Dolby Atmos چیست ؟

خود را در حباب صدای فراگیر غوطه ور کنید

9

در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به مفهوم این که Dolby Atmos چیست ؟ همچنین اطلاعات بیشتری در این باره دریافت خواهید کرد.

Dolby Atmos چیست؟ چگونه می توانید آن را دریافت کنید؟

فناوری صدای فراگیر Dolby’s Atmos که راه خود را از مجموعه فیلم‌ها و سوئیت‌های پس از تولید تا اتاق‌های نشیمن باز می‌کند، به سرعت به یکی از مهم‌ترین و چشمگیرترین فناوری‌ها در سینمای خانگی تبدیل شده است.

از زمان اولین نصب Dolby Atmos در Dolby Theater در لس آنجلس (برای اولین بار در ژوئن 2012 انیمیشن Disney/Pixar Brave)، Dolby Atmos به آینده صدای سینمای خانگی تبدیل شده است.

این نه تنها به لطف فناوری صدای فراگیر فراگیر است که در هالیوود مورد توجه قرار گرفته است، بلکه به لطف آن در سراسر زنجیره نیز پشتیبانی می شود – از تولید و توزیع محتوا تا سازگاری با سخت افزار و دستگاه. خدمات پخش ویدئو، تلویزیون ها، گیرنده های AV – شما نام ببرید، احتمال زیادی وجود دارد که Dolby Atmos بخشی از این بسته باشد.

Dolby همچنین آهنگ‌های Dolby Atmos Music را توسعه داده است که بعد کاملاً جدیدی به گوش دادن به موسیقی می‌افزاید، و استودیو دین سنت لندن اخیراً از یک سیستم جدید بلندگوی پیشرفته PMC برای پروژه‌های Dolby Atmos Music رونمایی کرده است.

این ترکیبی از Dolby Atmos و Dolby Vision برای ایجاد تجربه Dolby Cinema است که برای اکثر افراد جذابیت زیادی دارد، و با دریافت جوایز بسیاری، از جمله جایزه نوآوری سال ما در سال 2019 همراه بود.

Atmos ممکن است بخشی از هر تجربه سینمایی نباشد، اما در تعداد فزاینده‌ای از سینماها در سرتاسر جهان در دسترس است – تا سال 2021 بیش از 6100 مکان وجود دارد. حتی بهتر از آن، اکنون می‌توانید از این تجربه صدای فراگیر دقیق در خانه لذت ببرید. این از طریق یک گیرنده AV و بسته بلندگو با قابلیت Atmos، یک نوار صوتی Atmos یا حتی یک تلویزیون با قابلیت Atmos است.

اما دقیقاً Dolby Atmos چیست؟ و برای درگیر شدن به چه کیتی نیاز دارید؟ اجازه دهید توضیح دهیم …

Dolby Atmos چیست ؟

Dolby Atoms چیست ؟
Dolby Atmos چیست ؟

به قول خود دالبی، Atmos “مهمترین پیشرفت در صدای سینما از زمان صدای فراگیر” است. و ما باید واقعاً موافق باشیم (در حالی که تشخیص اینکه رقیب DTS:X – یک فناوری فراگیر مبتنی بر شیء مشابه – نیز در حال پیشرفت است).

Atmos یک فناوری صدای فراگیر است که در ابتدا در سال 2012 توسعه یافت. این فناوری بر روی تنظیمات صدای فراگیر موجود 5.1 و 7.1 با کانال‌های فراگیر که از بالای سر می‌آیند، گسترش می‌یابد.

بلندگوها در امتداد دیوارها (در تمام ارتفاعات) و حتی پشت صفحه نمایش قرار داده شده اند، اما نکته مهم در مورد Atmos این است که می توانید بلندگوها را در سقف قرار دهید و مخاطب را در گنبدی از صدا قرار دهید.

حداکثر 400 بلندگو را می توان در سینماهای برتر Dolby Atmos استفاده کرد، اما در یک محیط خانگی، بعید است که شما اتاق (یا تمایل) برای قرار دادن چنین سیستمی را داشته باشید.

