، به شما اطلاع می دهد.

9. استثمار جنسی یک تهدید واقعی با تلفن های همراه است.

خارج از این فرض که همه کسانی که از تلفن همراه استفاده می کنند به پورنوگرافی دسترسی خواهند داشت، برخی تهدیدات واقعی در مورد استثمار جنسی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. اگرچه تنها 11 درصد از نوجوانان ارسال تصاویر سکس را برای غریبه ها اعتراف می کنند، 80 درصد آنها زیر 18 سال سن داشته اند. 57 درصد از نوجوانان می گویند که از آنها خواسته شده است تصویری ارسال کنند، در حالی که 12 درصد از دختران می گویند که احساس می کنند برای ارسال تصویر تحت فشار هستند. این کار را انجام دهید. از هر 5 نوجوان، 2 نفر می گویند که پیام های تلقین کننده جنسی از شخص دیگری دریافت کرده اند.

مزایا و معایب تلفن های همراه یک نکته را کاملاً روشن می کند. هنگامی که استفاده مسئولانه اولویت اصلی این فناوری است، برای کودکان و بزرگسالان، مزایای آن بیشتر می شود. زمانی است که از تلفن های همراه سوء استفاده می شود که معایب آن خود را نشان می دهد. به همین دلیل است که بر عهده والدین، دانش آموزان، معلمان، خانواده و دوستان است که روابط سالم با فناوری را تشویق کنند.

پیشنهادات مطالعه از سوی پسندش::

لپ تاپ چیست

کامپیوتر چیست

مک بوک چیست

آی پد اپل چیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.