در عوض، چند گزینه ساده تر وجود دارد: اضافه کردن دو یا چهار بلندگو سقفی در سیستم شما. نصب ماژول‌های بلندگوی الحاقی در بالای بلندگوهای جلوی چپ/راست قفسه اصلی موجود (یک مجموعه، برای پیکربندی .2) یا بلندگوهای چپ/راست جلو و عقب/سوراند (دو مجموعه، برای پیکربندی 0.4) ) یا خرید یک سیستم بلندگوی ساخت اتمس.

هنگامی که یک سیستم Dolby Atmos نصب می‌شود، اتاق یک کالیبراسیون کامل را دریافت می‌کند و به میکسرهای صدا اجازه می‌دهد تا صداها و صداها را به‌جای کانال‌های خاص، دقیقاً در نقاط دقیق میدان صدا قرار دهند. هر بلندگو در سیستم Atmos دارای تغذیه مجزای خاص خود است که کانال‌های ارتفاعی جدید در جلو، فراگیر و سقف را امکان‌پذیر می‌سازد.

Dolby Atmos در خانه

Dolby Atoms چیست ؟

با توجه به اینکه نصب به سبک سینما راه حلی عملی برای اکثر مردم نیست، سازندگان AV وارد عمل شده اند تا آن را در شرایط داخلی واقع بینانه و حتی در برخی موارد مقرون به صرفه جلوه دهند.

اکنون، شما گزینه هایی دارید. مسیر طلایی با یک گیرنده AV سازگار با قابلیت رمزگشایی موسیقی متن Atmos آغاز می شود. اکثر گیرنده‌هایی که در چند سال گذشته به بازار آمده‌اند از فرمت پشتیبانی می‌کنند.

بهترین خبر: بحث های داخلی ضروری نیست زیرا برای نصب بلندگوهای سقفی مجبور نیستید سوراخ هایی در سقف خود ایجاد کنید. بسته‌های بلندگوی Atmos اغلب درایورهایی را که به سمت بالا شلیک می‌کنند در بلندگوهای جلویی خود قرار می‌دهند تا صدا از سقف و به سمت موقعیت گوش دادن منعکس شود تا جلوه‌ای شبه بالای سر ایجاد کند.

Dolby Atoms چیست ؟

پایونیر در سال 2014 یکی از اولین‌هایی بود که با بسته‌ی کامل بلندگوی Atmos، S-73A، تولید کرد – و از آن زمان، شرکت‌هایی مانند Klipsch، Focal، Jamo، Elac و دیگران به آن پیوستند.

یکی از بهترین بسته‌های بلندگو، سیستم سینمای خانگی Elac Debut 2.0 5.1 است که دارای بلندگوهای بالای Dolby Atmos است، در حالی که Jamo S 807 HCS مقرون به صرفه یک بسته بلندگوی سرگرم‌کننده، دوست‌داشتنی و کاربردی 7.1 Dolby Atmos است.

خواندن بیشتر ...
مک بوک پرو قیمت

همچنین می توانید به لطف سری S دامسون، یک سیستم بلندگوی بی سیم Atmos خریداری کنید (اگرچه این سیستم 650 پوندی / 649 دلاری با بسته های ذکر شده در بالا کاملاً مشابه نیست) و اخیراً Lithe Audio Dolby Atmos بی سیم خود را با گواهی WiSA راه اندازی کرده است. بلندگوهای سقفی، اگرچه هنوز خودمان آنها را نشنیده ایم.

نیاز به سر و صدا بسیار کمتری دارد، دامنه در حال گسترش نوارهای صوتی Atmos، مانند Sonos Arc (799 پوند / 799 دلار)، که می تواند یک نمایش Atmos قانع کننده را از یک واحد ساده و منفرد ارائه دهد.

Atmos همچنین می تواند با سیستم های سینمای خانگی موجود کار کند. ماژول‌های بلندگوی مجهز به Dolby Atmos در دسترس هستند که وقتی در بالای بلندگوهای شما قرار می‌گیرند، به سیستم شما اجازه می‌دهند صدای Dolby Atmos را از یک گیرنده AV سازگار ارائه دهد.

KEF با ماژول های Q50a و R8a یکی از این برندهاست. ماژول ها به استفاده از بلندگوهای KEF محدود نمی شوند – آنها را می توان بالای هر بلندگوی که قبلاً دارید قرار داد. همانطور که در بالا ذکر شد، این استراتژی توسط Elac نیز اتخاذ شده است و برندهای AV Industry Elipson، Tangent و Eltax همگی ماژول‌های Atmos را با بودجه اعلام کرده‌اند.

بسته‌های اسپیکر اختصاصی Atmos هنوز در عرضه نسبتاً کمی هستند، که ما را به گزینه‌ای که به طور خلاصه در بالا توضیح داده شد می‌رساند: نوارهای صوتی Dolby Atmos. آنها تمایل دارند از درایورهای شلیک به سمت بالا برای پخش صدا در بالای سر استفاده کنند. تا کنون، Sony HT-ST5000 به طور جدی تحت تاثیر قرار گرفته است، همانطور که Sonos Arc فوق الذکر و Soundbar خیره کننده، اما گران قیمت Ambeo Sennheiser را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین باید به دوربین کوچک اما قدرتمند Sony HT-ZF9، سامسونگ HW-N950 قدرتمند و LG SK10Y اشاره کرد. و اگر Atmos را با بودجه کمی می خواهید، به Sony HT-G700 توجه کنید.

ال‌جی همچنین مجموعه‌ای از ساندبارهای جدید با Dolby Atmos را معرفی کرده است. پرچمدار LG SP11RA دارای پیکربندی بلندگوی 7.1.4، پشتیبانی از صدای با وضوح بالا، Dolby Atmos و DTS:X است، در حالی که QP5 Éclair کوچک 3.1.2 کانال را در یک واحد به طول 30 سانتی متر ارائه می دهد.

در مورد پخش‌کننده‌های Blu-ray، Dolby می‌گوید که برای پشتیبانی از Atmos به یک پخش‌کننده کاملاً جدید نیاز ندارید، تا زمانی که پخش‌کننده شما کاملاً با آخرین مشخصات مطابقت داشته باشد و بتواند سیگنال صوتی بیت‌استریم برای رمزگشایی گیرنده AV شما صادر کند.

اکنون تعداد روزافزونی از تلویزیون ها (از جمله مدل های OLED 2017-2021 ال جی) از Atmos پشتیبانی می کنند. این کاملاً شبیه اتاقی پر از بلندگو نیست و اکثر تلویزیون‌ها نمی‌توانند صدا را در سربار پخش کنند، اما ال‌جی ادعا می‌کند که کیفیت کلی صدا هنوز نسبت به سیگنال استریو استاندارد بهبود یافته است.

در سال 2019، پاناسونیک تلویزیون OLED 5 ستاره GZ2000 4K را معرفی کرد که دارای بلندگوهای دالبی اتموس با قدرت بالا در پشت دستگاه است. این یکی از چشمگیرترین تلویزیون های OLED بود که ما آزمایش کردیم – و نسخه 2021، JZ2000، یک جفت بلندگوی جانبی را به درایورهای جلویی و رو به بالا اضافه می کند.

در سال 2020، پرچم‌دار Hisense U8QF دارای بلندگوهای Atmos و JBL جلویی بود، در حالی که همه مدل‌های 2021 آن اکنون از Dolby Atmos بهره می‌برند، مانند مدل‌هایی مانند TCL و Sony.

در همین حال، برند لوکس Hi-Fi دانمارکی Bang و تلویزیون OLED 48 اینچی Olufsen، Beovision Contour، دارای یک نوار صوتی داخلی با استفاده از فناوری مشتق شده از Bang & Olufsen Stage با Atmos برای افزایش ارتفاع به مراحل صوتی است.

مجازی سازی ارتفاع Dolby Atmos

بدون تنظیم بلندگو یا نوار صوتی Atmos، تجربه Atmos ندارید؟ نه کاملا. دالبی با درک این موضوع که همه نمی توانند اسپیکرها/صوتبارهای اختصاصی Atmos را بپردازند – و بدون شک در تلاش برای گسترش دامنه فناوری – پردازشی را ایجاد کرده است که برای ایجاد یک تجربه Atmos “مجازی” از سخت افزار معمولی و غیر از Atmos طراحی شده است.

برای مثال، مجازی‌سازی ارتفاع Dolby Atmos با هدف شبیه‌سازی تجربه صدای بالای Atmos از طریق بلندگوهای سطح شنونده، یعنی نه در بالای سر، انجام می‌شود. مانند DTS Virtual:X خواهر و برادر DTS:X، برای ایجاد یک میدان صوتی همهجانبه و 360 درجه از پیکربندی بلندگوهای 5.1، 7.1 یا حتی استریو طراحی شده است.

این فناوری با اعمال فیلترهای نشانه ارتفاع بر روی اجزای صوتی بالای سر در یک ترکیب، قبل از اینکه به بلندگوهای جلوی شنونده داده شود، کار می کند. دالبی می‌گوید این فیلترها “شبیه‌های طیفی طبیعی را که گوش انسان به صداهایی که از بالای سر می‌آیند، شبیه‌سازی می‌کنند… مراقبت‌های ویژه‌ای برای یکسان کردن فیلترهای مرتبط انجام شده است تا صدا در هر نقطه از محیط گوش دادن طبیعی بماند”.

تعدادی از تنظیمات خروجی پشتیبانی می شود. به عنوان مثال، استفاده از دو تا هفت کانال در سطح شنونده برای ایجاد حس دو یا چهار بلندگوی بالای سر.

مجازی‌سازی ارتفاع Dolby Atmos در AVR‌های مقرون‌به‌صرفه مانند Denon AVR-X2700H، Denon AVC-X3700H و Pioneer VSX-534 باریک موجود است.

خواندن بیشتر ...
بررسی نینتندو سوییچ؛ کنسول بازی قابل حمل

محتوای Dolby Atmos

Dolby Atoms چیست ؟

تعداد زیادی فیلم از سال 2012 در Dolby Atmos تولید شده است – این فهرست ششصد برابر (و بقیه) افزایش یافته است. آره واقعا.

و بسیاری نیز به بلوری Ultra HD 4K راه پیدا کرده اند. با توجه به اینکه همه استودیوهای بزرگ هالیوود اکنون از این دیسک پشتیبانی می کنند (دیزنی آخرین مورد بود)، تعداد عناوین اکنون به سه رقم رسیده است، مانند Blade Runner 2049، Roma، Mad Max Fury Road، Alita: Battle Angel، Avengers: Endgame، ما و تنت از بهترین نسخه های سال های اخیر هستند.

در حال حاضر بیش از 40 سینما در بریتانیا و ایرلند با فناوری Dolby Atmos (از جمله میدان امپراتوری لستر در لندن) و بیش از 6100 صفحه نمایش در سراسر جهان وجود دارد. لیست کامل سینماهای Dolby Atmos را می توانید در وب سایت Dolby مشاهده کنید.

دالبی و اودئون اولین سینماهای دالبی را در بریتانیا افتتاح کردند. اولین میدان Odeon Luxe Leicester است که به تازگی نامگذاری شده است. این شامل یک سالن 800 صندلی است که کمتر از 400 بلندگوی Dolby Atmos و «فناوری فوق‌العاده Dolby Vision» دارد. قیمت از حدود 10 پوند برای هر بلیط شروع می شود، و برای یک صندلی تا 30 پوند افزایش می یابد.

دومین سینمای دالبی که در بریتانیا افتتاح شد، پارک اودئون لیدز تورپ بود که از آن زمان به بعد Odeon Luxe Birmingham Broadway Plaza و دیگران به آن پیوستند.

Dolby Atoms چیست ؟
Dolby Atmos چیست

به غیر از دیسک، عناوین Dolby Atmos را می توان در اکثر سرویس های پخش اصلی یافت.

Atmos از طریق برنامه Netflix اکنون توسط بسیاری از دستگاه‌ها پشتیبانی می‌شود، از جمله بسیاری از تلویزیون‌های LG، تلویزیون‌های Android Sony Bravia، Apple TV 4K و کنسول‌های Xbox مایکروسافت، از جمله سری X و سری S جدید. عناوین Atmos عبارتند از Formula 1: Drive to Survive. ارتش مردگان دیگ و زک اسنایدر.

Amazon Prime Video عناوین بسیار کمتری Atmos را ارائه می دهد، اما پشتیبانی دستگاه دوباره بسیار گسترده است، با تلویزیون های ال جی و سونی بار دیگر پخش بومی و همچنین دستگاه های Fire TV خود آمازون (که در حال حاضر مورد علاقه ما Fire TV Stick 4K است). تمام کنسول های Xbox Series و One، Apple TV 4K و Chromecast with Google TV. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، سریال تلویزیونی جک رایان را بررسی کنید.

مجموعه گسترده‌تری از محتوای Dolby Atmos نیز اکنون برای دارندگان جعبه Sky Q و بسته اشتراک مربوطه از طریق Sky Cinema و Sky Store در دسترس است. و Rakuten یکی دیگر از سرویس‌های اجاره فیلم است که محتوای Atmos را ارائه می‌کند – البته فقط برای برخی از تلویزیون‌های LG 4K.

اکثر عناوین موجود از طریق Apple TV+، از جمله اکثر نسخه های اصلی اپل، از Dolby Atmos پشتیبانی می کنند. و فروشگاه Apple TV شاید بزرگترین مجموعه از عناوین Atmos را برای اجاره یا خرید در هر جایی ارائه دهد.

به شرطی که تجهیزات AV لازم را داشته باشید، سرویس استریم دیزنی پلاس تعداد زیادی فیلم از جمله تمام فیلم‌های داستانی جنگ ستارگان را در Atmos ارائه می‌کند، اگرچه پشتیبانی کامل در بین سیستم‌عامل‌ها ناسازگار بوده است و تلویزیون‌های Android معمولاً از دست می‌دهند.

به دور از فیلم‌ها، پخش زنده ورزشی (عمدتاً فوتبال) برای مشترکین بسته برتر سرگرمی Total Entertainment BT یا Sky Q و تعدادی از عناوین رایانه شخصی و ایکس‌باکس از جمله Gears 5، Forza Horizon 4 Battlefield 1 و Call of Duty: Black در دسترس است. عملیات – جنگ سرد از Atmos برای بازی پشتیبانی می کند.

Dolby Atmos روی موبایل

Dolby Atoms چیست ؟
Dolby Atmos چیست

Dolby Atmos روی تبلت‌ هایی مانند Amazon Kindle Fire HDX 8.9 از طریق هدفون متصل و روی Amazon Fire HD 10 کار می‌کند، اگرچه واضح است که این قابلیت در سطح یک نوار صوتی یا سیستم صدای فراگیر نخواهد بود.

Atmos در اینجا از طریق “رندر هدفون دو گوش” و “صدای مبتنی بر شی” کار می کند. رندر هدفون دو گوش، صدای فراگیر را از طریق هدفون از طریق عملکردهای انتقال مرتبط با گرما (HRTF) ایجاد می کند. برای توضیح این که چگونه این کار می کند، دالبی مثالی از بوق زدن یک ماشین را ارائه می دهد: اگر به سمت راست شما بوق بزند، گوش راست شما صدای کامل را دریافت می کند، در حالی که گوش چپ صدای کمتری دریافت می کند زیرا صدا باید در اطراف سر شما بچرخد. . مغز تفاوت ها را تشخیص می دهد و به شما می گوید که به سمت راست خود نگاه کنید تا ببینید آیا ماشین نزدیک شماست یا خیر.

Dolby این روند را معکوس کرده است تا صدای فراگیر مجازی از تک بلندگوهای هدفون ایجاد کند و این اثر را ایجاد کند که صدا از اطراف شما می آید.

“صدای مبتنی بر شی” پایه و اساس Dolby Atmos است. هر صدا در یک صحنه دارای اطلاعاتی است که توضیح می دهد کجا باید در پیکربندی بلندگو قرار گیرد، و دالبی ادعا می کند که این دو فناوری را با هم تطبیق داده است تا یک تجربه صدای فراگیر مجازی و فراگیر در یک پلت فرم تلفن همراه ایجاد کند.

در مورد گوشی‌های هوشمند سازگار، OnePlus 8T و OnePlus 8 Pro، Samsung Galaxy S21، S20، S10+، S10 و Note 9 با پردازش Dolby Atmos برای تجربه صدای گسترده‌تر، با گوشی‌هایی مانند Huawei P20، P20 Pro و P30 همراه هستند. سونی اکسپریا 5 II، وان پلاس 7 پرو و ​​8 پرو نیز به دنبال همین موضوع هستند. در مورد دستگاه‌های iOS، آیفون 11، 11 پرو و ​​11 پرو مکس همگی از Dolby Atmos پشتیبانی می‌کنند، همانطور که آخرین سری آیفون 12 نیز پشتیبانی می‌کنند.

خواندن بیشتر ...
ویژگی های آیپد اپل

توجه داشته باشید که ما آن را در Samsung Galaxy S9 Plus چندان مفید ندیدیم. در حالی که “اثر کمی گسترده‌تر” ایجاد می‌کند، “در مقایسه با پخش معمولی صدا را کمی تار و فشرده می‌کند. ما ترجیح می‌دهیم آن را در اکثر مواقع خاموش نگه داریم”.

و اکنون می‌توانید Dolby Atmos را در قوطی‌های خود نیز دریافت کنید: هدفون JVC XP-EXT1 و هدست بی‌سیم Xbox مایکروسافت، هر دو دارای Dolby Atmos بدون همه بلندگوها هستند، در حالی که Apple Musics صدای فضایی جدید با ویژگی Dolby Atmos با هر هدفونی کار می‌کند.

Dolby Atmos در موسیقی

می دانید که فقط به موسیقی متن فیلم محدود نمی شود. Dolby Atmos نیز به طور فزاینده ای موسیقی را در ذهن خود دارد. این قالب ممکن است برای صدای فراگیر در فیلم ها طراحی شده باشد، اما اکنون در حال ورود به موسیقی است.

از زمانی که اولین دیسک صوتی Blu-ray با Atmos در اواخر سال 2015 وارد شد، موسیقی ترکیبی Dolby Atmos پخش جریانی را آغاز کرد.

این عمدتاً ناشی از مشارکت Dolby در سال 2019 با گروه موسیقی یونیورسال برای آوردن هزاران آهنگ تغییر یافته در Dolby Atmos از فهرست متنوعی از هنرمندان در طیف گسترده ای از ژانرها، از هیپ هاپ، پاپ، و راک تا موسیقی جاز و کلاسیک است. .

Dolby Atmos Music اساساً راهی برای ریمیکس کردن آهنگ‌ها با استفاده از فناوری Dolby Atmos است و تعداد فزاینده‌ای از آهنگ‌ها را می‌توان در Tidal و Amazon Music HD پیدا کرد، در حالی که اپل به تازگی اعلام کرده است که از ژوئن بدون ضرر، کیفیت بالا و فضایی را اضافه می‌کند. آهنگ های صوتی با Dolby Atmos به سرویس Apple Music، بدون هزینه اضافی. Tidal Connect همچنین دارای پخش تک لمسی موسیقی Hi-res و Dolby Atmos است – این موسیقی مانند Spotify Connect است، اما می تواند کیفیت بالاتری داشته باشد.

اولین قسمت از 50 نسخه شامل کاتالوگ سه بعدی Kraftwerk، Live in Prague اثر Hans Zimmer و Automatic For The People (نسخه 25 سالگی) R.E.M. اولین آلبوم الکترونیکی که به طور خاص برای این فرمت نوشته و تولید شد، Wolf توسط مت دری، پیشگام ترنس بود، اما کنسرت زنده در وین جان ویلیامز اخیراً درمان Dolby Atmos را دریافت کرد و ابزار جدید AvidPlay به هنرمندان اجازه می‌دهد تا موسیقی خود را در Dolby Atmos خود توزیع کنند. Amazon Music و Tidal – بنابراین Dolby و Avid به وضوح هنرمندان مستقل را تشویق می‌کنند تا موسیقی Dolby Atmos را نیز بسازند.

در همین حال، لابلای ضبط آلمانی Mindmap نیز یک مجموعه صوتی همه جانبه خاص را منتشر کرده است که در Atmos (موجود در Tidal) توسط فریتز هیلپرت، که نامزد بهترین آلبوم صدای فراگیر 3 بعدی در گرمی 2017 شده بود، ترکیب شده است. مجموعه electro-soul شامل هنرمندان مشهور موسیقی الکترونیک بین‌المللی، مانند دو الکترو دوی Booka Shade در برلین است.

شما می توانید لیست کامل این نسخه ها را در وب سایت Dolby مشاهده کنید.

کلوپ شبانه وزارت صدا لندن حتی مجهز به سیستم Dolby Atmos با 60 بلندگو و 22 کانال شده است. دی‌جی‌ها اکنون ابزارهایی برای بالا بردن سقف را دارند – آنها می‌توانند ترکیب‌های Atmos را بسازند و آن‌ها را در زمان واقعی ویرایش کنند تا عناصر خاصی از یک آهنگ در اتاق حرکت کنند.

آینده Dolby Atmos

Dolby Atoms چیست ؟
Dolby Atmos چیست

پس کجای دیگری می خواهیم Atmos را ببینیم؟ به نظر می رسد واقعیت مجازی یک حوزه در حال رشد برای Dolby باشد. همانطور که در بالا توسط فناوری مجازی سازی ارتفاع Atmos پشتیبانی می شود، این شرکت در حال طراحی ابزارهایی برای ارائه موسیقی متن Atmos در یک تجربه مجازی (و در نتیجه در دسترس تر) است.

به نظر می رسد موسیقی بیشتر در Atmos اولویت و زمینه بالقوه رشد برای Dolby نیز باشد.

شکی نیست که سرمایه‌گذاری فراگیر، پشتیبانی از Atmos و Vision، Dolby Cinema به گسترش خود ادامه خواهد داد. دالبی اتموس حتی امسال با خودروی الکتریکی Lucid Air به عنوان بخشی از سیستم صدای سورئال با 21 بلندگو، در خودروی خود به نمایش درخواهد آمد. ما شاهد بودیم که تعدادی از تولیدکنندگان برنامه‌های خود را برای ارائه تجربه‌های صوتی فراگیر در خودرو در چند سال گذشته اعلام کرده‌اند و ما مشتاقیم ببینیم که آیا سایر خودروسازان برای پشتیبانی از Dolby Atmos در خودروهای خود ثبت نام کرده‌اند یا خیر.

شاید بزرگترین و فوری ترین زمینه برای توسعه، سخت افزار مقرون به صرفه تر باشد. در حالی که دستگاه‌های AVR – هم مقرون‌به‌صرفه و هم سطح بالا – تقریباً همه در دسترس هستند، ما می‌خواهیم انتخاب بیشتری از راه‌حل‌های بلندگو و نوارهای صوتی مقرون به صرفه داشته باشیم. اولین اسپیکر بی‌سیمی که به طور کامل از موسیقی Dolby Atmos پشتیبانی می‌کند، Amazon Echo Studio بود، اما امیدواریم که این اولین از بسیاری از بلندگوها باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.